Archiwum czerwiec 2021

kąpielisko Bagry
29.06.2021 23:17 Incydent na krakowskim kąpielisku. Doszło do agresji na tle rasowym

Na krakowskim kąpielisku doszło do incydentu o podłożu rasowym. 30-letni mężczyzna domagał się od czarnoskórych mężczyzn, żeby opuścili to miejsce. Odgrażał się przy tym, że zadzwoni po kolegów i wspólnie ich pobiją. Doszło do interwencji straży miejskiej.W niedzielę straż miejska interweniowała na kąpielisku Bagry, gdzie doszło do incydentu o podłożu rasowym. 30-letni krakowianin, który słownie zaatakował czarnoskórych mężczyzn, został przekazany policji.

turyści
29.06.2021 19:40 Turyści znaleźli 2 miliony koron norweskich pod kamieniem. Policja szuka właściciela pieniędzy

Dwóch turystów podczas spaceru po norweskim lesie znalazło 2 mln koron, czyli około 196 tys. euro. Pieniądze ukryte były między kamieniami nieopodal miejscowości Moss. Policja poszukuje właściciela pieniędzy.Turyści podczas wycieczki do lasu trafili na nie lada znalezisko. Między kamieniami w pobliżu jaskini, do której zmierzali, znaleźli 2 miliony koron norweskich z 1999 roku.

Tatry
29.06.2021 15:01 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Nie żyje 16-latka

Śmiertelny wypadek w słowackich Tatrach. Nie żyje 16-letnia dziewczyna, która spadła z punktu widokowego. Ratownikom udało się dotrzeć na miejsce, jednak było już za późno, żeby ją uratować.W poniedziałek w Dolinie Kwaczańskiej po słowackiej stronie Tatr, na granicy pomiędzy Górami Choczańskimi a Tatrami Zachodnimi, doszło do śmiertelnego wypadku.

turyści
28.06.2021 23:17 Branża hotelarska i gastronomiczna apelują do turystów, żeby zostawiali napiwki

Branża hotelarska i gastronomiczna apelują do turystów, aby zostawiali napiwki. Dyrektor generalny sieci hotelowej HEI Ted Darnall twierdzi, że pomoże to zatrzymać pracowników. Problem z personelem pojawia się nie tylko w Polsce, ale i na świecie.Dyrektor generalny sieci hotelowej HEI twierdzi, że zatrzymanie pracowników zależy w dużej mierze od turystów. W rozmowie z Business Insider przyznał, że branża hotelowa ma problem z zatrzymaniem personelu.– Ludzie podejmują pracę, po czym rzucają ją po trzech tygodniach – powiedział Darnall, dodając, że zdarza się, że ludzie nagle nie przychodzą do pracy.

hotel
28.06.2021 23:17 TIG: Hotelarze nie mogą domagać się od turystów przedstawienia certyfikatu covidowego

W hotelu nie można zażądać od gości informacji o szczepieniu – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Turyści mogą natomiast podać taką informację dobrowolnie, jednak dane te nie mogą być w żaden sposób archiwizowane i przetwarzane.Hotele zgodnie z covidowymi wytycznymi mogą być zajęte w 75 proc. Limit gości w obiektach noclegowych nie dotyczy jedynie osób, które przyjęły pełne szczepienie przeciwko COVID-19, a także dzieci poniżej 12. roku życia.

beach-3501193 1280 (1)
28.06.2021 16:01 Kłótnia o leżaki w Albanii. Cztery osoby nie żyją

W Albanii doszło do tragicznej w skutkach awantury na plaży. Kłótnia przerodziła się w strzelaninę, w wyniku której zginęło czterech mężczyzn, a dwie osoby zostały ranne. Powodem sprzeczki miało być rozstawione leżaków i namiotów.Przy plaży Velipoja w Albanii członkowie dwóch rodzin, prowadzących pobliskie hotele, mieli pokłócić się o to, w jaki sposób mają być rozstawione namioty i leżaki.

niemcy uciekają z portugalii
28.06.2021 14:13 Niemieccy turyści masowo wyjeżdżają z Portugalii. Kraj został wpisany na czerwoną listę

Niemcy przerywają swoje wakacje w Portugalii, żeby uniknąć kwarantanny po powrocie do kraju. Aby nie zostać poddanym izolacji, muszą wrócić do domów najpóźniej do końca poniedziałku - poinformował w poniedziałek „Frankfurter Allgemeine Zeitung".Niemcy dopisały Portugalię do listy państw występowania wariantów koronawirusa. Oznacza to, że osoby powracające z tego kraju zostaną skierowane na kwarantannę, nawet jeżeli przyjęły szczepionkę lub przeszły zakażenie koronawirusem.

mazury
28.06.2021 02:00 Pięcioletnia dziewczynka zraniona przez śrubę żaglówki podczas wakacji na Mazurach

Podczas wakacji na Mazurach pięcioletnia dziewczynka zsunęła się z materaca do wody i została zraniona śrubą silnika jachtu. W wyniku zdarzenia złamała nogę. Za sterami zasiadał jej ojciec. Dziewczynka płynęła na materacu ciągniętym przez jachtW pewnym momencie zsunęła się do wodyOjciec przyciągnął ją do łodzi, gdzie dziewczynka została zraniona śrubąPięcioletnie dziecko odpoczywało na materacu holowanym przez żaglówkę podczas wakacji na Mazurach. W pewnym momencie spadła do wody i zraniła się śrubą silnika jachtu prowadzonego przez ojca.

jezioro
28.06.2021 02:00 Pijani żeglarze na mazurskich jeziorach. Intensywny weekend służb

Policjanci z patroli wodnych na Mazurach w ubiegły weekend mieli pełne ręce roboty na jeziorach. Doszło do licznych zatrzymań pijanych sterników łodzi, nietrzeźwi ludzie pływali też na rowerach wodnych. Zgodnie z polskim prawem pijani sternicy na jeziorze odpowiadają w taki sam sposób, jakby po pijanemu prowadzili auto. Za takie zachowanie grozi do dwóch lat więzienia.

Robert Makłowicz
27.06.2021 23:17 Robert Makłowicz zabrał głos w sprawie cen nad polskim morzem. „Ryby stały się towarem luksusowym"

Robert Makłowicz skomentował ceny ryb nad polskim morzem. Jak stwierdził, nic dziwnego, że prezentują się w taki sposób - „Ryby stały się towarem luksusowym, zwłaszcza te świeże" - mówi w rozmowie z money.pl.Makłowicz podkreśla, że świeże ryby są obecnie towarem trudnodostępnymWiększość ryb w smażalniach nie pochodzi z PolskiNa wysokie ceny wpływ ma również inflacja i brak rąk do pracy Robert Makłowicz jest uznanym polskim podróżnikiem kulinarnym, który przemierza cały świat smakując lokalnych potraw. Często na jego talerz trafiają ryby, więc wyższe ceny za ten produkt nie mogły ujść jego uwadze.

góry
27.06.2021 19:02 Tłumy turystów ruszyły w góry. Wakacje pełną parą

Pierwszy weekend wakacji jest w polskich górach jest wyjątkowo owocny - tysiące turystów pojawiło się na szlakach w Gorcach, Pieninach i Beskidach. Bardzo wiele osób wyruszyło również w Tatry. Wzrost zainteresowania obserwują również ratownicy, którzy dbają o ich bezpieczeństwo.Turyści bardzo chętnie wybrali polskie góry jako swój tegoroczny kierunek wakacyjny. Poza Tatrami tłumy pojawiły się również w niższych górach. Tylko w ostatnich miesiącach ratownicy GOPR odnotowali kilkukrotny wzrost popularności gorczańskimi czy pienińskimi szlakami - informuje Gazeta Wyborcza.

pogoda na wakacje
27.06.2021 17:50 Z każdym dniem coraz cieplej, pojawią się jednak burze. Synoptyk przedstawił prognozy na wakacje

Wakacje w tym roku mogą być wyjątkowo gorące, jednak przeplatane okresami burzowymi. Wraz z początkiem lipca nadciągnie kolejna dawka upałów, a także burz i nawałnic. Cieplej ma zrobić się już od jutra.W piątek rozpoczęły się wakacje, a wiele osób zdecydowało się od razu ruszyć na pierwsze wyjazdy. Niestety, podróżni, którzy wybrali się na północ kraju, mogą odczuć jeszcze niezadowolenie z pogody.

niemcy portugalia
27.06.2021 14:29 Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Niemcy zaostrzają zasady wjazdu z Portugalii z powodu zwiększającej się liczby zakażeń koronawirusem w tym kraju. W praktyce więc dla osób podróżujących z Niemiec urlop w tym państwie staje się prawie niemożliwy.Niemiecki Instytut Roberta Kocha wpisał Portugalię na listę regionów występowania wariantów koronawirusa. Instytut ten zajmuje się koordynacją działań w walce z pandemią Sars-CoV-2 w Niemczech.

usa
27.06.2021 13:03 USA. Pięć osób zginęło w katastrofie balonu w Albuquerque

Katastrofa balonu na ogrzane powietrze w Albuquerque w USA. Cztery osoby zginęły na miejscu, jedna w stanie krytycznym trafiła do szpitala, gdzie niestety również zmarła - poinformowały lokalne władze w sobotę na konferencji prasowej.W USA doszło do katastrofy balonu na gorące powietrze. Wypadek miał miejsce w pobliżu lotniska w Albuquerque w Nowym Meksyku.

image (7)
26.06.2021 23:17 Sinice w Morzu Bałtyckim. W tym roku mogą szczególnie popsuć plany wakacyjne

Sinice w każdej chwili mogą powrócić nad polskie morze ze względu na panujące wysokie temperatury. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia i skutecznie zepsuć wypoczynek. W tym roku okres kwitnienia może być szczególnie intensywny.Problem sinic nad polskim morzem każdego roku powraca jak bumerang. Na namnażanie się sinic wpływ ma wiele czynników, m.in. temperatura wody, kierunek wiatru, słabe falowanie morza, czy niskie zasolenie występujące w Bałtyku.

lotnisko chopina
26.06.2021 23:17 Na lotnisku Chopina ujawniono próbę przemytu ponad 900 koralowców. Nie wszystkie zwierzęta przeżyły podróż

Na warszawskim lotnisku Chopina funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli rekordową liczbę koralowców w przesyłce ważącej 1,5 tony. Część z nich trafiła do zoo we Wrocławiu, Warszawie i Płocku, jednak niestety nie wszystkie zwierzęta przeżyły podróż.Na lotnisko zwierzęta trafiły z Indonezji w ważącej ponad 1,5 tony przesyłce, która składała się z łącznie 50 kartonów. W Warszawie przechwycili je funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

bieszczady
26.06.2021 23:17 Tłumy turystów w Bieszczadach. W hotelach zaczyna brakować miejsc na wakacje

Bieszczady są już oblegane przez turystów, którzy rezerwują pobyty na miesiące letnie. W wielu hotelach nie można znaleźć już wolnych miejsc. Według Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych zbliżający się sezon zapowiada się owocnie. Bieszczady przygotowują się do sezonu letniego, który zapowiada się znacznie lepiej niż przypuszczano. Oprócz branży turystycznej w gotowości są również ratownicy górscy.

majorka
26.06.2021 17:19 Ministerstwo odradza podróży na Majorkę z powodu wzrostu liczby zakażeń

Na Majorce wykryto około 500 zakażeń koronawirusem odnotowano wśród młodych ludzi. W związku z zaistniałą sytuacją lokalne ministerstwo zdrowia odradza podróży na wyspę.Nowe zakażenia na Majorce wykryto u 500 młodych osób z 7 regionów Hiszpanii, którzy wybrali się w czerwcu na Majorkę na wspólne wakacje po maturze.

sea-4333134 1280
26.06.2021 13:10 Martwe foki na plażach Bałtyku. WWF apeluje do turystów

Bałtyk wyrzucił na brzeg sześć kolejnych martwych fok. WWF apeluje do turystów o niedotykanie zwierząt i zgłaszanie przypadków bezpośrednio do nich. Padłych zwierząt jest w tym roku tyle, że samorządy mają problem z usuwaniem ich z plaż.Bałtyk jest domem dla wielu gatunków zwierząt, między innymi fok. Po ostatniej zmianie pogody, a także kierunku wiatru i prądów, morze wyrzuciło na plaże sześć kolejnych martwych osobników tego gatunku. Od maja była już ich prawie setka.

mazury
26.06.2021 02:00 Turystka na wycieczce z córką wjechała quadem w drzewo. Dziewczyna trafiła do szpitala

Podczas wycieczki na Mazury turystka wioząca quadem swoją 17-letnią córkę straciła panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderzyła w znajdujące się przy drodze drzewo. Dziewczyna musiała zostać przetransportowana do szpitala.Wypadek z udziałem quada miał miejsce na leśnej drodze w okolicach Spychowa na Mazurach. Turystka wioząca swoją córkę straciła panowanie nad pojazdem.

Islandia
25.06.2021 23:17 Islandia znosi wszystkie restrykcje epidemiczne

Islandia znosi wszystkie restrykcje związane z COVID-19. Jak poinformowała w piątek tamtejsza minister zdrowia Svandis Svavarsdottir, mieszkańcy będą mogli cieszyć się większą swobodą już od soboty. Przyjezdni natomiast od 1 lipca nie będą potrzebowali testów, o ile wcześniej się zaszczepili.Islandia jako pierwsze państwo w Europie zdecydowała się na zniesienie wszystkich restrykcji pandemicznych w kraju. Podróżni muszą co prawda jeszcze zaczekać, jednak taki krok daje nadzieje na korzystny rozwój sytuacji.

image (4)
25.06.2021 23:17 Między Krakowem a Zakopanem ponownie kursują pociągi

Pociągi między Krakowem a Zakopanem zostały od dzisiaj wznowione na okres wakacji. Pod Giewont bezpośrednio dojadą podróżni z m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy. Przejazd wciąż będzie zajmował jeszcze dużo czasu.Pociągi między Krakowem a Zakopanem przez ostatnie miesiące były wstrzymane ze względu na trwającą modernizację kolejowej „zakopianki". Od dzisiaj jednak turyści ponownie mogą dojechać pod Tatry koleją.

tatry
25.06.2021 18:56 Opady gradu pod Tatrami. Pogoda uszkodziła samochody

Pod Tatrami padał dzisiaj grad wielkości piłeczek pingpongowych. Opad uszkodził kilka samochodów, jednak nikomu nic poważnego się nie stało. Tygodnik Podhalański poinformował, że strażacy nie musieli interweniować.Ostatnie dni, chociaż w wielu miejscach Polski były trudne pod względem burz, oszczędzały jednak Tatry. Dzisiaj przed południem doszło tam jednak do załamania pogody, a na ziemię spadł grad.

karkonosze
25.06.2021 16:05 Iskrzyki w Karkonoskim Parku Narodowym. „Owady mogą sterować światłem"

W Karkonoszach pojawiły się dziwne światła. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego uspokajają jednak, że nie jest to UFO, a iskrzyki. Owady te mogą sterować światłem poprzez oddychanie.Karkonosze są domem dla wielu gatunków zwierząt - od mikroskopijnych owadów po wielkie ssaki. Jak się okazuje, można znaleźć tam również małe robaczki wydzielające własne światło.

Wielka Brytania
25.06.2021 14:32 Wielka Brytania zmienia zasady na granicach. Polska na żółtej liście

Wielka Brytania w czwartek wieczorem zaktualizowała zasady dotyczące przylotów. Podano m.in. 16 terytoriów, które trafiły na „zieloną listę". Niestety wśród nich nie ma Polski, a rząd nie ogłosił, że osoby zaszczepione będą zwolnione z kwarantanny.Wielka Brytania ogłosiła nowe zasady przylotów. Zgodnie z systemem „świateł drogowych", Polska znalazła się na żółtej liście. Na razie jednak przyjęcie szczepienia nie zwolni z obowiązkowej kwarantanny na miejscu.

tatry
25.06.2021 12:29 Pogoda w Zakopanem ma się pogorszyć. Zapowiadane burze i ochłodzenie

Pogoda w Zakopanem może ulec gwałtownej zmianie dzisiaj po południu. TPN przypomina, że obecnie w Tatrach panuje sezon burzowy. Turyści wybierający się na weekend w góry powinni zapoznać się z aktualną prognozą pogody.Zakopane jest popularnym kierunkiem turystycznym podczas letnich weekendów, niestety, aura na koniec tygodnia ma ulec pogorszeniu. Tatrzański Park Narodowy apeluje o zachowanie ostrożności.

Ceny noclegów w akademikach
24.06.2021 18:33 Sposób na tanie wakacje? Akademiki kuszą niskimi cenami

Ceny noclegów w największych polskich miastach wcale nie muszą być abstrakcyjnie wysokie. Choć Kraków czy Gdańsk nie słyną z przystępnych stawek, da się tam znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Często oferują je akademiki, które w czasie letnich wakacji przyjmują turystów. Za noc niedaleko rynku zapłacić można nawet poniżej 50 zł. Niektóre akademiki w dużych polskich miastach otwierają się na czas wakacji na turystówNoclegi w akademikach są o wiele tańsze niż te w hotelach czy hostelachTrzeba jednak zastosować się do pewnych warunków, m.in. godziny zamknięcia drzwi wejściowych czy ciszy nocnejNie wszystkie akademiki w Polsce są otwarte w czasie letniej wakacji na turystów, ale jeśli już oferują noclegi, to w bardzo przystępnych cenach. Redakcja Money.pl sprawdziła, jak wyglądają stawki tego typu miejsc w dwóch miastach, które nie słyną z okazji noclegowych - w Krakowie oraz w Gdańsku.

Policja kontroluje wesołe miasteczka w Mielnie
24.06.2021 15:24 Policyjna kontrola atrakcji turystycznych w Mielnie. Pod lupą wesołe miasteczka

Policja przeprowadziła kontrolę atrakcji turystycznych w Mielnie. Wraz z pracownikami Urzędu Dozoru Technicznego, funkcjonariusze oceniali stan bezpieczeństwa wesołych miasteczek, które w lecie odwiedzają tłumy urlopowiczów. Nie znaleziono żadnych uchybień, zapowiedziano jednak, że takie akcje przeprowadzane będą w sezonie wysokim regularnie. Jak informuje portal Koszalin Info, policja z Mielna oraz pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego przeprowadzili kontrolę lokalnych wesołych miasteczek. Miała ona na celu ocenę stanu bezpieczeństwa tych obiektów, gdyż w lecie cieszą się one znacznym zainteresowaniem turystów i korzysta z nich wiele osób.

Festiwal Gorących Cen – wyjątkowe hotelowe okazje na lato
24.06.2021 14:26 Rusza Festiwal Gorących Cen – polujemy na wyjątkowe hotelowe okazje na lato

Wielu z nas przekonało się, że nieraz oferta luksusowego hotelu okazuje się tańsza niż wynajem kwatery prywatnej. Dla wszystkich, którzy szukają najlepszych okazji zrobiliśmy przegląd najciekawszych propozycji serwisu Travelist.pl

Ewakuacja hotelu w Dziwnowie
24.06.2021 14:02 Ewakuacja turystów z hotelu w Dziwnowie. Znaleziono pocisk moździerzowy

W Dziwnowie budowlańcy odnaleźli pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej. Na miejsce zostały wezwane służby, ewakuowano turystów oraz obsługę pobliskiego hotelu, a także okolicznych mieszkańców. Niebezpieczny przedmiot zabezpieczyli saperzy. Niebezpieczny przedmiot odkryto w pobliżu hotelu Stary Dziwnów. Jak przekazuje TVN24, był to prawdopodobnie pocisk moździerzowy.

Polska Rada Turystyki protestuje przeciwko nowym ograniczeniom
24.06.2021 12:50 Polska Rada Turystyki protestuje przeciwko nowym ograniczeniom

Polska Rada Turystyki sprzeciwia się ograniczeniom, które wprowadził w życie polski rząd. Chodzi o obostrzenia, zgodnie z którymi od 24 czerwca turyści wjeżdżający do Polski z krajów non-Schengen muszą przejść 10-dniową kwarantannę. Eksperci w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wskazują, że ten ruch uderzy w biura podróży.Rząd nałożył na wszystkich podróżnych z krajów spoza strefy Schengen obowiązek 10-dniowej kwarantannyPolska Rada Turystyki sprzeciwia się temu rozwiązaniu. Wskazuje, że uderzy to w interesy biur podróżyZdaniem ekspertów Polacy często wybierają kraje spoza UE, bo są tańsze. Dodatkowe obostrzenia przełożyć się natomiast mogą na spadek zainteresowania takimi ofertamiW liście adresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego Polska Rada Turystyki sprzeciwiła się najnowszym zmianom w obostrzeniach granicznych. Przypomnijmy, że od 24 czerwca każda osoba przylatująca do Polski z kraju nienależącego do strefy Schengen musi przejść 10-dniową kwarantannę. Zwolnić z niej może najwcześniej po 7 dniach negatywny wynik testu na COVID-19.

Izrael nie otworzy granic 1 lipca
24.06.2021 11:52 Izrael nie otworzy granic dla turystów 1 lipca. Termin przesunięty co najmniej o miesiąc

Rząd Izraela ogłosił, że nie otworzy granic dla ruchu turystycznego 1 lipca, jak wcześniej planowano. Decyzja ta związana jest z odnotowaniem tam nagłego wzrostu nowych zakażeń COVID-19. Władze zapowiedziały, że najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada przyjmowanie zagranicznych podróżnych od 1 sierpnia. Izrael w maju zapowiadał otwarcie swoich granic dla turystów 1 lipca. Kraj ten deklarował, że pandemia nie będzie problemem, a podróżni będą mieli zapewnione bezpieczeństwoW ostatnich dniach w Izraelu odnotowano gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Zareagowano na tę sytuację przedłużeniem zamknięcia granicRząd premiera Naftaliego Bennetta ogłosił, że 1 lipca swobodny przepływ turystów nie będzie możliwy. Termin zostanie przesunięty najwcześniej na 1 sierpniaRząd Izraela poinformował, że jednak nie otworzy granic dla turystów z innych państw 1 lipca, tak jak wstępnie zapowiadano. Wszystko przez to, że ostatnie dni przyniosły gwałtowne pogorszenie sytuacji epidemicznej w tym kraju. Na początku tygodnia odnotowano najwięcej nowych przypadków od dwóch miesięcy - 130, a ok. 70 proc. z nich to wariant Delta.

Co irytuje turystów na plażach i kąpieliskach
23.06.2021 22:24 Co irytuje turystów na podmiejskich kąpieliskach?

Co najbardziej irytuje Polaków na plażach i kąpieliskach? Jak się okazuje, lista jest bardzo długa i zaskakująca. Wielu osób zapewne nie zdziwi denerwujący hałas czy dym papierosowy, niektóre zachowania jednak przechodzą ludzkie pojęcie. Pan Michał ze swoją dziewczyną zwrócili uwagę m.in. na celowe zawyżanie cen w okolicznych sklepach, niekończące się wulgaryzmy oraz pieski, których właściciele w ogóle się nimi nie zajmują. Turyści z Krakowa opowiedzieli redakcji Onetu, co najbardziej irytuje ich na polskich plażach i kąpieliskach. Część osób nie potrafi zachowywać się odpowiednio w miejscach publicznych, nie tylko szkodząc środowisku, ale również przeszkadzając ludziom wokół.

rząd zmienia przepisy wjazd do Polski w celu przesiadki
23.06.2021 21:07 Wjazd do Polski możliwy dla cudzoziemców, którzy lecą z przesiadką

Rząd opublikował rozporządzenie dotyczące zmian przepisów granicznych dla cudzoziemców. Zgodnie z zapowiedziami osoby podróżujące spoza strefy Schengen muszą się liczyć z 10-dniową kwarantanną. Dodatkową zmianą jest to, że od północy możliwy będzie wjazd cudzoziemców lecących z przesiadką w naszym kraju. W środę rząd opublikował rozporządzenie dotyczące przekraczania granic Polski przez turystów podróżujących spoza strefy Schengen. Dziś zapowiedział je wiceminister zdrowia. Dokument zawiera także wątek dotyczący wjazdu cudzoziemców, którzy podróżują drogą lotniczą, ale przesiadają się w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby takie nie mogą przebywać w naszym kraju, ale nie dłużej niż 24 godziny.

Nowe połączenia na Mazurach
23.06.2021 18:21 Z lotniska w Szymanach będą specjalne linie autobusowe do popularnych kurortów

Mazury zachęcają turystów do odwiedzin i robią wszystko, by ułatwić im wypoczynek wakacyjny. Między lotniskiem Olsztyn-Mazury w Szymanach a popularnymi kurortami uruchomione zostały specjalne linie autobusowe. Dzięki nim komunikacja ma być łatwiejsza, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc. Turyści, którzy zamierzają odwiedzić w tym roku Mazury, będą mogli skorzystać ze znacznych udogodnień. Aby rozładować natężenie ruchu, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa łącząca Lotnisko Olsztyn-Mazury z najpopularniejszymi kurortami.

Niektórzy Polacy na wakacjach piją już od rana
23.06.2021 17:07 Polacy nie stronią od napojów procentowych na wakacjach. Zaczęli polewać na lotnisku o 7 rano

Niektórzy Polacy w czasie wakacji nie stronią od alkoholu. Przekonała się o tym pani Kasia, która z Lotniska Chopina miała lecieć na wczasy do Grecji. Choć była dopiero godzina 7 rano, turystka była świadkiem tego, jak grupa urlopowiczów już polewała wódkę i dobrze się bawiła, jeszcze przed wylotem. Pani Kasia nie mogła uwierzyć, gdy zobaczyła grupę Polaków pijących wódkę o 7 rano na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak zauważyła w wiadomości wysłanej do redakcji WP, wokół było wiele dzieci, ale urlopowiczom nie przeszkadzało to w dobrej zabawie.

Chiny rozważają zamknięcie granic do 2022 roku
23.06.2021 15:45 Chiny rozważają utrzymanie obostrzeń granicznych aż do końca 2022 roku

Jak donoszą zagraniczne media, Chiny rozważają utrzymanie zamknięcia granic i obostrzeń dla podróżnych aż do końca 2022 roku. To wyjątkowo surowe rozwiązanie, zwłaszcza w porównaniu do powoli otwierającej się na wakacje Europy. Tamtejszy rząd jednak obawia się nowych wariantów koronawirusa. Wall Street Journal informuje, że Chiny zamierzają utrzymać obostrzenia graniczne dla podróżnych z zagranicy do końca 2022 rokuRozwiązanie to ma powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa i zatrzymać ich powielanie na terenie ChinJuż w chwili obecnej osoby chcące przekroczyć granice tego kraju spełnić muszą restrykcyjne wymagania, które w znacznym stopniu zamroziły ruch turystycznyJak informuje Wall Street Journal, Chiny chcą utrzymać surowe ograniczenia graniczne do końca 2022 roku. Ich motywacją jest ochrona przed nowymi wariantami koronawirusa, przed którymi bronić się próbuje również Polska. Według źródła WSJ, harmonogram zmian w restrykcjach na drugą połowię 2022 roku miał zostać ogłoszony podczas posiedzenia Rady Państwa lub chińskiego rządu, które miało miejsce w maju.

niedźwiedź w Tatrach
23.06.2021 14:48 Niedźwiedź kąpał się w tatrzańskim strumieniu. Turysta zrobił zdjęcie

Turyście udało się uchwycić na zdjęciu niedźwiedzia kąpiącego się w górskim strumieniu. Fotografię zamieścił w swoich mediach społecznościowych.Spotkanie niedźwiedzia na szlaku może być przerażającym, ale ekscytującym przeżyciem. Przekonał się o tym Robert Fijołek, który na tatrzańskim szlaku zobaczył zwierzę chłodzące się w tatrzańskim strumieniu.

Wenecja
23.06.2021 13:34 Wysokie kary dla turystów w Wenecji. Ich zachowanie odbierane jest jako chuligańskie

Wenecja surowo karze turystów, którzy zachowują się w sposób nieodpowiedni w miejscach publicznych. W wyniku zwiększonego zainteresowania przyjazdem do miasta notuje się coraz więcej zachowań odbieranych za chuligańskie.Wenecja jest jednym z najczęściej odwiedzanych włoskich miast, również wśród zagranicznych turystów. Niestety, nie wszyscy przyjezdni potrafią się zachować w tym historycznym miejscu.

police-4261182 1280 (1)
23.06.2021 11:42 Wypadek autokaru z dziećmi podczas wycieczki szkolnej. Trwa akcja ratunkowa, są ranni

Wypadek autobusu przewożącego dzieci na wycieczkę szkolną. Pojazd z 29 osobami na pokładzie wpadł do rowu. Do szpitala trafiło pięć osób, w tym czworo dzieci. Ich życiu na szczęście nic nie zagraża. Na miejscu zjawiła się straż pożarna oraz policja.Do wypadku autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę doszło w środę 23 czerwca na drodze krajowej nr 45 w miejscowości Jełowa pod Opolem. Pojazd wpadł do rowu i przewrócił się na bok.

mielno
23.06.2021 10:57 Mielno komentuje „paragony grozy" i rozpoczyna akcję „Odkłamujemy Bałtyk"

Mielno twierdzi, że informacje o horrendalnie wysokich cenach nad polskim morzem są fałszywe i startuje z akcją „Odkłamujemy Bałtyk". Restauratorzy twierdzą, że ceny są rynkowe, a podwyżki nie wynikają z chęci zysku, a wysokiej inflacji. Mielno informację o tzw. paragonach grozy odbiera jako krzywdzące i nieadekwatne. W sieci pojawiają się w sezonie letnim zdjęcia rachunków za posiłki w nadmorskich restauracjach. W komentarzach można znaleźć skrajne opinie - jedni potwierdzają, że taniej wyjdzie wycieczka w inne miejsce, inni uważają oburzenie za przesadne i bronią nadmorskich restauratorów, którzy muszą dopasować się do aktualnej sytuacji.

Tatry
23.06.2021 08:43 Akcja TOPR w Dolinie Kościeliskiej. 1,5-roczny chłopiec spadł z wysokości

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy 1,5-rocznemu chłopcu, który we wtorek spadł z wysokości w Dolinie Kościeliskiej. Następnie przetransportowano je śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.W Tatrach doszło do niebezpiecznego zdarzenia - 1,5-roczny chłopiec spadł z wysokości w Dolinie Kościeliskiej. Do akcji natychmiast ruszyli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Policja apeluje do turystów na Mazurach o rozwagę
22.06.2021 21:28 Policja apeluje o rozwagę. Turystów na Mazurach są tysiące, a ratowników niewielu

Policja zwróciła się do turystów z apelem o zachowanie rozwagi podczas wypoczynku nad wodą na Mazurach. Tamtejsze jeziora w ostatni weekend były oblegane przez urlopowiczów, a z każdym dniem przybliżającym nas do wakacji, ludzi będzie więcej. Niestety na miejscu nie ma jeszcze ratowników, nie trudno więc o tragedię. Urlopowicze proszeni są więc o odpowiedzialne zachowanie i uważanie nie tylko na siebie, ale też na ludzi wokół. Ciepła pogoda zachęca urlopowiczów do wypadów nad wodę, policja jednak studzi emocje. Funkcjonariusze zauważają, że na warmińskich i mazurskich jeziorach nie ma jeszcze ratowników. Turyści muszą zatem być ostrożni i troszczyć się nie tylko o siebie, ale też osoby wokół.

Obowiązkowa kwarantanna po przylocie z UK
22.06.2021 19:22 Obowiązkowa kwarantanna dla osób przylatujących do Polski z Wielkiej Brytanii

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od środy wszystkie osoby przylatujące do Polski z Wielkiej Brytanii czekają nowe obostrzenia. Każdy podróżny będzie musiał poddać się obowiązkowej, siedmiodniowej kwarantannie. Zwalniał z niej będzie tylko negatywny wynik testu na COVID-19, ale nie wcześniej niż po tygodniu. Nowe obostrzenia dla osób przylatujących do Polski z Wielkiej Brytanii. Obowiązują od środy 23 czerwcaKażdy podróżny podlega obowiązkowej, siedmiodniowej kwarantannieZ izolacji zwolnić może wyłącznie negatywny wynik testu na COVID-19, ale nie wcześniej niż po siedmiu dniach. Ma to powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Delta Osoby przylatujące do Polski z Wielkiej Brytanii będą musiały poddać się obowiązkowej, siedmiodniowej kwarantannie. Zwalniać ma z niej jedynie negatywny wynik testu na COVID-19, ale tylko po tygodniu od przekroczenia granicy. Oznacza to, że badaniu poddać się będzie trzeba na terenie kraju.

Atak niedźwiedzia w parku narodowym
22.06.2021 18:29 Atak niedźwiedzia na turystów w parku narodowym Jergaki

W poniedziałek w parku narodowym Jergaki na Syberii doszło do ataku niedźwiedzia. Zwierzę najpierw zabiło 16-latka, który był pomocnikiem przewodnika grupy turystów, a następnie rzuciło się na samych piechurów. Na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy przygotowali ewakuację.Do ataku niedźwiedzia na terenie łańcucha górskiego Sajan Zachodni na południu Syberii doszło w poniedziałek. Jak informują media, zwierzę zabiło 16-letniego mężczyznę oraz rzuciło się na turystów.

Turyści zapominają o materacach
22.06.2021 17:48 Plażowicze zapominają o materacach i zabawkach w morzu. Problem jest poważny

Turyści wypoczywający nad morzem niestety często zachowują się nieodpowiedzialnie. Ratownicy apelują, by nie zostawiać w morzu materaców oraz innych, dmuchanych zabawek. Niestety przez nie często służby wzywane są do akcji, choć nie ma takiej potrzeby, a w tym czasie mogą być potrzebni w innych miejscach. Polscy turyści bardzo często zostawiają w wodzie gumowe, dmuchane zabawki do pływania czy materaceRatownicy często są wzywani w ich sprawie, istnieje bowiem obawa, że w ich okolicy może topić się człowiekTego typu niepotrzebne akcje zajmują czas ratownikom i sprawiają, że mogą nie dotrzeć na czas na prawdziwą interwencjęNieodpowiedzialne zachowanie turystów sprawia, że ratownicy mają o wiele więcej pracy. Urlopowicze często pozostawiają w wodzie dryfujące materace, dmuchane koła i inne zabawki, które następnie są porywane przez fale. Po czasie wywołują one niepokój u innych wczasowiczów, którzy zgłaszają służbom, że ktoś mógł wpaść do wody, przez co organizowane są niepotrzebne akcje ratunkowe.

Ryanair odleciał bez 50 pasażerów
22.06.2021 16:41 Ryanair wyleciał z Tuluzy bez 50 pasażerówT

Samolot linii Ryanair odleciał z lotniska Tuluza-Blagnac bez około 50 pasażerów na pokładzie. Jak podają media, bramka została zamknięta pół godziny przed planowanym odlotem, a turyści nie weszli na pokład, choć rzekomo na lotnisku zjawili się punktualnie. Kłopoty wynikły ze zmiany godziny odlotu. Samolot Ryanair miał wylecieć z Tuluzy do Maroka o godzinie 7:25, ale godzina została zmieniona na 8:43Bramka została zamknięta o 6:55, choć zwykle zamykana jest 30 minut przed odlotemPasażerowie, którzy oczekiwali na opóźniony odlot, nie zostali wpuszczeni na pokład. Deklarują, że na lotnisko przybyli o czasieSamolot Ryanair miał wylecieć 19 czerwca z portu lotniczego Tuluza-Blagnac o godzinie 7:25. Celem było lotnisko Fes Saiss w Maroku. Czas odlotu został zmieniony na 8:43 tego samego dnia, jednak mimo przebywania na lotnisku, około 50 pasażerów nie zostało wpuszczonych na pokład.

łódź
22.06.2021 15:14 Eksplozja silnika w łodzi na jeziorze Lubiąż. Mężczyzna trafił do szpitala

Na jeziorze Lubiąż w województwie lubuskim doszło do eksplozji silnika jednej z łodzi motorowych - poinformowały lokalne służby. Sternik znajdujący się na pokładzie przeżył, ale musiał zostać przetransportowany do szpitala.Sternik jednej z łodzi na jeziorze Lubiąż w województwie lubuskim musiał ratować się skokiem do wody po tym, jak eksplodował silnik.

earth-11048 1280
22.06.2021 14:16 Wielka Rafa Koralowa ma trafić na listę zagrożonego dziedzictwa. Jest rekomendacja UNESCO

Stan Wielkiej Rafy Koralowej pogarsza się z dnia na dzień. Wpływ na taki stan ma przede wszystkim globalne ocieplenie klimatu, które przyczynia się do wzrostu temperatury wody. Zmiany widać gołym okiem - Rafa na przestrzeni lat zaczęła tracić swoje kolory.Wielka Rafa Koralowa w 1981 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wkrótce może trafić jednak na listę zagrożonego światowego dziedzictwa - taką rekomendację wydała instytucja. ONZ poinformowała, że powinno stać się to jeszcze w czerwcu.

jezioro
22.06.2021 12:43 Tragedia nad jeziorem w Żołędowie. Nie żyje mężczyzna. Łącznie utonęło wczoraj 8 osób

Nad jeziorem w Żołędowie doszło do utonięcia mężczyzny. W akcji ratunkowej brały udział policja, straż pożarna i LPR, jednak nic nie dało się już zrobić. Wczoraj w Polsce utonęło łącznie osiem osób.W poniedziałek 21 czerwca po godzinie 15 służby otrzymały zgłoszenie o mężczyźnie topiącym się w jeziorze w Żołędowie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o ostrożność nad wodą.

pogoda
22.06.2021 11:11 IMGW ostrzega przed burzami w Sudetach i Beskidzie Żywieckim. Nad morzem już się zaczęły

Pogoda na wtorek zapowiada się burzowo. Jak przekazał IMGW, możliwe są one dzisiaj niemal w całym kraju. Wydano ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed burzami i upałami.Po kilku dniach upałów i pełnego słońca pogoda zmieni się dzisiaj diametralnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i upałami.

samolot LOT
22.06.2021 08:11 Samolot PLL LOT dwukrotnie zderzył się z ptakiem. Pilot musiał lądować

Samolot PLL LOT dwukrotnie zderzył się z ptakiem, przez co za każdym razem zmuszony był do awaryjnego lądowania na lotnisku startowy. Boeing 737 wykonywał lot z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach do Macedonii.Samolot Boeing 737 Max 8 lecący w niedzielę 20 czerwca z Katowic do macedońskiej Ochrydy musiał dwukrotnie lądować awaryjnie po tym, jak po starcie zderzył się z ptakiem.

hiszpania
22.06.2021 02:00 Hiszpania zmienia zasady wjazdu dla Polaków. Przez tydzień nie będą konieczne zaświadczenia

Hiszpania zmieniła zasady przekraczania dla przyjezdnych z Polski. Od poniedziałku przyjezdni z naszego kraju nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa ani zaświadczenia o szczepieniu. Obostrzenia zmieniono na razie na tydzień.Hiszpania dołącza do grona krajów, gdzie Polacy mogą podróżować bez dodatkowych zaświadczeń, np. o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Konieczne będzie jedynie wypełnienie formularza lokalizacyjnego.

Katastrofa samolotu wracającego z pokazów w Lesznie
21.06.2021 23:17 Katastrofa samolotu wracającego z pokazów w Lesznie

Katastrofa samolotu akrobacyjnego T 28 Trojan, który wracał z pokazów, które odbyły się w Lesznie. Maszyna należała do znanej i popularnej grupy The Flying Bulls. Załoga wracała do Austrii, a rozbiła się niedaleko miejscowości Jickovice na terenie Czech. Zginął zarówno pilot, jak i pasażer. Samolot akrobacyjny T 28, należący do grupy The Flying Bulls, uderzył w ziemię niedaleko miejscowości Jickovice w CzechachMaszyna wracała z pokazów lotniczych w LeszniePodczas imprezy załoga nie zgłaszała problemów technicznych, pierwsze informacje o nich pojawiły się ok. 70 km od Pragi. W wyniku zdarzenia zginął pilot oraz pasażer obecny na pokładzieW poniedziałek rano media poinformowały o katastrofie samolotu akrobacyjnego, który w niedzielę wracał z pokazów w Lesznie. Maszyna wyleciała z Polski, a pierwsze problemy pojawiły się około 70 km od Pragi, podczas powrotu załogi do Austrii.

Krem do opalania
21.06.2021 18:36 Jakiego kremu do opalania używać na plaży? „Stosujemy 1/3 zalecanej dawki"

Jakiego kremu i w jaki sposób używać, by odpowiednio chronił nas przed słońcem? Prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wskazuje, że wielu Polaków używa filtrów o zbyt niskim poziomie ochrony. Nawet jeśli używamy odpowiedniej 50-ki, to nakładamy jej zbyt mało - około 1/3 zalecanej dawki. Osoby o jasnej karnacji, czyli większość Polaków, powinny stosować filtry 50 do ochrony przed słońcemPolscy turyści często sięgają po słabsze 15, które mogą spełnić swoje zadanie, o ile nałoży się je w dużej ilości, czego zwykle nie robimy Wielu Polaków nawet kremów z filtrem 50 nakładają zbyt mało. Statystycznie przed opalaniem stosujemy około 1/3 zalecanej dawkiWiększość turystów chce wrócić z urlopów z ładną opalenizną, najlepiej równomierną na całym ciele. Niestety nie jest to łatwe, bo wystarczy chwila nieuwagi, by przesadzić z kąpielą słoneczną. Ekspertka i prof. z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wskazała w rozmowie z WP, że wielu Polaków nieodpowiednio przygotowuje się do letniego wypoczynku i tzw. „plażingu".

Policja zatrzymała oszusta, który wyłudzał pieniądze od turystów
21.06.2021 17:13 Wakacyjny oszust złapany. Wyłudzał pieniądze za fikcyjne usługi turystyczne

Policja zatrzymała oszusta, który wyłudzał pieniądze od niczego nieświadomych urlopowiczów. Oferował usługi turystyczne w atrakcyjnych cenach, pobierał zaliczki, a następnie znikał z pieniędzmi. 44-latek był poszukiwany pięcioma listami gończymi. Mężczyzna z Warszawy oferował wynajem fikcyjnych hoteli, pensjonatów oraz mieszkań urlopowiczomOszust pobierał zaliczki, a następnie znikał z pieniędzmi. Złapała go policja z Rawy Mazowieckiej. Był ścigany pięcioma listami gończymi przez 39 jednostek policjiTurystów kusił atrakcyjnymi cenami, dobrą lokalizacją i zdjęciami apartamentów oraz domków o wysokim standardziePolicja z Rawy Mazowieckiej złapała oszusta, który był poszukiwany pięcioma listami gończymi. Wyłudzał zaliczki na poczet wynajmu fikcyjnych miejsc noclegowych w popularnych, turystycznych miejscowościach. Zabierał pieniądze od nieświadomych zagrożenia urlopowiczów, a następnie kontakt z nim znikał.

Ceny nad morzem w czasie wakacji
21.06.2021 16:00 Rosną ceny pobytu i jedzenia nad polskim morzem. Turystów i tak nie brakuje

Ceny wakacji nad Morzem Bałtyckim w tym roku będą wygórowane, ale chętnych i tak nie brakuje. Eksperci z Nocowanie.pl wskazują, że stawki za nocleg wzrosną o około 10 procent w miejscowościach typowo turystycznych. Wielu Polaków decyduje się też na wczasy zorganizowane na terenie kraju. Wśród najchętniej wybieranych miejscowości są m.in. Władysławowo, Sarbinowo czy Łeba. Wakacje nad Bałtykiem planują tysiące turystów. Ceny mogą być o ok. 10 proc. wyższe niż rok temu, ale urlopowiczom to nie przeszkadzaZa tygodniowy nocleg trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł. Pani Lidia, turystka z Dąbrowy Górniczej, wydała nawet 1700 dla 4-osobowej rodziny Polacy chętnie rezerwują także wyjazdy zorganizowane. Choć dominuje tu Turcja i Grecja, to Polska znalazła się na piątym miejscuW tym roku ceny w turystycznych miejscowościach poszybowały w górę. Turyści zauważyli zarówno podwyżki stawek za noclegi, jak i za jedzenie w restauracjach czy za wejściówki do atrakcji. Eksperci z Nocowanie.pl wskazują, że noclegi poszły w górę o ok. 10 proc., nie zmniejszyło to jednak zainteresowania samych urlopowiczów.

Pasażerka na lotnisku w Poznaniu powiedziała, że ma bombę
21.06.2021 14:05 71-letnia turystka zażartowała na lotnisku w Poznaniu, że ma bombę. Została ukarana

71-letnia pasażerka, która miała lecieć z Poznania do Dubrownika, powiedziała podczas odprawy, że ma w bagażu bombę. Służby natychmiast ruszyły do akcji i przeszukały torbę kobiety. Okazało się, że był to jedynie nieprzemyślany żart, za który turystka będzie musiała zapłacić 500 zł mandatu. Nie poleciała też do Chorwacji. 71-letnia pasażerka w czasie odprawy na lotnisku w Poznaniu powiedziała, że ma w bagażu bombęJej torba została przeszukana przez służby, lecz nie znaleziono w niej żadnych podejrzanych przedmiotówZa nieprzemyślany żart kobieta musi zapłacić 500 zł mandatu. Nie poleciała również na wakacje do Dubrownika71-letnia pasażerka, która miała lecieć z Poznania do Dubrownika w Chorwacji, poinformowała obsługę lotniska o bombie w bagażu. Podczas odprawy biletowo-bagażowej na pytanie o zawartość bagażu stwierdziła, że „oprócz bomby nie ma tam nic więcej".

Turyści śmiecą na polskich plażach
21.06.2021 12:40 Polska blogerka: Moda na bycie niechlujem na polskiej plaży. Mocne słowa o urlopowiczach

Niektórzy turyści wciąż nie potrafią się odpowiednio zachować w czasie wypoczynku na plaży nad Bałtykiem. Przekonała się o tym pani Daria, blogerka z Gdańska. Przypadkiem usłyszała rozmowę dwójki urlopowiczów, którzy z premedytacją wyrzucali niedopałki papierosów w piach. To niestety jednak dopiero wierzchołek śmieciowej góry, pogrzebanej w piasku. Polacy na wakacjach nierzadko zapominają o odpowiednim zachowaniu. Na plażach wciąż pojawiają się sterty śmieciTuryści czasem nawet nie próbują zabierać odpadków ze sobą tylko z premedytacją zakopują je w piasku. Mimo akcji czyszczenia plaż, śmieci nadal są całe stosyMedia sprawdziły, co najbardziej irytuje nadmorskich wczasowiczów. Oprócz głośnej muzyki czy tłoku, wielu przeszkadzają właśnie stosy odpadkówGdańska blogerka była świadkiem oburzającego zachowania turystów na plaży. Usłyszała, jak mężczyzna zapytał swoją żonę, gdzie mają pudełko na niedopałki po papierosach. Odpowiedzią była zachęta do wyrzucenia śmiecia do piasku. Niestety pani Daria podkreśla, że takich przypadków jest znacznie więcej, a w piasku znaleźć można całe sterty odpadków.

Atak na plażowicza w Kryspinowie
20.06.2021 23:17 Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Na plaży w Kryspinowie doszło do ataku na urlopowicza. Policja poszukuje trzech mężczyzn, którzy zostali najpierw zostali upomniani przez plażowicza, a chwilę później poranili mu twarz rozbitą butelką. Poszkodowany trafił do szpitala, do ataku doszło w sobotę 19 czerwca. Plażowicz upomniał trzech mężczyzn pływających rowerkiem wodnym w Kryspinowie pod KrakowemGdy dotarli do brzegu, jeden z nich rozbił butelkę i stworzył tzw. tulipana. Następnie pociął nim twarz urlopowicza Małopolska policja poszukuje trzech mężczyzn. Na plaży było wielu ludzi, funkcjonariusze mają więc nadzieję, że ktoś zarejestrował zdarzenie lub twarze napastnikówW sobotę na plaży w podkrakowskim Kryspinie pojawiło się wyjątkowo wielu urlopowiczów, przyciągniętych idealną, słoneczną pogodą. Niestety w środku dnia doszło tam do ataku na urlopowicza. Wcześniej miał on upominać trzech mężczyzn pływających na rowerku wodnym. Napastnikiem miał być jeden z nich.

Przedsiębiorcy z Sopotu przygotowują się do sezonu
20.06.2021 18:20 Ogródki gastronomiczne na plażach w Sopocie. Przedsiębiorcy czekają na sezon

Turystyka i gastronomia w Sopocie przygotowuje się na oficjalne rozpoczęcie sezonu wysokiego. Szczególne zmiany zajdą na sopockich plażach - właściciele okolicznych lokali dostali od miasta zgodę na powiększenie ogródków o 100 procent. W okolicach wejść nr 32 i 33 utworzono również strefę relaksu dla turystów. Władze Sopotu wprowadziły zmiany na powiększenie ogródków gastronomicznych. Lokale na plażach mogą je rozszerzyć nawet o 100 proc. Nieopodal wejść nr 32 i 33 na plażę stworzono również strefę relaksu dla turystów. Została wydzielona drewnianymi słupkami oraz grubym sznuremZ wydzielonego tereny skorzystać mogą wszyscy urlopowicze. Ma to zapewnić komfort zarówno spacerowiczom, jak i wypoczywającymNa plażach w Sopocie zostanie wydzielona specjalna strefa relaksu dla turystów. Urlopowicze skorzystać będą mogli również z większych ogródków gastronomicznych, przygotowanych przez nadmorskie lokale, bary i restauracje.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem
20.06.2021 16:55 Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem. Urlopowicze nad morzem i w Bieszczadach powinni uważać

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dwóch województw z powodu możliwych zmian pogody. W zachodniopomorskim i podkarpackim mogą wystąpić burze z gradem i silne ulewy. Turyści wypoczywający na plażach i w Bieszczadach powinni uważać. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa zachodniopomorskiego i podkarpackiegoEksperci ostrzegają również przed ulewnymi deszczami oraz silnym wiatremNa terenie Polski ogłoszono jednocześnie również ostrzeżenia dotyczące upałów. Obowiązują aż do poniedziałkuPogoda w Polsce od kilku dni rozpieszcza urlopowiczów wysokimi temperatura, w najbliższym czasie jednak miejscami dojść może do gwałtownych burz. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz gradem. Wystąpić mogą też ulewne deszcze oraz silny wiatr.

RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą
20.06.2021 15:47 RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do turystów o rozważny wypoczynek nad wodą. Tylko w sobotę doszło do utonięcia aż 6 osób, a od początku kwietnia życie straciło 90. Służby podkreślają, że sezon wysoki jeszcze się nie rozpoczął, a statystyki już wyglądają bardzo niedobrze. Urlopowicze powinni zachować zdrowy rozsądek podczas wyjazdów. Tylko w sobotę w wodach polskich akwenów utonęło 6 osóbOd początku czerwca w ten sposób życie straciło już 29 ludzi, a od kwietnia 90 Statystyki są bardzo złe. Służby apelują do turystów m.in. o wstrzymanie się od picia alkoholu nad wodą oraz pływanie wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonychRządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim koncie na Twitterze poinformowało, że w wodach polskich akwenów w sobotę utonęło 6 osób. Dzisiaj z zalewu na Borkach wyłowiono kolejne ciało, aż początku czerwca Polska Policja odnotowała już 29 przypadków utonięć. Od kwietnia, czyli od chwili, gdy pogoda zaczęła się poprawiać, doszło do 90 utonięć. Statystyki są tragiczne, dlatego służby kolejny raz zwracają się do turystów z apelem o ostrożne i odpowiedzialne wypoczywanie nad wodą.

Ceny w Zakopanem
20.06.2021 14:40 Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Jak wyglądają ceny w Zakopanem i gdzie warto zjeść w rozsądnej cenie? Pan Paweł zapłacił za obiad dla jednej osoby ponad 80 zł i twierdzi, że to odpowiednia stawka. Lokalna organizacja turystyczna natomiast przyznaje, że na Krupówkach ceny często są dość wysokie, jednak Zakopane to o wiele więcej niż główny deptak i w stolicy Tatr da się zjeść naprawdę tanio. Zakopane w każdy weekend jest oblegane przez turystów. Wielu Polaków skarży się na ceny w popularnych miejscowościach, jednak eksperci przekonują, że pod Tatrami można zjeść taniejJeden z urlopowiczów w rozmowie z mediami nawet dobitnie stwierdził, że „drożyzna w Zakopanem to mit"Lokalna organizacja turystyczna zaznacza, że na Krupówkach zawsze jest drożej. Zakopane to jednak o wiele więcej niż główny deptak i każdy odwiedzający na pewno znajdzie w tym mieście miejsce dla siebieWyjazd na urlop do Zakopanego wcale nie musi wiązać się z wysokimi wydatkami. Choć w sieci w ostatnim czasie pojawiło się wiele tzw. paragonów grozy z popularnych miejscowości w całej Polsce, zawsze da się znaleźć coś przystępnego. Wszystko zależy od nastawienia urlopowiczów, ich oczekiwań i tego, gdzie szukają restauracji dla siebie.

Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta
20.06.2021 13:54 Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czy ważność Polskiego Bonu Turystycznego zostanie przedłużona? Jak informuje Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy, obecnie nie trwają prace nad takim rozwiązaniem. Rząd zaznacza jednak, że sytuacja jest uważnie monitorowana i jeśli zaistnieją konkretne przesłanki, Prezydent RP może podjąć adekwatne do nich działania. Kluczowe okazać się może zainteresowanie świadczeniem w najbliższych, wakacyjnych miesiącach. Redakcja BiznesInfo zapytała Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy, czy dojdzie do przedłużenia terminu ważności Polskiego Bonu TurystycznegoRząd obecnie nie pracuje nad zmianą przepisów, pojawiło się jednak zapewnienie, że sytuacja jest na bieżąco monitorowanaUważnie śledzone ma być również wykorzystanie świadczenia przez Polaków w najbliższych miesiącach wakacyjnych. Wtedy też zainteresowanie 500 zł dla dzieci może być największeRedakcja BiznesInfo zapytała Andrzeja Dudę o to, czy planuje przedłużenie ważności Polskiego Bonu Turystycznego. Przypomnijmy, że świadczenie w swojej obecnej formie jest właśnie wynikiem pomysłu głowy naszego kraju. Jak twierdzi Kancelaria Prezydenta, obecnie prace nad zmianą przepisów nie toczą się. Sytuacja jest natomiast na bieżąco monitorowana.

PKP znosi limit
20.06.2021 13:05 Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

PKP Intercity od 26 czerwca zmienia limity zajętości. Obecnie wynosi on 100 proc. w składach wagonowych. Wkrótce możliwa będzie podróż bez rezerwacji miejsc siedzących. Przepisy utrzymane zostaną jedynie dla pociągów obsługiwanych przez Pendolino, Flirt oraz Dart, ponieważ nie ma możliwości ich wydłużania. 26 czerwca PKP Intercity zniesienie limit zajętości w wysokości 100 proc. W składach wagonowych będzie można zajmować również miejsca, które nie są siedzące. Do tej pory, ze względu na kwestie pandemiczne, nie było to możliweDotychczasowe zasady pozostaną niezmienione w pociągach elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych - Pendolino, Dart oraz Flirt. W okresie wakacyjnym przejazdy pociągami PKP Intercity cieszą się szczególnym zainteresowaniem, przewoźnik wychodzi więc naprzeciw potrzebom turystów. By zwiększyć liczbę osób, które mogą przemieszczać się koleją po Polsce, zniesiony zostanie limit zajętości miejsc w wysokości 100 proc. Nowe przepisy wchodzą w życie już 26 czerwca.

Nowe przepisy wjazdu do Polski
20.06.2021 11:27 Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniło w sobotę obostrzenia dotyczące podróżnych wjeżdżających do Polski. Granice mogą przekroczyć m.in. obywatele Stanów Zjednoczonych. Od środy otwarte zostaną również trzy kolejne przejścia graniczne z Ukrainą, które zablokowano z powodu pandemii koronawirusa. MSWiA otworzyło granice Polski dla turystów ze Stanów ZjednoczonychW środę otwarte zostaną trzy kolejne przejścia graniczne z Ukrainą: w Zosinie, Dołhobyczowie oraz KrościenkuZza granicy zewnętrznej do Polski od osoby wjechać mogą m.in. artyści, dziennikarze, jurorzy czy opiekunowie, biorący udział w konkursach muzycznych lub festiwalach w PolsceMinister spraw wewnętrznych i administracji Polski, Mariusz Kamiński, podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego przekraczania granic Polski. W sobotę dokumenty pojawił się w Dzienniku Ustaw, a zgodnie z nim, od soboty w naszym kraju obowiązują nowe przepisy dla przyjezdnych.Na liście państw, z których mogą do nas przyjechać turyści spoza Unii Europejskiej, pojawiły się Stany Zjednoczone. Złagodzono też przepisy dotyczące przyjazdu zza zewnętrznej granicy osób związanych z branżą estradową oraz zapowiedziano otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą.

car-932702 1280
19.06.2021 15:25 Remonty w centrum Zakopanego w wakacje. Turyści będą stać w korkach

W Zakopanem na początku lipca rozpocznie się przebudowa ronda Armii Krajowej w rejonie dworców kolejowego i autobusowego. Oznacza to, że nadchodzące wakacje mogą przebiec pod znakiem korków.W Zakopanem na te wakacje zaplanowano największe od ponad 30 lat inwestycje, które są realizowane przy dworcu kolejowym i autobusowym. Oznacza to, że natkną się na nie turyści przyjeżdżający pod Tatry samochodem, ale również koleją.

Kołobrzeg
19.06.2021 14:26 Tłumy turystów na plaży w Kołobrzegu

Kołobrzeg przeżywa obecnie prawdziwe oblężenie turystów. Jest to bardzo długo oczekiwany widok, ponieważ ze względu na zimny maj plaża nie cieszyła się zbytnią popularnością. Teraz jednak nad polskie morze nadciągnęła fala upałów, a wraz z nią tłumy plażowiczów.W Kołobrzegu panują temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza, a na niebie nie znajdziemy ani jednej chmurki. Wszystko to sprawiło, że od rana na plaży wypoczywają tłumy turystów.

Samolot
19.06.2021 12:50 Katastrofa samolotu w Rosji. Nie żyją cztery osoby

Samolot pasażerski rozbił się w sobotę w pobliżu miasta Kemerowo w azjatyckiej części Rosji - podają lokalne władze. Cztery osoby zginęły.Na pokładzie samolotu, który rozbił się dziś w Rosji było 17 osób, uprawiających spadochroniarstwo sportowe i dwóch członków załogi.

paszport włochy
19.06.2021 12:12 Zielony paszport we Włoszech. Zagraniczni turyści na razie nie skorzystają

Włosi mogą już korzystać z zielonych paszportów, które są potwierdzeniem, że dana osoba została zaszczepiona, przetestowana lub jest ozdrowieńcem po Covid-19. Na razie jednak dokument nic nie da zagranicznym turystom.Premier Włoch Mario Draghi podpisał w czwartek dekret o wprowadzeniu zielonego paszportu. Umożliwi on mieszkańcom tego kraju dostęp do wydarzeń i obiektów, a także podróże krajowe i zagraniczne.

tatry
19.06.2021 10:18 Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

W Tatrach doszło do tragicznego zdarzenia. Nie żyje turysta, który najprawdopodobniej skoczył z Kościelca. Ratownicy TOPR przetransportowali jego ciało do kostnicy w Zakopanem.Chociaż w Tatrach panuje obecnie piękna pogoda, wczoraj na szlakach nie było jeszcze zbyt wielu turystów. Ratownicy TOPR poinformowali jednak o tragicznym zdarzeniu - nie żyje mężczyzna, który prawdopodobnie skoczył z Kościelca.

Sopot
19.06.2021 08:52 Porównali ceny w polskich i zagranicznych kurortach. Najdrożej w Sopocie

Bałtyk nie należy do najtańszych opcji wakacyjnych. Jak wynika z raportu Rankomat.pl, dwie osoby dorosłe za tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu nad polskim morzem w szczycie sezonu zapłacą nawet tyle, co za podobny pobyt w Grecji. Najwyższe ceny są w Sopocie. Tygodniowy pobyt nad Bałtykiem może być znacznie droższy niż taki sam urlop w Grecji - wynika z raportu Rankomat.pl. W Polsce w wielu miejscach trzeba zapłacić już ponad 3 tys. zł za sam nocleg.

pogoda
18.06.2021 18:39 IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami na cały weekend. Trzeba bardzo uważać podczas pieszych wycieczek

Pogoda w całym kraju może dać się w weekend we znaki IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia w związku z upałami. W niektórych częściach kraju alerty obowiązywać będą aż do wtorku. Pogoda w ten weekend da się bardzo mocno we znaki przez prognozowane w całej Polsce upały. Zaleca się rezygnację z pieszych wycieczek i pozostanie w domach.

Portugalia
18.06.2021 17:22 Portugalia zamyka stolicę. Turyści nie będą mogli wjechać

Portugalska stolica zostanie otoczona kordonem sanitarnym z powodu znacznego wzrostu infekcji COVID-19 w tym mieście. Oznacza to, że Lizbona objęta zostanie zakazem wjazdu i wyjazdu. Zamknięcie potrwa dwa dni i część poniedziałku.Rząd Portugalii poinformował, że mieszkańcy Lizbony będą mogli ją opuścić tylko z ważnego powodu. Osoby spoza regionu wjadą jedynie z wyjątkowych przypadkach, co oznacza, że ruch turystyczny będzie niemożliwy. Kordon zaczął obowiązywać od godz. 16:00 w piątek, 18 czerwca, i potrwa do poniedziałku, do godz. 6:00.

tatry policja
18.06.2021 16:32 Turystka wyszła ze schroniska w Tatrach i nie wróciła. Okazało się, że była w areszcie

Turystka z Warszawy, przebywająca w jednym ze schronisk w Tatrach, pewnego dnia wyszła i nie wróciła. Okazało się, że przebywała w areszcie. Jak poinformowała limanowska policja, prosto z gór pojechała do byłego męża, uderzyła go motyką w głowę i groziła podpaleniem domu.Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zajmowało się poszukiwaniem turystki, która wyszła ze schroniska i do niego nie wróciła. Jak się później okazało, w ogóle nie było jej już w Tatrach.

Chorwacja
18.06.2021 15:13 Chorwacja znosi obowiązek testowania na granicy dla podróżnych z Polski

Chorwacka Wspólnota Turystyczna poinformowała, że polscy turyści będą mogli przekroczyć granice państwa bez dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa - przekazuje TVN24, powołujący się na Chorwacką Wspólnotę Turystyczną. Podobnie wszystkie państwa z zielonej listy PE.Obecnie, aby wjechać do Chorwacji, konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR w stronę Covid-19 lub szybkiego testu antygenowego.

278-103323
18.06.2021 13:50 Mężczyzna w drodze na wakacje wszedł na dach kampera. Następnie zaatakował kierowcę, który zrobił mu zdjęcie

W drodze na wakacje 39-latek z Warszawy wyszedł na dach kampera podczas postoju na czerwonym świetle. Następnie uszkodził auto kierowcy, który zrobił mu zdjęcie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.Mężczyzna z pewnością nie tak wyobrażał sobie swój wyjazd na wakacje. Komplikacje zaczęły się, gdy podczas postoju na czerwonym świetle w Siedlcach zdecydował się wejść na dach swojego kampera.

polska
18.06.2021 12:32 Polska w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób

Polska znalazła się na w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej. Instytucja wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób w związku z pandemią Covid-19. Są one oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach. Polska w całości została oznaczona na mapie Rady Europejskiej kolorem zielonym. Wiele państw członkowskich w dalszym ciągu pozostaje w strefie pomarańczowej. Lista dotyczy swobodnego przepływu osób. Opracowało ją Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Mama z synem zgubili się na spływie kajakowym
17.06.2021 18:28 Mama z synem zgubili się na wycieczce kajakowej. Pomógł znający teren policjant

Mama z 12-letnim synem wybrali się na spływ kajakowy. Odłączyli się od grupy i zgubili w zalesionym terenie. Zdezorientowani nie mogli wezwać pomocy przez brak zasięgu. W końcu udało im się dodzwonić na policję, gdzie trafili na funkcjonariusza doskonale zorientowanego w terenie. Udało mu się sprowadzić pomoc i nikomu nic się nie stało. Służby apelują jednak do turystów o ostrożność. Mama zabrała 12-letniego syna na spływ kajakowy. W pewnym momencie odłączyli się od grupyTrafili w nieznany, zalesiony teren. Nie wiedzieli, gdzie są. Nadchodził wieczór, a telefon gubił zasięgW końcu udało im się dodzwonić na policję. Funkcjonariusz po opisie domyślił się, w którym miejscu się znajdują. Sprowadził na miejsce organizatora wycieczkiWspólna wycieczka mamy i jej 12-letniego syna na kajaki mogła skończyć się bardzo źle. Razem wybrali się na rejs po rzece Drawie, ale w pewnym momencie oddalili się od grupy i zgubili towarzyszy z oczu. Po czasie zorientowali się, że niewiedzą, gdzie są. Utknęli w zalesionym terenie i nie mogli skontaktować się z organizatorem wyprawy przez problemy z zasięgiem.

Znaki na plaży w Darłówku
17.06.2021 17:11 Znaki ostrzegawcze i informacyjne na plaży w Darłówku. Ważne dla wczasowiczów

Na plaży w Darłówku ustawiono specjalne znaki ostrzegawcze oraz informacyjne. Dzięki nim turyści mają bezpiecznie i spokojnie spędzić swój urlop nad morzem. Znalazły się na nich m.in. ostrzeżenia przed niebezpiecznymi miejscami w wodzie czy informacje o zakazach skakania do wody lub kąpieli. Wielu turystów podczas wakacji na plaży zachowuje się nieodpowiedzialnie, przez co często dochodzi do wypadków. Ratownicy mają pełne ręce roboty, a choć sezon się jeszcze nie zaczął, już doszło do pierwszych przypadków utonięć. Aby uniknąć tak przykrych zdarzeń, w Darłówku postanowiono wkopać w piasek kilka znaków informacyjnych oraz ostrzegawczych. Stosując się do nich, wczasowicze mogą liczyć na spokojne wakacje.

Blaszaki pod Gubałówką
17.06.2021 16:37 Przed Gubałówką ma powstać nowa restauracja i kręgielnia. Na razie stoją blaszaki

Pod Gubałówką stanęło dziewięć kontenerów z blachy. W przyszłości mają stać się restauracją, kręgielnią oraz minibrowarem. Obecnie, zdaniem wielu mieszkańców, wyglądają nieatrakcyjnie i nie pasują do miejsca, w którym je postawiono. Polskie Koleje Linowe zapewniają jednak, że po czasie w pełni wpiszą się w otoczenie. Tuż przed dolną stacją kolejki na Gubałówkę ustawiono dziewięć blaszanych, szarych kontenerów. Błyskawicznie zrobiło się o nich głośno, a w internecie padło wiele nieprzychylnych komentarzy na ich temat. Polskie Koleje Liniowe zapewniają jednak, że już wkrótce zmienią się one w nowe atrakcje turystyczne i wpiszą się w krajobraz tego miejsca.

Cypr wpisał Polskę na zieloną listę
17.06.2021 14:51 Polska na zielonej liście Cypru. Swobodny wjazd od 17 czerwca

Cypr wpisał Polskę na zieloną listę krajów, w których jest niskie ryzyko zakażenia koronawirusem. Dla turystów oznacza to swobodne przekraczanie granicy tego kraju. Nie będzie już konieczne okazywanie testów na COVID-19 oraz odbycie kwarantanny. Nowe przepisy obowiązują od 17 czerwca.Polska została wpisana na zieloną listę CypruTuryści podróżujący na Cypr nie muszą od 17 czerwca okazywać negatywnych wyników testów na COVID-19 ani przechodzić kwarantannyNa lotniskach w Pafos oraz Larnace służby mogą wykonywać bezpłatne testy na losowo wybranych pasażerachCypr rozpoczyna sezon turystyczny i łagodzi obostrzenia dla urlopowiczów z wielu krajów. Jeszcze do niedawna Polska była oznaczona jako państwo pomarańczowe, jednak od dziś jesteśmy już na liście zielonej. Oznacza to możliwość swobodnego przekraczania granicy.

Niedźwiedź w hotelowej restauracji w Tatrach
17.06.2021 12:42 W Tatrach Wysokich niedźwiedź wszedł do hotelowej restauracji

Niedźwiedź wszedł do hotelu w miejscowości Nowy Smokowiec w słowackich Tatrach Wysokich. Jak podają media, osobnik był dość młody, ale jego znaczne rozmiary i tak mogły przestraszyć niejedną osobę. Zwierzę skoczyło na ladę między kuchnią a salą jadalną. Cała sytuacja miała miejsce we wtorek wieczorem, gdy obiekt był otwarty, a na kuchni wciąż byli pracownicy. Nikomu nic się nie stało. We wtorek wieczorem niedźwiedź wszedł do restauracji hotelowej w słowackim Nowym Smokowcu w Tatrach Wysokich Lokal był w tym czasie czynny, na kuchni wciąż byli pracownicy. Zdjęcie zwierzęcia stojącego na blacie udostępniono w interneciePrawdopodobnie niedźwiedź wszedł przez drzwi otwierane fotokomórką. Na szczęście nikomu nie stała się krzywdaW czwartek polski internet obiegły zdjęcia z jednego z hoteli w słowackich Tatrach, do którego wszedł niedźwiedź. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję, zwierzę miało dostać się do środka przez drzwi otwierane fotokomórką. Świadkowie zdarzenia uchwycili na fotografii niezwykłego gościa w momencie, w którym stał na blacie oddzielającym kuchnię od sali jadalnej.

Zasady wycieczek górskich w czasie upałów
17.06.2021 11:42 Karkonoski Park Narodowy przypomina podstawy górskich wędrówek w czasie upałów

Wycieczki w góry w czasie intensywnych upałów mogą być bardzo ryzykowne. Karkonoski Park Narodowy wystosował krótką instrukcję dla piechurów. Każda osoba powinna zaopatrzyć się w krem z filtrem oraz nakrycie głowy. Nie można zapomnieć też o odpowiednim nawodnieniu. Przed wyjściem warto też sprawdzić prognozy pogody i wybrać ubranie odpowiednie do warunków. Nad Polskę nadciągają upały. Temperatury mogą przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza. Gorące ma być też tegoroczne latoKarkonoski Park Narodowy przypomina, by na górską wycieczkę odpowiednio się przygotować. Zapas wody, kremy z filtrem i nakrycie głowy to minimum, które powinien mieć każdyPrzed wyjściem trzeba też sprawdzić pogodę i ubrać się adekwatnie do warunków. Nie można też zapomnieć o odpowiednim zaplanowaniu wycieczki, zależnym od kondycji oraz temperaturySezon urlopowy powoli się rozpoczyna, wakacje coraz bliżej, coraz więcej turystów wyrusza więc na górskie szlaki. W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie dopisywała: prognozowane są wysokie temperatury i gorące słońce. Aby wycieczka w takich warunkach była bezpieczna, trzeba ją jednak dobrze zorganizować.

Plaże Korsyki są zamykane, trwa sprzątanie plam ropy
16.06.2021 23:17 Wyciek ropy naftowej. Zamykają plaże na Korsyce, trwa badanie stanu wody

Na Korsyce zamykają kolejne plaże oraz wprowadzają zakaz kąpieli. Działania te mają związek z wyciekiem ropy naftowej ze statku. We wtorek na piasku pojawiły się kolejne plamy, ich usuwanie trwa już od niedzieli. Służby rozpoczęły śledztwo mające wyjaśnić przyczyny zdarzenia, a eksperci badają obecnie stan wody. Od niedzieli trwa usuwanie plam ropy naftowej, które pojawiły się w wodzie i na plażach na KorsyceSłużby zamykają kolejne plaże i wydają zakazy kąpieli. To kolejny problem turystycznego regionu, który traci urlopowiczówRozpoczęto dochodzenie, które ma na celu ustalenie źródła wycieku. Jak na razie nie wiadomo, jak do niego doszło Od niedzieli francuska marynarka wojenna usuwa plamy ropy z plaż i wody w okolicach Korsyki. Nie wiadomo, dlaczego doszło do wycieku ani kto za niego odpowiada. Z powodu zagrożenia zamykane są natomiast kolejne regiony, a władze wprowadzają zakazy kąpieli.

PIH pozytywnie o bonie turystycznym dla seniorów
16.06.2021 18:44 Prezes PIH: Bon turystyczny dla seniorów to idealne rozwiązanie

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Hotelarzy bon turystyczny dla seniorów może być świetnym rozwiązaniem służącym sektorowi turystycznemu. Ekspert wskazuje, że mogłoby to pobudzić popyt, gdy lato dobiegnie końca i zmniejszy się zainteresowanie urlopami. Marek Łuczyński, prezes PIH, twierdzi, że rozszerzenie Polskiego Bonu Turystycznego na seniorów jest dobrym pomysłemEkspert wskazuje, że pobudzi to popyt w okresie jesienno-zimowym. Zauważył, że takie świadczenia obecne są już w Hiszpanii czy we WłoszechPrezes PIH zauważył również, że obecnie trudno ocenić pozytywne efekty bonu turystycznego, gdyż przez obostrzenia dużo osób w ostatnim roku ze świadczenia nie skorzystało Senat przegłosował niedawno rozszerzenie Polskiego Bonu Turystycznego na seniorów. Nikt nie zgłosił sprzeciwu i pomysł trafi wkrótce do Sejmu. Chwalony jest również przez prezesa PIH, którego zdaniem byłaby to szansa na pobudzenie turystyki w okresach mniejszego ruchu urlopowego - jesienią i zimą.

Lekarz mówi o wakacjach i czwartej fali pandemii
16.06.2021 16:09 Dr Grzesiowski: Kluczowe są warunki, w których spędzimy wakacje

Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego nie jest istotne miejsce, w którym spędzimy tegoroczne wakacje. Kluczowe za to są warunki, w których będziemy przebywać. Ekspert zaznaczył, że kluczowe będzie przestrzeganie zasad higieny i stosowanie się do lokalnych obostrzeń. Zaznaczył też, że czwarta fala pandemii na pewno będzie, ale od zachowania ludzi zależy, jaka będzie jej skala. Dr Grzesiowski jest zdania, że najważniejsze są warunki, w których spędzamy wakacje, a nie samo miejscePodkreśla, że bez przestrzegania zasad sanitarnych i obostrzeń zarazić się możemy zarówno w Polsce, jak i za granicąJego zdaniem jesienią dojdzie do czwartej fali pandemii, pytanie tylko, czy będzie ona lżejsza, czy cięższa. Wpływ na to ma odpowiedzialność społecznaW rozmowie z Onet Podróże doktor Paweł Grzesiowski zdradził, jak jego zdaniem wyglądać powinny bezpieczne wakacje. Podkreślił, że istotniejsze są warunki wyjazdu, niż samo miejsce docelowe. Zaznaczył, by unikać skupisk ludzi - niezależnie od kraju, w którym wypoczywamy. Zaznaczył też, że podróż prywatnym samochodem jest bezpieczniejsza od komunikacji masowej, nawet przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Bezpańska łódź na Mazurach
16.06.2021 14:38 Na Mazurach ktoś zgubił łódź. Czeka w Biurze Rzeczy Znalezionych na właściciela

Na Mazurach odnaleziono „bezpańską" łódź pływającą po jeziorze Jeziorak. Dostrzegła ją przypadkowa osoba, która zawiadomiła odpowiednie służby. Obecnie łódź przebywa w Biurze Rzeczy Znalezionych przy starostwie w Iławie i czeka na właściciela. Łódź motorowa bez właściciela została zauważona na najdłuższym jeziorze na Mazurach - JeziorakuChodzi o kabinową łódź motorową FJORD z silnikiem SUZUKIObecnie przekazana została do Biura Rzeczy Znalezionych przy starostwie w Iławie. Teraz powiat poszukuje jej właścicielaNa Mazurach doszło do niecodziennej sytuacji. Przypadkowa osoba zauważyła na najdłuższym jeziorze w regionie - Jezioraku, kabinową łódź motorową. Nie udało się ustalić jej właściciela, dlatego przekazana została do lokalnego Biura Rzeczy Znalezionych.

Ceny za tydzień nad Morzem Bałtyckim
16.06.2021 13:44 Ile kosztuje tydzień wczasów nad Bałtykiem? Ceny wyższe niż rok temu

Ceny noclegów w nadmorskich miejscowościach są coraz wyższe. Jak wynika z danych opublikowanych przez Rankomat.pl, podwyżki sięgają ponad 9 proc. w porównaniu do 2020 roku. Średnio za tydzień w trzygwiazdkowym hotelu w Ustce zapłacimy 3206 zł, a najdrożej jest w Sopocie. Tam najtańsza oferta to 3606 zł za 7 noclegów. Ceny noclegów w nadmorskich kurortach w tym roku są średnio o ponad 9 proc. wyższe niż w 2020 roku Średnio za 7 nocy nad Bałtykiem zapłacimy 3018 zł, czyli o 283 zł więcej, niż rok temuStawki za noclegi w trzygwiazdkowych hotelach są wyższe niż w Chorwacji czy GrecjiSerwis Rankomat.pl stworzył raport dotyczący cen noclegów nad polskim morzem. Wnioski niestety mogą nie ucieszyć polskich turystów - stawki za noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych są wyższe aż o ponad 9 proc. w stosunku do wakacji w 2020 roku.

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA
16.06.2021 12:43 Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA oraz 7 innych krajów i terytoriów świata. Wiadomość przekazała agencja APA, powołująca się na decyzję ambasadorów krajów UE. Zgodnie z informacją, swobodny wjazd ma dotyczyć również osób, które nie przyjęły szczepienia przeciwko COVID-19. Nieznana jest jeszcze dokładna data wejścia przepisów w życie. Agencja APA informuje, że Unia Europejska zamierza otworzyć granice dla turystów z USA i 9 innych krajów i obszarów świataNa swobodny wjazd do państw Wspólnoty rzekomo liczyć będą mogły również osoby niezaszczepione. Dokładne przepisy jednak nie są jeszcze znaneObecnie Polacy nie mogą podróżować do USA w celach turystycznych. Obowiązuje zakaz przekraczania granicy tego krajuAgencja APA, powołująca się na RTL Today przekazała, że Unia Europejska wkrótce otworzy swoje granice dla turystów ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz nich na teren wspólnoty wjadą również podróżni z 7 innych krajów oraz terytoriów świata. Media podają, że w grę wchodzi „swobodny wjazd" na teren Wspólnoty.

Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków
16.06.2021 11:51 Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków. Wielu turystów będzie mogło uniknąć obowiązkowej do tej pory kwarantanny, jeśli spełnią jeden z trzech warunków. Z izolacji zwolnieni będą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19. Kolejne kraje luzują obostrzenia graniczne dla Polaków. Ogłosiły to już m.in. Czechy i Słowacja, a teraz do tego grona dołączyła LitwaBez nakazu odbycia kwarantanny na Litwę wjadą ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które okażą negatywny wynik na COVID-19Nowe przepisy obowiązują od poniedziałku 14 czerwcaLitwa dołączyła do krajów, które jeszcze przed wprowadzeniem tzw. paszportu covidowego, zdecydowały się na złagodzenie swoich przepisów granicznych. Od poniedziałku 14 czerwca kraj ten zwolni z obowiązkowej do tej pory kwarantanny try grupy turystów.

Molo w Kołobrzegu znowu płatne
16.06.2021 02:00 Od środy wstęp na molo w Kołobrzegu jest płatny

Wstęp na molo w Kołobrzegu od środy 16 czerwca jest płatny. O godzinie 10:00 kasy, które przez całą zimę pozostawały zamknięte, znów przyjmują należności. Każda osoba dorosła musi zapłacić 6 zł. Płatne wejście będzie obowiązywało do końca września. Molo w Kołobrzegu znów z płatnym wstępem. Dorośli zapłacą 6 złKasy biletowe będą czynne w godzinach 10:00-22:00W Kołobrzegu i okolicach otwarto też już szereg kąpielisk morskich. Turyści korzystają z nich coraz chętniejPrzez całą zimę na molo w Kołobrzegu wstęp był wolny przez całą dobę, lecz wraz z nadejściem lata się to zmienia. Od środy 16 czerwca każda osoba dorosła musi zapłacić 6 zł, żeby przespacerować się tą wyjątkową atrakcją.

plaża w Barcelonie
15.06.2021 23:17 Plaże w Katalonii zwężają się nawet o 10 metrów rocznie

Plaże w Katalonii z każdym rokiem zwężają się od sześciu do nawet 10 metrów. Spowodowane jest to m.in. nasilającymi się prądami w Morzu Śródziemnym, wymywającymi piasek, a także gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, których w ostatnich latach możemy zaobserwować coraz więcej. Turyści będą mieli coraz mniej przestrzeni, aby wypocząć na plaży. Na katalońskim wybrzeżu postępuje degradacja. Zjawisko najbardziej widoczne jest w stolicy tego regionu, Barcelonie.

durdle-door-820139 1280 (1)
15.06.2021 21:29 Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Kobieta spadła z klifu na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Zmarła w wyniku poniesionych obrażeń. Świadkiem zdarzenia była jej córka, która mimo braku fizycznych obrażeń została przetransportowana do szpitala.W Dorset na południu Wielkiej Brytanii doszło do tragicznego wypadku. 40-latka spadła z klifu próbując skrócić sobie drogę na plażę. Osierociła pięć córek, jedna z nich towarzyszyła jej podczas wycieczki.

airport-1543008 1280 (5)
15.06.2021 20:17 Flydubai poleci z warszawskiego Lotniska Chopina do Dubaju

Od 30 września z warszawskiego Lotniska Chopina zyska poleci nowy przewoźnik, który zaoferuje podróżnym zupełnie nowe połączenie. Mowa o Flydubai, który planuje uruchomienie lotów z Dubaju do Warszawy.Linie lotnicze Flydubai zapowiedziały loty na drugie lotnisko w Polsce po Krakowie. Obecnie przewoźnik oferuje loty do Polski dwa razy w tygodniu.

mountains-2693238 1280
15.06.2021 18:39 Nie żyje mężczyzna zaatakowany przez niedźwiedzia w słowackich Tatrach

W słowackich Tatrach znaleziono ciało 57-letniego mężczyzny. Sekcja zwłok wykazała, że zginął w wyniku ataku niedźwiedzia. Lokalne media podają, że jest to pierwszy taki przypadek we współczesnej Słowacji.Niedźwiedzie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt w Tatrach, chociaż zwykle nie atakują one ludzi. Niestety, tym razem doszło tam do tragedii. Po słowackiej stronie znaleziono ciało mężczyzny.

Cypr
15.06.2021 17:32 Polska na zielonej liście Cypru. Swobodny wjazd od czwartku

Cypr dopisał Polskę do listy państw zielonych, co oznacza, że podróżni z naszego kraju mogą lecieć tam bez dodatkowych ograniczeń. Tamtejsze ministerstwo zdrowia zastrzega jednak, że sytuacja może zmienić się w każdej chwili, a stopień ryzyka może zostać zwiększony.Cypr cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, jednak teraz może zwrócić na siebie uwagę jeszcze większej liczby turystów. Wszystko dzięki nowym przepisom, dzięki którym Polacy mogą podróżować tam bez ograniczeń.

samolot wizz air
15.06.2021 15:55 Awaryjne lądowanie samolotu WizzAir w Katowicach

Samolot linii Wizz Air z Katowic do Zaporoża na Ukrainie musiał awaryjnie lądować na lotnisku w Pyrzowicach. Tuż po starcie maszyny doszło do awarii. Na pokładzie znajdowało się 153 pasażerów, nikomu nic się nie stało.Samolot linii Wizz Air wystartował z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach we wtorek 15 czerwca o godz. 12.40. Krótko po starcie wykryto jednak usterkę, która była powodem awaryjnego lądowania na lotnisku startowym.

Branża domaga się darmowych testów na COVID-19 dla dzieci
15.06.2021 14:08 Pomorska branża turystyczna chce darmowych testów na COVID-19 dla uczestników kolonii letnich

Pomorska branża turystyczna domaga się darmowych testów na COVID-19 dla dzieci wyjeżdżających na letnie kolonie. Organizatorzy zaapelowali do marszałka województwa pomorskiego o pomoc. Obecnie dzieci powyżej 12 roku życia dopiero mogą zapisywać się na szczepienia, a przyjęcie dwóch dawek oraz czas na nabycie odporności może zająć kilka tygodni. Generuje to dodatkowe koszty testów niezbędnych do przekroczenia granic. Oddział Polskiej Izby Turystycznej z Pomorza apeluje do marszałka województwa o darmowe testy dla dzieci. Chodzi o tych małych turystów, którzy zostali zapisani na zagraniczne kolonie letnie. Obecnie osoby te nie mają możliwości zaszczepienia się na tyle szybko, by zostać zwolnionymi w ramach tzw. paszportów szczepionkowych.

Ceny hoteli idą w górę. Drożej o kilkadziesiąt procent
15.06.2021 12:00 Ceny w hotelach wzrosły o 50-70 proc. w stosunku do ubiegłego roku

Ceny hoteli w Polsce idą w górę. W stosunku do ubiegłego roku zauważalne są podwyżki na poziomie 50-70 proc. Mimo to Polacy i tak chętnie rezerwują urlopy. Eksperci wskazują, że jest to wina wielomiesięcznego lockdownu i tęsknoty za wyjazdami. Od 26 czerwca obowiązywał będzie nowy limit gości w hotelach. Z 50 proc. obłożenia wzrośnie on do 75 proc. Biuro podróży Neker przedstawiło dane, z których wynika, że ceny w „dobrych hotelach" wzrosły nawet o 50-70 proc. Eksperci zauważają jednak, że mimo tej zmiany, nie nastąpiło żadne zmniejszenie popytu. Polacy nadal chętnie rezerwują wakacyjne wyjazdyBiuro podróży Nekera przedstawiło dane dotyczące wynajmu noclegów w hotelach i miejscach noclegowych podczas tegorocznych wakacji. Zarówno nadmorskie, jak i górskie kurorty, podniosły swoje ceny. Z zaprezentowanych danych wynika, że polscy turyści zapłacą nawet o 50-70 proc. więcej niż w ubiegłym sezonie.

Kastet w bagażu podróżnego na lotnisku w Poznaniu
15.06.2021 10:22 Podróżny na lotnisku w Poznaniu próbował w bagażu przewieźć zabroniony przedmiot

Na lotnisku w Poznaniu funkcjonariusze wykryli w bagażu podróżnego niedozwolony przedmiot. 35-latek próbował przekroczyć granicę z kastetem, leciał do Turcji. To już trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Broń została zatrzymana, a mężczyzna dostał zgodę na kontynuowanie podróży. Na lotniskach przestrzegać trzeba szeregu przepisów i zasad, niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa. Nie zapoznał się z nimi 35-letni turysta, który chciał lecieć do Turcji. W jego bagażu Straż Ochrony Lotniska wykryła niedozwolony przedmiot - kastet.

Wicepremier Gowin mówił o turystyce
15.06.2021 08:57 Wicepremier Gowin o turystyce: Jest ważna dla polskiego PKB

Jarosław Gowin w poniedziałek wziął udział w konferencji programowej Porozumienia, która była skupiona na polskim sektorze turystycznym. Wicepremier podkreślił, że branża ta jest ważna dla PKB Polski. Jego zdaniem jest nadzieja, że czwartej fali pandemii nie będzie i da to szansę na odrodzenie się turystyki.Jarosław Gowin podczas konferencji programowej Porozumienia skupił się na sektorze polskiej turystyki. Zaznaczył, że jeśli zaszczepi się przynajmniej 70 proc. Polaków, to czwartej fali pandemii może nie być, a branża turystyczna się odbudujeGłos zabrał też wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Gut-Mostowy. Jego zdaniem polscy turyści chcą teraz przede wszystkim wypoczywać aktywniePolityk zapowiedział powstanie nowego rejestru obiektów turystycznych. Ma on zostać stworzony na stronie Turystyka.gov.plW poniedziałek odbyła się w Muszynie konferencja programowa Porozumienia, która skupiona była na polskiej branży turystycznej. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił znaczenie tego sektora gospodarki w polskim PKB i wyraził nadzieję na jej odrodzenie po kryzysie pandemicznym.

Kary za brak rejestracji na Słowacji
15.06.2021 07:59 Wyjeżdżając na Słowację trzeba się zarejestrować. Za zignorowanie przepisu grożą kary

Słowacja poluzowała obostrzenia graniczne, jednak za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie kary. Turyści, którzy nie zarejestrują swojej podróży w systemie, mogą spodziewać się mandatu w wysokości 1,6 tys. euro oraz 14 dni kwarantanny. Słowacja zniosła część obostrzeń sanitarnych obowiązujących przy wjeździe do kraju. Turyści z krajów tzw. zielonej listy nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli spełnią określone warunkiPrzy wjeździe konieczne jest m.in. zarejestrowanie się na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica. Trzeba podać tam szczegółowe dane osobowePodróżni, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z poważnymi karami. Będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę oraz zapłacić mandat w wysokości 1,6 tys. euroKażda osoba wybierająca się na Słowację, powinna dokładnie zapoznać się z nowymi zasadami przekraczania granic. Przepisy w zmienionej formie obowiązują od wczoraj i zgodnie z nimi, turyści przyjeżdżający z krajów tzw. zielonej strefy, nie muszą przechodzić kwarantanny, jeśli spełnią określone warunki. Konieczna jest m.in. rejestracja na stronie Korona.gov.sk/en/ehranica/.

plaża
14.06.2021 23:16 Wielka Brytania. Plażowicze rzucali w siebie leżakami i butelkami

Plaża w Southend-on-Sea w Wielkiej Brytanii była miejscem awantury między dwiema grupami plażowiczów. Doszło do rękoczynów, a awanturnicy rzucali w siebie leżakami i szklanymi butelkami. Wszystko zostało nagrane.Do kuriozalnej sytuacji doszło w jednej ze znajdujących się na plaży kawiarni. Dwie grupy mężczyzn wdały się w awanturę i zaczęło obrzucać się przedmiotami, które znaleźli pod ręką.

MSZ
14.06.2021 22:13 MSZ ostrzega Polaków przed podróżami, które nie są konieczne

MSZ od początku wybuchu pandemii koronawirusa ostrzega przed podróżami, które nie są konieczne. Mimo wyraźnego spadku liczby zakażeń i postępu programu szczepień resort podtrzymuje to stanowisko.MSZ utrzymuje trzeci poziom tzw. globalnego ostrzeżenia dla podróżujących. Jednocześnie resort odradza podróże, które nie są konieczne.

Morskie oko
14.06.2021 21:20 Ratownicy TOPR nurkowali w Morskim Oku. Pokazali zdjęcia „Syreny” na dnie

Nurkowie z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczyli niedawno w Morskim Oku, co zaowocowało niesamowitymi zdjęciami. Widać na nich wrak łodzi, która niegdyś pływała po tafli jeziora wożąc turystów.Morskie Oko cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co znajduje się na jego dnie. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało dzisiaj nieprawdopodobne zdjęcia.

Podróże po UE
14.06.2021 20:05 Rada UE wydała komunikat ws. certyfikatów szczepień. Zmieniają zalecenia w związku z podróżowaniem

Rada UE zaktualizowała w poniedziałek zalecenia dotyczące podróży. Jak poinformowano w komunikacie, osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy nie powinny podlegać obowiązkowym testom lub kwarantannie. Państwa członkowskie mogą skorzystać jednak z „hamulca bezpieczeństwa".Nowe zalecenia dotyczą osób zaszczepionych i ozdrowieńcówSkorzystają również dzieci podróżujące z nimiPaństwa członkowskie mają do dyspozycji „hamulec bezpieczeństwa"Podróże po Unii Europejskiej mogą stać się dużo łatwiejsze po najnowszej zmianie zaleceń Rady UE. W poniedziałek ogłoszono najnowsze wytyczne, zgodnie z którymi niektórzy mogą być zwolnieni z obowiązkowych testów i kwarantanny.

paragon
14.06.2021 17:36 Sprawdzili, jakie ceny są nad niemieckim Bałtykiem. „Każdy wie, na co się decyduje"

„Paragony grozy" zatrzęsły Internetem. Redaktor portalu money.pl Mateusz Madejski sprawdził, na jakie ceny należy się przygotować decydując się na wyjazd nad niemieckie morze. Wynik może być zaskakujący.W sezonie letnim masowo w mediach społecznościowych pojawiają się „paragony grozy" znad polskiego morza. Heringsdorf znajduję się niedaleko polskiej granicy, jednak łatwo można tam poczuć różnicę w cenach.

gopr beskidy
14.06.2021 16:12 GOPR Beskidy podsumowało tydzień. Zanotowano 21 wypadków

W Beskidach w zeszłym tygodniu doszło do serii wypadków. Ratownicy interweniowali aż 21 razy, z czego 10 w sobotę. Dwa razy konieczne było wezwanie śmigłowca LPR w okolice Hali Miziowej.Im więcej turystów odwiedza Beskidy, tym częściej dochodzi tam do akcji ratunkowych. Ostatnie słoneczne dni przyniosły aż 21 interwencji, z czego połowa wydarzyła się w sobotę. Ratownicy podsumowali zeszły tydzień we wpisie na Facebooku.

Półkolonie dla dzieci
14.06.2021 14:34 Trwają zapisy na półkolonie wakacyjne dla dzieci. Zainteresowanie jest duże

Doskonałym pomysłem na zorganizowanie ciekawych wakacji dzieciom jest zapisanie ich na półkolonie. Wiele miast w Polsce stworzyło atrakcyjne oferty dla najmłodszych, lecz trzeba się śpieszyć. W Bydgoszczy 14 czerwca jest ostatnim dniem zapisów na półkolonie organizowane przez miasto. Każdego lata tysiące dzieci spędza wakacje na półkoloniach organizowanych i prowadzonych przez uniwersytety czy urzędy miastW Bydgoszczy zapisy już dobiegają końca, a imprezy cieszą się znacznym zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak i rodzicówBiałystok zachęca dzieci do zapisów na Półkolonie z Gwiazdami na kampusie tamtejszego uniwersytetuCzas wakacji to nie tylko rodzinne wyjazdy i wczasy w atrakcyjnych miejscach świata, ale również codzienne aktywności i atrakcyjne zagospodarowanie wolnego czasu. W przypadku młodszych dzieci nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeśli rodzice muszą pracować.Z pomocą przychodzą jednak organizatorzy imprez turystycznych, a szczególnie kolonii i półkolonii. Ministerstwo Zdrowia oraz GIS opublikowały już szczegółowe wytyczne w kwestii organizacji tego typu atrakcji, rozpoczęły się więc zapisy.

Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne
14.06.2021 12:57 Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czechy i Słowacja zmieniają od poniedziałku 14 czerwca przepisy graniczne. Oba te kraje poluzowały obostrzenia, choć nadal turystów obowiązują pewne ograniczenia w niektórych kwestiach. Przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z aktualnymi przepisami. Osoby zaszczepione mogą liczyć na swobodny wjazd zarówno do Czech, jak i na SłowacjęDo obu tych krajów Polacy mogą obecnie wjechać bez ważnej przyczyny. Oznacza to możliwość podróży o charakterze turystycznymCzechy wpisały nasz kraj na zieloną listę, co oznacza, że możemy przekraczać tę listę bez żadnych ograniczeńOd 1 lipca ma obowiązywać europejski certyfikat covidowy, coraz więcej krajów decyduje się więc na stopniowe łagodzenie obostrzeń. Takie kroki podejmują również Czechy oraz Słowacja, co z pewnością będzie dobrą wiadomością dla turystów.

Co Polaków irytuje na plażach
14.06.2021 10:37 Polacy powiedzieli, co ich najbardziej denerwuje ich na plażach

Polacy stracili cierpliwość i dokładnie opisali wszystko, co ich najbardziej denerwuje na nadmorskich plażach. Jak się okazuje, lista jest bardzo długa, a znajdziemy na niej m.in. nagie dzieci, alkohol, brud czy głośną muzykę. Polacy dla WP opisali, co ich najbardziej denerwuje na plażach w PolsceNajwięcej osób irytuje zajmowanie miejsc parawanami. Internauci wskazali, że przez to na plażach jest potem tłocznoWielu osobom przeszkadza też głośna muzyka, niegrzeczne i nagie dzieci, sterty śmieci oraz słaba infrastrukturaW tym roku tysiące Polaków - z uwagi na sytuację pandemiczną - zapewne zdecyduje się na urlop w kraju, zamiast wyjazdu za granicę. Polska ma do tego warunki idealne, bo urlopowicze cieszyć się mogą zarówno górskimi szlakami, jak i żeglowaniem po mazurskich jeziorach, a także licznymi plażami. Problem w tym, że ten ostatni etatu zakłócić może wiele czynników. WP zapytała internautów o to, co ich najbardziej irytuje na polskich plażach i okazało się, że lista jest wyjątkowo długa.

Turyści śmiecących w lasach
14.06.2021 09:48 Turyści śmiecą w lasach podczas wypoczynku na łonie natury. Apel Lasów Państwowych

Turyści spędzający czas na łonie natury, w lasach, niestety czasem nie potrafią się odpowiednio zachowywać. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu apeluje do urlopowiczów o niepozostawianie śmieci. Przypominają trzecią zasadę etyki outdoorowej - „zadbaj o odpady i śmieci". Nie każdy turysta spędzający czas na łonie natury zachowuje się odpowiednioWiele osób nie zwraca uwagi na znaki i tabliczki informacyjne. Ludzie zostawiają po sobie śmieci i odpadkiRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przypomina urlopowiczom zasady odpowiedzialnego wypoczynku w lesieWraz ze zbliżającym się latem i coraz przyjemniejszą pogodą, coraz więcej turystów wyrusza na weekendowe wycieczki oraz urlopy. Ze względu na pandemię wielu urlopowiczów wybiera wypoczynek na łonie natury, w górach, parkach narodowych oraz na plażach z daleka od tłumów ludzi i największych miejscowości. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z poważnym problemem - wielu turystów zaśmieca tereny zielone. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu pokazała zdjęcia odpadków pozostawionych przez spacerowiczów, ale sprawa jest o wiele poważniejsza i dotyczy wielu regionów Polski i świata.

Wakacje 2021. Wrażliwa skóra zaszczepionych
14.06.2021 08:39 Dermatolodzy: Ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni poczekać kilka tygodni na opalanie na plażach

Tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie, głównie z powodu pandemii COVID-19. Zmieniają się preferencje wyjazdowe, obostrzenia, ale i zwyczaje turystów. Włoscy dermatolodzy apelują o jeszcze jedną rzecz - zachowanie ostrożności podczas opalania. Eksperci zajmujący się rakiem skóry są zdania, że ozdrowieńcy i osoby zaszczepione powinny poczekać kilka tygodni z kąpielami słonecznymi. We Włoszech trwa kampania informacyjna dotycząca raka skóry. Medycy wskazują, że skórę ozdrowieńców i zaszczepionych trzeba bardziej chronićLekarze cytowani przez Il Messangero radzą, by z wakacyjnym opalaniem na plażach poczekać nawet kilka tygodniPowrót do kąpieli słonecznych ich zdaniem powinna odbywać się stopniowo i z zastosowaniem kremów ochronnych, by nie sprawić sobie kłopotów skórnychZbliżające się wielkimi krokami wakacje mają być wyjątkowo ciepłe. Eksperci mówią o pogodzie idealnej na urlopy krajowe, wysokich temperaturach oraz gorącym słońcu. Na to ostatnie - zdaniem włoskich naukowców i lekarzy - szczególnie uważać powinni jednak ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione. Jak podaje WP, we Włoszech trwa kampania edukacyjna dotycząca raka skóry. Eksperci skupiają się szczególnie o znaczeniu i powiązaniach tej choroby nowotworowej z COVID-19. Radzą turystom wstrzymać się z opalaniem i długim wylegiwaniem na plażach, jeśli niedawno przeszli zakażenie lub przyjęli szczepionkę, by nie wystąpiły u nich problemy skórne.

Nie żyje polska podróżniczka
13.06.2021 16:49 Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Legenda polskiego żeglarstwa

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - polska legenda żeglarstwa. Pierwsza kobieta, która na jachcie żaglowym samotnie opłynęła świat. Tragiczną wiadomość przekazał Polski Związek Żeglarski. Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat na jachcie żaglowym. Odeszła w nocy z 12 na 13 czerwca w Gdańsku. Miała 84 lata. O tragedii poinformował na swoim Facebooku Polski Związek Żeglarski oraz Polsat News.

people-791536 1280
13.06.2021 16:06 Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Plaża jest miejscem, gdzie czasem nie da się wypocząć w spokoju, ponieważ ktoś zachowuje się zbyt głośno. Ekspertka radzi, co zrobić w takiej sytuacji. Warto wiedzieć, że za nieodpowiednie zachowanie grożą surowe konsekwencje.Plaża jest miejscem publicznym, jednak niektórzy czasem zapominają, że nie są na niej sami. Często zdarzają się niestety sytuacje, że nie da się tam wypocząć, ponieważ jakiś plażowicz zachowuje się zbyt głośno.

Zakopane (1)
13.06.2021 15:08 Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Turyści wyjeżdżają z Zakopanego. W sieci pojawiły się zdjęcia zakorkowanej Zakopianki w stronę Krakowa. Jak podaje Tygodnik Podhalański, korek przy wyjeździe z Nowego Targu ma już kilka kilometrów.Do Zakopanego jak co weekend zjechały się tłumy turystów. Niestety w tym tygodniu plany pokrzyżowała im brzydka pogoda, przez co zdecydowali się bardzo szybko ewakuować spod Tatr. Teraz turyści muszą stać w wielokilometrowych korkach.

wulkan islandia
13.06.2021 14:08 Turysta ucieka przed lawą na Islandii. Wszystko zarejestrowały kamery

Kamera internetowa skierowana na aktywny wulkan na Islandii w piątek zarejestrowała turystę uciekającego przed wypływającą lawą. Nie jest to pierwszy raz, gdy turyści popisują się kompletnym brakiem wyobraźni.Wulkan Fagradalsfjall w południowo-zachodniej Islandii obudził się stosunkowo niedawno, jednak już od momentu pierwszej erupcji w lutym cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na efektowne fontanny lawy.

pożar w masywie baraniej góry
13.06.2021 12:37 Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Strażacy z powiatu żywieckiego i cieszyńskiego we wtorek przyjęli zgłoszenie o pożarze w masywie Baraniej Góry. W akcji brał udział również samolot gaśniczy Dromader. Ogień udało się opanować.Pożar w masywie Baraniej Góry został zgłoszony we wtorek 8 czerwca w godzinach popołudniowych. Płonął las na granicy powiatu żywieckiego i cieszyńskiego. Akcja gaśnicza trwała do wieczora.

tatry
13.06.2021 10:55 Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Tatry z powodu złych warunków pogodowych mogą być dziś niebezpieczne. TPN ostrzega, że może być bardzo ślisko, zwłaszcza na kamieniach. Są miejsca, gdzie zalega jeszcze śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność na szlakach.Tatry cieszą się bardzo dużą popularnością w czerwcowe weekendy, jednak dzisiaj lepiej odpuścić sobie piesze wycieczki. Ze względu na ulewne deszcze, szlaki mogą być mokre, śliskie i niebezpieczne.

samolot
13.06.2021 09:42 Pasażer próbował za wszelką cenę otworzyć drzwi samolotu. Załoga i pasażerowie musieli go powstrzymywać

Podczas lotu jeden z pasażerów linii lotniczych Delta próbował za wszelką cenę otworzyć drzwi samolotu. Personel i współpasażerowie rzucili się, aby go powstrzymać. Maszyna musiała awaryjnie lądować na lotnisku w Oklahomie.Na Twitterze pojawiła się relacja z dramatycznego lotu samolotem, podczas którego mężczyzna za wszelką cenę próbował otworzyć zewnętrzne drzwi samolotu.

Szczyrk
13.06.2021 08:56 W Beskidach taniej niż nad Bałtykiem. „Nie chcemy zniechęcić klientów"

Ceny w Beskidach są zdecydowanie niższe niż w nadmorskich kurortach - wynika z analizy Dziennika Zachodniego. Wielu restauratorów tłumaczy, że ceny wzrosną w sezonie letnich, jednak nastąpi to w „granicach rozsądku".W zeszłym roku restauracje w Beskidach były znacznie tańsze niż nad morzem. Jak przekazał Dziennik Zachodni - w tym roku ma być podobnie, mimo że ostatni rok był kryzysowy dla całej branży gastronomicznej.

Cena za pizzę w Krynicy Morskiej
12.06.2021 19:21 Urlopowicze dyskutują o cenach w kurortach. Zdania bardzo podzielone

Urlopowicze nie przestają wymieniać się paragonami z turystycznych kurortów w różnych częściach Polski. Pani Agata poskarżyła się na zbyt wysoką cenę pizzy, którą zobaczyła w menu jednej z restauracji w Krynicy Morskiej. Dziennikarze z kolei sprawdzili ceny na Mazurach i można odnieść wrażenie, że są one bardzo przystępne. Nieco wyższe ceny noclegów i w restauracjach w popularnych, turystycznych kurortach, chyba już nikogo nie dziwią. W sezonie letnim stawki zawsze idą w górę, ale nie wszyscy mogą się z tym pogodzić. Do sieci regularnie trafiają zdjęcia i opisy paragonów - zarówno tych z cenami z kosmosu, jak i prezentującymi promocyjne ceny. Tym razem kwitkiem pochwaliła się czytelniczka WP, pani Agata.

Podróżny powiedział, że ma bombę
12.06.2021 18:13 Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział jedną z najbardziej ryzykownych rzeczy, jakie można podczas kontroli bagażu. Głośno stwierdził, że ma w torbie bombę. Do akcji natychmiast wkroczyły służby. 55-latek tłumaczył się złością na pandemię oraz chorobą dwubiegunową, której nie mógł potwierdzić żadnymi dokumentami medycznymi. Podróżny, który chciał z Trójmiasta lecieć do Oslo w Norwegii, został zatrzymany przez służby. Powiedział rzecz absolutnie niedozwoloną zarówno na lotnisku, jak i w samolocie - że ma bombę w bagażu. Co ciekawe, mężczyzna nie żartował, tak jak niedawno zrobiła to kobieta, która z Gdańska chciała lecieć do Kijowa. On swoje zachowanie tłumaczył w dość niecodzienny sposób.

Kolejki do szczepień na Krupówkach
12.06.2021 17:32 Akcja szczepień na Krupówkach. Długa kolejka chętnych mieszkańców i urlopowiczów

Na Krupówkach trwa w ten weekend akcja szczepień. Burmistrz Zakopanego namawia do przyjęcia preparatu zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jak widać na nagraniach pojawiających się w sieci, chętnych nie brakuje. Podobne namioty stanęły również w innych, popularnych kurortach w Małopolsce. W ten weekend na Krupówkach stanęły specjalne namioty, w których chętni mogą przyjąć jednodawkową szczepionkę Johnson&JohnsonZarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy chcą przyjąć preparat, nie brakujePodobne akcje trwają w innych, turystycznych miejscowościach na terenie Małopolski, m.in. w Szczawnicy czy Krynicy-ZdrojuW czasie weekendów zwykle na Krupówkach widać wzmożoną aktywność turystów, dzisiaj jednak wyjątkowo skumulowała się ona niedaleko Poczty Polskiej na słynnym deptaku. Wszystko przez to, że ustawiono tam punkt szczepień przeciwko COVID-19. Już kilka dni temu burmistrz Zakopanego zachęcał turystów oraz mieszkańców do przyjęcia preparatu na Krupówkach i jak widać, przekonał wiele osób. Tygodnik Podhalański opublikował nagranie, na którym widać, jak wiele osób zdecydowało się zaszczepić w stolicy Tatr.

PKP uruchamia nowy rozkład jazdy
12.06.2021 16:29 Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

PKP w niedzielę 13 czerwca wprowadza wakacyjny rozkład jazdy. Pasażerowie planujący letnie wyjazdy będą mogli skorzystać z wielu dalekobieżnych połączeń do najpopularniejszych, turystycznych miejscowości. Pojawi się też 10 nowych przystanków, by ułatwić podróże po kraju, m.in. w Krakowie czy Olsztynie. Letnia korekta rozkładu jazdy pociągów PKP wprowadzona zostanie w niedzielę 13 czerwcaW ofercie pojawi się wiele połączeń dalekobieżnych do turystycznych miejscowości oraz nowe przystankiZmniejszy się też czas przejazdów na popularnych trasach, a część połączeń wykonywanych będzie częściejPKP Polskie Linie Kolejowe stworzyły wakacyjną siatkę połączeń. Wejdzie w życie już jutro, tj. w niedzielę 13 czerwca. Wszystkie osoby planujące wyjazdy powinny zapoznać się ze zmianami.

Bon turystyczny dla seniorów zatwierdzony przez Senat
12.06.2021 10:10 Bon Turystyczny dla emerytów i rencistów. Senat jest za

Bon turystyczny już wkrótce może być też przyznawany emerytom oraz rencistom. Senat poparł ustawę rozszerzającą świadczenie na kolejnych 9 milionów osób. Aby pieniądze rzeczywiście trafiły do seniorów, potrzebna jest jednak jeszcze zgoda Sejmu. Senat przyjął ustawę rozszerzającą Polski Bon Turystyczny przez aklamację. Oznacza to, że nie było głosów sprzeciwu w tej sprawieDodatkowe 500 zł na imprezy turystyczne miałyby trafić do 9 milionów emerytów i rencistówJeśli ustawę przyjmie jeszcze Sejm, pieniądze powinny trafić do seniorów we wrześniu 2021 rokuPolski Bon Turystyczny miał zachęcić polskich turystów do spędzenia wakacji w kraju oraz wspomóc lokalnych przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Choć zainteresowanie tym programem raczej nie było przesadne, Senat chce rozszerzyć jego zasięg. Senator Krzysztof Kwiatkowski ogłosił kilka dni temu, że złożony został projekt ustawy, dzięki której 500 zł na imprezy turystyczne otrzymają również seniorzy. Teraz okazuje się, że z pomysłem tym zgadza się cały Senat. Aby jednak pieniądze trafiły do emerytów i rencistów, zgodę musi wyrazić jeszcze Sejm.

Czechy wpisały Polskę na zieloną listę
12.06.2021 09:32 Czechy wpisują Polskę na zieloną listę. Od poniedziałku koniec ograniczeń

Czechy wpisały Polskę na zieloną listę krajów, w których ryzyko epidemiczne jest niskie. Zgodnie z komunikatem tamtejszego MSZ, oznacza to zniesienie obostrzeń wynikających z trwającej pandemii. Nowe przepisy mają wejść w życie w poniedziałek 14 czerwca. Czechy uznały Polskę za kraj o niskim ryzyku pandemicznymNa zielonej liście, oprócz Polski, umieszczono Rumunię, Monako i IslandięOd poniedziałku 14 czerwca Polacy będą mogli wjeżdżać do Czech bez obostrzeń wynikających z pandemiiWiadomość o wprowadzeniu przez Czechy nowej mapy kategoryzującej państwa pod względem zagrożenia epidemicznego pojawiła się w piątek po południu. Szczegółową mapę opublikowała m.in. Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce na swoim profilu na Facebooku. Wszystkie kraje podzielone zostały na cztery kategorie, oznaczone kolorami: zielonym, żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym. Wpływ na to miało zagrożenie pandemiczne i sytuacja panująca na danym obszarze. Polska oznaczona została jako kraj niskiego ryzyka.

Niemcy otwierają granice 1 lipca
11.06.2021 21:19 Niemcy znoszą obostrzenia graniczne dla większości zagranicznych podróżnych

Niemcy przygotowują się do zniesienia obostrzeń dla podróżnych z zagranicy. Tamtejszy minister spraw zagranicznych ogłosił, że nowe przepisy będą obowiązywały już od 1 lipca i będą dotyczyły większości krajów na świecie. Wyjątek stanowiły będą jedynie państwa, w których sytuacja pandemiczna wciąż jest niepokojąca. Niemcy od 1 lipca znoszą ograniczenia dla turystów przyjeżdżających z zagranicyWyjątkiem będą te państwa, w których poziom liczby zakażeń COVID-19 jest wysoki lub występuje wiele przypadków zachorowań na nowe odmiany chorobySwobodnie do Niemiec wjadą ci podróżni, którzy wylegitymują się zielonym certyfikatem czy okażą negatywny wynik testu na COVID-19Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Heiko Maas, ogłosił w piątek plan znoszenia obostrzeń granicznych. Mają one zniknąć 1 lipca, a więc w dzień wprowadzenia europejskiego zielonego certyfikatu, czyli tzw. paszportu szczepionkowego. Niemcy tego dnia otworzą się nie tylko na kraje członkowskie Unii Europejskiej, ale również inne państwa z całego świata. Warunkiem będzie stabilna sytuacja pandemiczna oraz spełnienie pewnych warunków.

Rząd pracuje nad nowymi przepisami granicznymi
11.06.2021 20:16 RMF FM: Rząd rozważa zniesienie kwarantanny dla dzieci po powrocie z zagranicznych wakacji

Jak nieoficjalnie informuje RMF FM, polski rząd rozważa poluzowanie obostrzeń obowiązujących na granicach kraju. Rzekomo jest szansa na zniesienie obowiązku odbycia kwarantanny dla dzieci wracających z zagranicy. Ułatwiłoby to turystom powroty z wakacji. RMF FM: Rząd rozważa zniesienie kwarantanny dla dzieci wracających z zagranicznych wakacjiRzekomo nowy przepis ma pojawić się 26 czerwca, a jego celem jest ułatwienie Polakom powrotów z urlopów w innych państwachNa razie informacja ta nie została potwierdzona przez polski rząd. Dziennikarze podkreślają, że zablokować ten pomysł może również np, MSWiAJak ustalili dziennikarze RMF FM, polski rząd pracuje nad zmianą przepisów granicznych dla dzieci. Rzekomo tuż przed wakacjami mają one zostać złagodzone, by ułatwić Polakom powroty do kraju z wczasów.

Jest porozumienie ws. paszportów szczepionkowych
11.06.2021 18:07 Jest porozumienie ws. podróży zagranicznych. Zaszczepieni bez kwarantanny i testów

Podróże po Europie będą o wiele łatwiejsze dla osób zaszczepionych. Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie luzowania obostrzeń. Turyści, którzy przyjmą preparat, będą zwolnieni z kwarantanny i robienia testów na COVID-19. Parlament Europejski zatwierdził już wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowychAmbasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej wyjawili dziś, że zawarto porozumienie w sprawie ułatwień, które mają dotyczyć zaszczepionych turystówOsoby, które przyjmą preparat, będą mogli uniknąć kwarantanny po przekroczeniu granic oraz konieczności wykonania testów na koronawirusaDzisiaj w mediach pojawiła się wiadomość, która ucieszy wszystkie osoby planujące podróże w czasie tegorocznych wakacji. Każdy, kto się zaszczepił, prawdopodobnie będzie mógł uniknąć kwarantanny oraz obowiązku robienia testu na obecność COVID-19. Wiadomość o porozumieniu ambasadorów państw członkowskich przy UE ogłosiła portugalska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Prawdopodobnie nowe zasady wejdą w życie w tym samym terminie, co tzw. paszporty szczepionkowe, czyli 1 lipca.

Średnie ceny za nocleg na wakacje 2021
11.06.2021 17:05 Gdzie Polacy jadą na wakacje i ile płacą za nocleg? Eksperci podają szczegóły

Ile będą kosztowały wakacyjne noclegi podczas tegorocznych wakacji? Eksperci z serwisu Nocowanie.pl zaprezentowali, jak wyglądają średnie stawki w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych w Polsce. W Zakopanem średnio zapłacimy 58 zł, we Władysławowie 49 zł, a w Szczyrku 60 zł. Nocowanie.pl zaprezentowało zestawienie informacji dotyczących tegorocznych wakacjiNajczęściej Polacy planują urlopy nad morzem. Wyjątkiem jest Zakopane, które turyści nadal bije rekordy popularnościŚrednia cena za nocleg w stolicy polskich Tatr to 58 zł za osobę. Drożej o 2 zł jest np. w Wiśle, a taniej o 9 zł we WładysławowieKoszta dojazdu, noclegu, wyżywienia i atrakcji w czasie wakacyjnego wypoczynku to kwestia kluczowa dla tysięcy Polaków. Pandemia znacząco nadszarpnęła budżety, co nie zmienia faktu, że wiele osób chce odpocząć po trudnym roku i są oni gotowi wydać pieniądze w turystycznych kurortach. Portal Nocowanie.pl stworzył zestawienie najważniejszych, kluczowych informacji dotyczących tegorocznych wyjazdów wakacyjnych. Jak się okazuje, ceny noclegów są bardzo różnorodne, podobnie jak preferencje wyjazdowe Polaków. Stałe jest natomiast zamiłowanie turystów do Morza Bałtyckiego oraz Zakopanego.

Rzecznik MZ tłumaczy obostrzenia w hotelach
11.06.2021 16:06 Rzecznik MZ tłumaczy nowe obostrzenia obowiązujące w hotelach

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w piątek zabrał głos w sprawie nowych obostrzeń, które będą obowiązywały w hotelach od 26 czerwca. Jego zdaniem, jeśli zaszczepiona osoba będzie usiłowała wynająć pokój w miejscu, w którym osiągnięto już limit gości, są dwa wyjścia: trzeba okazać certyfikat lub poszukać innego obiektu na nocleg. W czwartek premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w hotelach od 26 czerwcaPrzedsiębiorcy mieli wątpliwości dotyczące przepisów uprawniających ich do sprawdzania certyfikatów szczepionkowych swoich gości W piątek kwestię tę skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Podkreślił, że osoby zaszczepione, które będą próbowały zarezerwować pokój w miejscu z osiągniętym limitem gości, muszą okazać certyfikat lub poszukać innego hotelu Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia ogłosili plan łagodzenia obostrzeń na wakacje. Zmiany dotkną m.in. hoteli. Od 26 czerwca zajętych będzie mogło być 75 proc. miejsc w obiektach noclegowych. Do limitu nie będą wliczane również osoby zaszczepione i dzieci do 12 roku życia. O innych przepisach przeczytać można tutaj. Zmiany nie spodobały się wielu hotelarzom, którzy liczyli na zupełne anulowanie limitów. Niektórzy wskazywali również na problem natury prawnej, dotyczący możliwości sprawdzania certyfikatów szczepionkowych u gości. Teraz głos w tej sprawie zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

sand-465724 1280
11.06.2021 15:58 Australia. Rekin zaatakował 10-letnie dziecko

Rekin zaatakował 10-letniee dziecko nurkujące w zatoce w pobliżu Coral Bay w Australii Zachodniej. Chłopiec doznał poważnych obrażeń i został przetransportowany helikopterem do szpitala. U wybrzeża miejscowości Coral Bay w Australii Zachodniej doszło do ataku rekina. Ranny został 10-letni chłopiec, który został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

śnieżka
11.06.2021 15:05 Na Śnieżce pojawiły się siatki ochronne. „Nie podobają się nam, ale zwracają uwagę na problem"

Dzisiaj rozpoczął się montaż siatek ochronnych na Śnieżce, co potwierdziły władze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP). Również polska strona skomentowała tę sprawę podkreślając, że jest to swego rodzaju manifest.Śnieżka jest wyjątkowym miejscem w Polsce, które nie tylko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, ale przede wszystkim obszarem ochrony dzikiej przyrody. Niestety, przez nieodpowiedzialne zachowanie piechurów konieczne były nadzwyczajne środki.

pociąg
11.06.2021 13:37 Zmiana rozkładu pociągów na Pomorzu. Pojawią się wakacyjne połączenia

Pociągi na Pomorzu będą jeździć inaczej od 13 czerwca. Ma to związek z wprowadzeniem nowego, letniego rozkładu jazdy. Zmiany w regionalnych relacjach na trasie Słupsk-Ustka są kosmetyczne, jednak nie wszyscy są z nich zadowoleni - ostatni pociąg z uzdrowiska odjeżdża przed godz. 20.Od niedzieli w Ustce wejdzie w życie nowy rozkład pociągów. Będą one dojeżdżać równie często, jednak należy uważać, bo ostatni pociąg regionalny odjedzie jeszcze przed godziną 20.

Majorka
11.06.2021 12:19 Majorka walczy z nietrzeźwymi turystami. Burmistrz zapowiedział wysokie kary

Majorka zmaga się z problemem nietrzeźwych i hałasujących turystów, którzy nie mają zamiaru przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z zapowiedzią burmistrza miasta Palma de Mallorca, takie zachowania będą surowo karane.Majorka ma problem z nietrzeźwymi turystami, którzy zachowują się w sposób zagrażający zdrowiu i życiuLokalne władze chcą zwiększenia patroli policji i sugerują wysokie kary finansoweMajorka walczy z plagą nietrzeźwych turystów od lat - często zachowują się oni w sposób niewłaściwy i ryzykowny. W ostatni weekend policja interweniowała w sprawie osób, które nie nosiły maseczek i piło alkohol na ulicach.

beach-3310294 1280
11.06.2021 10:37 Szlak w rejonie Kobylarzowego Żlebu zamknięty od 14 czerwca do odwołania

Tatrzański Park Narodowy opublikował na swoim Facebooku informację na temat zamknięcia jednego ze szlaków z powodu remontu. Trasa w rejonie Kobylarzowego Żlebu będzie zamknięta od 14 czerwca do odwołania.Szlaki w Tatrach od czasu do czasu muszą być zamykane z powodu remontów, wówczas Tatrzański Park Narodowy wydaje w tej sprawie specjalny komunikat. Wczoraj pojawiła się informacja o wyłączeniu jednej z tras.

pogoda
11.06.2021 08:41 Pogoda na weekend nad morzem. Będzie słonecznie, ale może popadać

Pogoda nad morzem w nadchodzący weekend może być kapryśna - chociaż prognozowane jest słońce i wysokie temperatury, warto mieć przy sobie parasol, ponieważ mogą wystąpić przelotne opady.Piątek będzie ciepły i słonecznyW nocy zaczną gromadzić się chmury, które przyniosą przelotne opady w weekendZmieniają się prognozy długoterminowe na wakacjePogoda nad morzem bywa zmienna, co widać będzie po nadchodzącym weekendzie. Chociaż będzie dość słoneczny, trzeba przygotować się na przelotne opady.

TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu
11.06.2021 02:00 TOPR ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu. Przecenili swoje możliwości

TOPR w piątek ewakuował turystów z Małego Koziego Wierchu w Tatrach. Para wyszła na szlak nieodpowiednio przygotowana do trasy, w którą wyruszyli. Przecenili również swoje możliwości i telefonicznie o pomoc musieli prosić ratowników. Para turystów wyszła w góry bez odpowiedniego sprzętu. Byli nieprzygotowani, nie posiadali też wiedzy o poruszaniu się w wysokogórskim terenieTuryści wezwali ratowników TOPR przez telefon. Zostali ewakuowani z Małego Koziego Wierchu do ZakopanegoTOPR zawiesił wydawanie codziennego komunikatu lawinowego, jednak ratownicy podkreślają, że w wyższych partiach gór wciąż zalega śnieg, a warunki są wymagająceRatownicy TOPR w piątek otrzymali zgłoszenie od dwójki turystów, którzy utknęli na szlaku w Tatrach. Jak się okazało, para przeceniła swoje umiejętności i nie potrafiła samodzielnie wrócić na dół.

Nie żyje 22-latek
10.06.2021 23:16 22-latek utonął w Zatoce Gdańskiej. Wypoczywał na plaży w Stegnie

Nie żyje 22-letni mężczyzna. Wypoczywał na plaży w Stegnie, następnie wszedł do wody i niestety nie udało mu się już z niej wyjść na brzeg. Mimo szybkiej akcji ratowników i stworzenia łańcucha życia z zebranymi w pobliżu spacerowiczami, funkcji życia plażowicza nie udało się przywrócić. Nie żyje 22-latek, który wypoczywał na plaży w Stegnie. O tragedii poinformowała Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Gdańskim na swoim profilu na Facebooku. Mimo akcji ratunkowej i odnalezieniu mężczyzny w wodzie i sprowadzeniu na brzeg, nie udało mu się przywrócić funkcji życiowych.

Hotelarze wściekli na sposób luzowania obostrzeń
10.06.2021 22:16 Hotelarze zauważyli problem w luzowaniu obostrzeń. „Zapis będzie martwy"

Polscy hotelarze nie są zadowoleni z nowych zasad, które podczas czwartkowej konferencji ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Choć doszło do poluzowania obostrzeń w obiektach noclegowych, ich właściciele wskazują na niedopracowane szczegóły. Twierdzą, że nie ma żadnych podstaw prawnych, które by ich uprawniały do sprawdzania, czy ich goście się zaszczepili. W czwartek rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń na wakacje. W hotelach wynajętych może być 75 proc. miejsc i nie są w to wliczane osoby zaszczepioneHotelarzom nie podoba się ta zmiana. Jan Wróblewski wskazuje, że przepis dotyczący osób, które przyjęły preparat, będzie martwyPrzedsiębiorca wskazuje, że nie ma żadnej podstawy prawnej, która by umożliwiała hotelarzom weryfikowanie, czy turyści przeszli szczepienie, czy też nieHotelarze i właściciele innych obiektów noclegowych od dawna domagali się od rządu zmiany obostrzeń pandemicznych. Zaznaczali, że chcą odrabiać straty z ostatnich kilku miesięcy, gdy ich biznesy pozostawały zamknięte. Politycy zgodzili się na możliwość rezerwowania 50 proc. dostępnych miejsc w obiektach i ten przepis obowiązuje do 26 czerwca. Po tej dacie limit zostanie zwiększony do 75 proc. Ogłosił to w czwartek 10 czerwca Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Zaznaczył też, że do tego limitu nie będą wliczane dzieci do lat 12 oraz osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Zdaniem hotelarzy ten ostatni przepis nie ma sensu.

Wakacje utrudnione przez pandemię
10.06.2021 19:33 Linie lotnicze anulują wiele wakacyjnych połączeń. Pasażerowie bezradni

Tegoroczne wakacje dla wielu turystów są prawdziwym wyzwaniem. Niestety wielu organizatorów wycieczek oraz liczne linie lotnicze wstrzymują letnie rejsy, czasem nawet w ostatniej chwili. W sieci pojawia się coraz więcej komentarzy niezadowolonych urlopowiczów. Linie lotnicze oraz organizatorzy turystyczni w tym roku muszą anulować wiele połączeń do wakacyjnych kurortówDecyzje te mają związek z małym zainteresowaniem, wzrostem kosztów i dynamicznie zmieniającymi się obostrzeniami pandemicznymiNajbardziej pechowym turystom w ostatnich miesiącach zepsuto już urlopy kilkukrotnie. Taki niefart spotkał m.in. panią Justynę ze ŚląskaPandemia doprowadziła do ogromnego zamieszania w sektorze zagranicznych wycieczek podczas wakacji. W sieci pojawia się coraz więcej doniesień o anulowaniu przelotów czy nagłej zmianie hoteli lub lotnisk. Wprowadza to chaos i doprowadza do furii turystów. Jak informuje Money.pl, coraz więcej osób jest sfrustrowanych komplikacjami, niestety wielu z nich nie da się uniknąć. W dużej mierze związane są bowiem z sytuacją pandemiczną.

GIS będzie prowadził kontrole w wakacje
10.06.2021 18:06 GIS będzie prowadził wakacyjne kontrole w turystycznych miejscowościach

GIS przedstawił najczęstsze przypadki łamania przepisów sanitarnych w popularnych, turystycznych kurortach. Jak poinformował rzecznik Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym roku również przeprowadzane będą wzmożone kontrole restauracji i obiektów gastronomicznych. Sprawa ta jest szczególnie istotna ze względu na tłumy, których spodziewają się przedsiębiorcy w najpopularniejszych miejscowościach. GIS zapowiada wzmożone inspekcje sanitarne w turystycznych miejscowościach w całej PolscePod lupę mają być wzięte wszelkie zakłady żywienia zbiorowego otwartegoUjawniono, jakie nieprawidłowości były najczęściej stwierdzane podczas kontroli w poprzednich latachRzecznik prasowy GIS w rozmowie z Super Expressem zdradził, że w czasie tegorocznych wakacji przeprowadzane będą wzmożone kontrole sanitarne. Na wzór poprzednich sezonów letnich, szczególny nadzór dotyczył będzie bezpieczeństwa żywności. Tysiące turystów planuje już urlopy w różnych częściach Polski. Tłumy pojawią się zarówno w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim czy mazurskimi jeziorami. Przestrzeganie zasad sanitarnych jest więc szczególnie ważne w obliczu nadciągających tłumów.

Francja otwiera granice dla zaszczepionych turystów
10.06.2021 16:57 Francja zaprasza zaszczepionych urlopowiczów

Francja zdecydowała się otworzyć granice dla zagranicznych turystów, którzy przyjęli pełne szczepienie przeciwko koronawirusowi. 9 czerwca kraj lubianych przez Polaków wpisał nas na tzw. zieloną listę. Szczepieni podróżni nie będą musieli robić testów na COVID-19. Francja 9 czerwca dołączyła do grona państw, które otworzyły swoje granice dla zaszczepionych turystówWszystkie kraje zostały podzielone na trzy kategorie, związane z zagrożeniem pandemicznym. Polska jest na liście zielonejZaszczepieni turyści z Polski nie będą musieli okazywać na granicy negatywnego wyniku testu na COVID-19Wraz ze zbliżającym się terminem wprowadzenia tzw. europejskich paszportów szczepionkowych, coraz więcej państw decyduje się na otwarcie granic dla zaszczepionych turystów. 9 czerwca do grona tych krajów dołączyła również Francja. Przypomnijmy, że Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie zielonych certyfikatów. Planowo wszystkie państwa mają rozpocząć ich uznawanie od 1 lipca.

Zmiana obostrzeń w hotelach w czerwcu
10.06.2021 15:53 Zwiększenie limitu gości w hotelach jeszcze w czerwcu

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdzili łagodzenie obostrzeń pandemicznych w Polsce. Do zmiany przepisów dojdzie już 26 czerwca. Świętować może m.in. branża turystyczna oraz sami urlopowicze - limit gości w hotelach zostanie zwiększony do 75 proc. Plan przedstawiony przez przedstawicieli rządu obejmuje całe wakacjeW ramach luzowania obostrzeń zwiększony zostanie limit osób, które mogą przyjąć polscy hotelarze. Wynosił będzie od 26 czerwca 75 proc. Hotelarze obecnie mogą wynajmować jedynie 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc noclegowych, którymi dysponują w swoich obiektachW czwartek po godzinie 15:30 rozpoczęła się rządowa konferencja prasowa, dotycząca zmian w obostrzeniach pandemicznych w czasie wakacji. Jak usłyszeliśmy, już 26 czerwca dojdzie do zwiększania limitów liczby osób, które mogą przebywać w miejscach kultury oraz obiektach noclegowych.

wizz air
10.06.2021 15:37 Wizz Air zapowiada zmiany. Chce otwierać i zamykać bazy z dnia na dzień

Wizz Air realizować będzie politykę maksymalizacji popytu. Oznacza to wykazanie się bardzo dużą elastycznością, z czym wiąże się konieczność otwierania i zamykania już istniejących baz operacyjnych z dnia na dzień.Prezes Wizz Air jest zdania w najbliższym czasie przewoźnik będzie wykonywał więcej lotów niż w 2019. Wiąże się to jednak z bardzo dużymi zmianami w siatce przewoźnika, które mogą zachodzić z dnia na dzień.

plaża
10.06.2021 14:43 Tajemnicza substancja na plaży w USA. Sprawę badają służby

Plaża w amerykańskim stanie Maine pokryta jest czarną substancją, która podczas wypoczynku brudzi skórę. Jak poinformowała agencja prasowa The Associated Press, sprawa została już zgłoszona odpowiednim służbom.Czarna maź na plaży wzbudziła niepokój turystów, którzy obawiali się, że jest ona szkodliwa dla ich zdrowia. Sprawa została zgłoszona odpowiednim służbom i natychmiast wyjaśniona.

rewal-beach-86032 1280 (1)
10.06.2021 13:18 Minister Niedzielski zdradził, co z maseczkami i certyfikatami na wakacje

Maseczki w przestrzeniach zamkniętych mogą pozostać z nami do końca wakacji - zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Zabrał również głos w sprawie aplikacji weryfikującej covidowy certyfikat.Wakacje 2021 ponownie upłyną nam pod znakiem pandemicznych restrykcji - wynika z wypowiedzi Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego w Porannej rozmowie w RMF FM.

sardynia
10.06.2021 11:44 Turyści na Sardynii mogą zapłacić nawet 13 tys. zł grzywny. Wszystko przez zbieranie piasku i muszelek

Na Sardynii grozi mandat w wysokości 3000 EUR (ok. 13 tysięcy zł) za zabieranie z plaży piasku, kamieni i muszelek. Chociaż przepisy brzmią zdumiewająco, są traktowane bardzo poważnie. Turyści wywożą go bowiem tonami.Sardynia wprowadziła prawo zakazujące wywożenia piasku i muszelek z plaży już wiele lat temu. Dopiero w 2017 roku jednak zdecydowała się na zaostrzenie kar i zaczęła na poważnie egzekwować przepisy.

pociąg
10.06.2021 10:08 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w warmińsko-mazurskim. Kierowca wjechał w pociąg

Kierowca samochodu osobowego wjechał w pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w woj. warmińsko-mazurskim - przekazała lokalna policja. Mężczyzna zginął na miejscu, pasażerom i obsłudze pociągu nic się nie stało.Wypadek z udziałem samochodu osobowego i pociągu miał miejsce w powiecie nidzickim w czwartek rano. Według informacji policji jedyną ofiarą jest kierowca samochodu.

słowacja granica
10.06.2021 08:48 Granice ze Słowacją w Tatrach otwarte, ale i tak można trafić na kwarantannę. „Trzy zasady są jasne i zrozumiałe"

Od 8 czerwca Słowacja otworzyła granice w Tatrach. Oznacza to, że mieszkańcy i turyści mogą swobodnie poruszać się po obu krajach. Słowacka policja wciąż jednak kontroluje przyjezdnych i w razie czego odsyła na kwarantannę. Obowiązują bowiem trzy zasady.Od dwóch dni można przekraczać granicę Słowacji w Tatrach, o ile spełni się jeden z trzech warunków. Co ważne - obowiązują one wyłącznie obywateli Polski. Słowacy mogą przekraczać granicę bez ograniczeń.

Nie żyje mężczyzna. Śmierć na plaży w Kołobrzegu
09.06.2021 23:16 Kołobrzeg. Nie żyje mężczyzna, którego z wody wyciągali spacerowicze

W Kołobrzegu w środę po południu doszło do tragedii. Starszy mężczyzna, który wypoczywał z żoną na plaży, wszedł do morza, po czym zniknął. Z wody wyciągali go przypadkowi spacerowicze. Mimo podjęcia akcji reanimacyjnej, poszkodowanego nie udało się uratować. Kołobrzeg jest jednym z najpopularniejszych, nadmorskich kurortów w naszym kraju, a każdego lata słynne molo odwiedzają tłumy turystów. Niestety przekłada się to też na liczbę interwencji ratowników. Do jednej z nich doszło w środę po południu na Plaży Zachodniej. Dotyczyła starszego mężczyzny, który wszedł do wody i nagle znikną żonie z pola widzenia. Niestety ta akcja zakończyła się tragicznie.

Holandia wpisała Polskę na żółtą listę
09.06.2021 18:22 Nowe przepisy graniczne w Holandii. Polska na żółtej liście

Holandia zmienia przepisy graniczne dla podróżnych z kilku krajów, w tym z Polski. Od najbliższego czwartku nasze państwo znajdzie się na żółtej liście, a wcześniej było na pomarańczowej. Oznacza to poluzowanie obostrzeń - nie będzie już obowiązku przejścia testu na COVID-19 oraz zalecenia odbycia 10-dniowej samoizolacji. Holandia 10 czerwca wpisze Polskę na żółtą listę państw, w których ryzyko pandemiczne jest niskieOznacza to poluzowanie obostrzeń. Polacy zwolnieni będą z obowiązku testowania na COVID-19Nasz kraj nie będzie też odradzany w rekomendacjach wakacyjnych wydawanych przez holenderskie Ministerstwo Spraw ZagranicznychHolandia bardzo poważnie podchodzi do kwestii obostrzeń granicznych i przepisów dotyczących podróżnych z innych krajów. Kraj ten w znacznym stopniu ograniczył międzynarodowy ruch turystyczny, stabilizacja sytuacji pandemicznej w wielu krajach jest jednak motywacją do łagodzenia przepisów. W połowie maja Polacy podróżujący do Holandii musieli być przygotowani na odbycie obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny. Skrócić się ją dało wyłącznie po przejściu dodatkowego testu po 5 dniach od przylotu, znajdowaliśmy się bowiem na tzw. pomarańczowej liście. 10 czerwca nasz status zmieni się jednak na żółty.

Akcja szczepień w Zakopanem
09.06.2021 16:51 Akcja szczepień w weekend na Krupówkach. Zachęcają mieszkańców i turystów

W Zakopanem w najbliższy weekend będzie miała miejsce akcja szczepień przeciw COVID-19. Turyści oraz mieszkańcy są zachęcani przez władze miasta do przyjęcia jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson. Przewidziano podanie około 1200 dawek. Burmistrz Zakopanego ogłosił akcję szczepień, która odbędzie się w najbliższy weekend na KrupówkachSzczepionkę Johnson&Johnson będzie mogło przyjąć około 1200 osóbTurystów do szczepień w czasie urlopu zachęcają również nadmorskie kurorty. Podkreślają, że nie obowiązuje zasada regionalizacjiWielkimi krokami nadchodzi lato, co - jak każdego roku - oznacza napływ turystów do Zakopanego. Na Krupówkach widać coraz więcej urlopowiczów, a w czasie długiego weekendu zjawiły się tam prawdziwe tłumy. Spodziewać się można, że w czasie nadchodzących weekendów również wiele osób odwiedzi Podhale, co tamtejsze władze wykorzystać chcą do wykonania masowych szczepień przeciwko COVID-19. Jak poinformował burmistrz Zakopanego, w najbliższy weekend na Krupówkach preparat będą mogli przyjąć zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Droga toaleta w Trójmieście
09.06.2021 15:56 Wysokie ceny toalety w nadmorskim kurorcie

Wysokie ceny nad morzem mogą dotyczyć nie tylko dań w restauracji, ale również toalet. Przekonała się o tym pani Agata, która weszła za potrzebą do jednego z lokali w Trójmieście. Musiała zapłacić 10 zł, a do tego została potraktowana w bardzo nieprzyjemny sposób przez obsługę. Turyści na urlopach mogą wydać sporo pieniędzy nie tylko w restauracjach, ale także w toaletach. W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele historii wczasowiczów, których zachwyciły lub przeraziły ceny w popularnych kurortach. Zwykle dotyczą one stawek w menu, panią Agatę jednak spotkało coś zaskakującego.

Gdzie turyści wypoczywali w czasie czerwcówki
09.06.2021 14:04 Turystyczne hity tegorocznej czerwcówki. Gdzie i jak wypoczywali Polacy?

Gdzie polscy turyści zdecydowali się spędzić tegoroczną czerwcówkę? Jak informuje portal Noclegowo.pl, Zakopane i południe kraju przegrało z nadmorskimi kurortami. Na wybrzeże pojechało 53 proc. urlopowiczów, a ponad 10 proc. z nich wybrało Gdańsk. Większość turystów w czasie czerwcówki wyjechała nad polskie morzeNajczęściej rezerwowano noclegi w Gdańsku (10,63 proc.), Władysławowie (8,51 proc.) oraz w Ustroniu Morskim (6,38 proc.) Średnia cena za nocleg w Gdańsku wynosiła 65 zł, we Władysławowie i Ustroniu Morskim 55 zł, a w Gdyni 72 złNajwięcej Polaków wyjechało we dwójkę, a pobyt na urlopie trwał najczęściej 3 dniTegoroczny długi weekend czerwcowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów. Polacy masowo rezerwowali noclegi zarówno w popularnych miejscowościach wczasowych, jak i kameralnych miasteczkach, z daleka od tłumów. Portal Noclegowo.pl przygotował podsumowanie tego wyjątkowego czasu. Eksperci określili, w które miejsca Polacy jeździli najchętniej i jak prezentowały się średnie ceny za nocleg w różnych miastach. Ustalono również, na ile dni i na ile osób turyści rezerwowali wczasy.

Ukraina zmienia zasady wjazdu
09.06.2021 13:05 Ukraina zmienia zasady wjazdu dla obcokrajowców

Ukraina ogłosiła wprowadzenie nowych zasad wjazdu dla obcokrajowców. Wiadomość potwierdził rzecznik straży granicznej, Andrij Demczenko. Od 9 czerwca wjechać na teren tego kraju będą mogły nie tylko osoby przedstawiające negatywny wynik testu PCR, ale też badanie antygenowe lub przyjęcie pełnej dawki szczepionki. Ukraina łagodzi przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicyGranicę przekroczą osoby, które zaszczepią się pełną dawką preparatu, będą miały negatywny wynik testu PCR lub antygenowegoAby wjechać na Ukrainę, konieczne jest również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnegoZmianę przepisów granicznych ogłosił na łamach portalu Ukraińska Prawda rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko. Zgodnie z jego słowami, zasady te będą od 9 czerwca 2021 roku łagodniejsze niż do tej pory. Zwiększy się na przede wszystkim liczba sposobów na przekroczenie granicy. Do tej pory wjechać tam mogli tylko ci turyści, którzy okazali negatywny test typu PCR na obecność COVID-19.

Morze Bałtyckie w żółtym kolorze
09.06.2021 11:49 Żółta woda w Bałtyku. Dlaczego ma taki kolor?

Morze Bałtyckie przybrało niezbyt atrakcyjny, żółty kolor. Widać to wyraźnie na nagraniach oraz filmach, które zostały opublikowane w ostatnim czasie w mediach społecznościowych. Niecodzienny wygląd wody jest wynikiem corocznego pylenia drzew sosnowych. Przy brzegu wody Bałtyku przybrały żółty, odpychający kolorJest to wynik nagromadzenia się w wodzie pyłków drzew sosnowych, które właśnie kwitnąEksperci podkreślają, że to zjawisko nie ma nic wspólnego z sinicami, przed którymi każdego roku służby ostrzegają plażowiczówNagrania żółtej wody w Morzu Bałtyckim pojawiły się m.in. na nagraniach portalu Trojmiasto.pl oraz na zdjęciach opublikowanych przez turystkę, panią Grażynę Bączyńską. Trzeba przyznać, że widok nie jest zbyt zachęcający i w komentarzach pojawiło się wiele pytań od plażowiczów o szkodliwość tego zjawiska. Na szczęście z odpowiedzią śpieszą eksperci. Zjawisko nie jest szkodliwe, bowiem morze staje się żółte za sprawą nagromadzenia pyłków sosny.

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie paszportów szczepionkowych
09.06.2021 11:03 Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie paszportów szczepionkowych

Parlament Europejski podjął decyzję ws. wprowadzenia w życie paszportów szczepionkowych. Eurodeputowani wyrazili zgodę na uruchomienie międzynarodowego dokumentu, który ma ułatwić przekraczanie granic krajów członkowskich. Certyfikaty mają zostać uruchomione 1 lipca. Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził wprowadzenie certyfikatów szczepionkowychNowy dokument ma ułatwić przekraczanie granic krajów związkowych Wspólnoty, a co za tym idzie, m.in. wspomóc europejską branżę turystycznąCertyfikaty mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez kolejnych 12 miesięcy. Ułatwią podróże ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym oraz tym, które wykonały test na COVID-19W wyniku pandemii koronawirusa światowy sektor turystyczny pogrążył się w kryzysie, a paszport szczepionkowy ma być jednym ze sposobów wyjścia z trudnej sytuacji. Debaty nad nowym dokumentem trwają już od kilku miesięcy, ale w końcu zapadła oficjalnie jedna z najważniejszych decyzji w tej sprawie. Parlament Europejski w środę głosował nad zatwierdzeniem projektu wprowadzenia w życie tzw. paszportów szczepionkowych. 546 eurodeputowanych było za a 93 przeciw. Wstrzymało się 51 polityków. Oznacza to, że nowy dokument oficjalnie wejdzie w życie 1 lipca.

Sycylia
08.06.2021 20:10 Sycylia oferuje turystom trzy noclegi w cenie dwóch. Nie jest to jednak koniec gratisów

Sycylia zaoferuje turystom trzeci darmowy nocleg przy zakupie dwóch. Ma to zapewnić program „See Sicily”, którego celem jest wsparcie miejscowej turystyki po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa.Sycylia jest wyspą opierającą swoją gospodarkę na turystyce. Nic dziwnego więc, że za wszelką cenę próbują zachęcić turystów do przyjazdu. Najnowszy program „See Sicily” może okazać się strzałem w dziesiątkę.

gopr beskidy
08.06.2021 16:24 Czworonożni ratownicy potrzebują pomocy. Trwa zbiórka Grupy Beskidzkiej GOPR

GOPR Beskidy udostępnił zbiórkę pieniędzy na remont i wyposażenie placu szkoleniowego dla psów ratowniczych. Odpowiednio wyszkolone czworonogi to nieoceniona pomoc podczas akcji poszukiwawczych w górach.Beskidy są miejscem, gdzie psi nos bywa niezawodny. Aby jednak czworonogi mogły brać udział w akcjach ratowniczych, muszą być odpowiednio wyszkolone. Fundacja GOPR utworzyła zbiórkę pieniędzy na remont i wyposażenie placu szkoleniowego dla psów ratowniczych Grupy Beskidzkiej.

Ustka
08.06.2021 15:07 Wypadek w Ustce. Ośmiomiesięczne dziecko spadło z falochronu

W Ustce doszło do niebezpiecznego wypadku - 8-miesięczne dziecko spadło z falochronu. Dziecko zostało przewiezione do szpitala. Według wstępnych ustaleń służ, zdarzenie było nieszczęśliwym wypadkiem.Do wypadku w Ustce doszło w poniedziałek, a we wtorek dziecko przebywa jeszcze na obserwacji w szpitalu. Według informacji przekazanych przez Radio Zet, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

słońce
08.06.2021 14:01 Zaćmienie Słońca w czwartek. „Jeżeli nie będziemy wiedzieć, to go nie zauważymy"

W czwartek będziemy mieli okazję zaobserwować zaćmienie Słońca. Niestety, w całkowitej fazie widoczne będzie jedynie z terenów Kanady, Rosji czy Grenlandii. W Polsce będziemy mogli zaobserwować jednak zaćmienie częściowe.Słońce i Księżyc raz na jakiś czas przecinają sobie drogę, tworząc zaćmienie. Następnym razem takie zdarzenie będzie można zaobserwować już w czwartek. Warto przygotować już sobie specjalne szkiełko.

port-2360861 1280
08.06.2021 12:40 Nowe zasady wjazdu do Grecji. Wprowadzono trzy ważne zmiany

Grecja zmienia zasady wjazdu dla turystów. Zmiany dotyczą unijnego paszportu covidowego, wieku dzieci podlegającym obowiązkowym testom oraz kwarantanny. Rozporządzenie weszło w życie od poniedziałku 7 czerwca.Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego wprowadził nowe zasady wjazdu do kraju. Obowiązują one od poniedziałku 7 czerwca. Zmieni się m.in. wiek dzieci, które będą podlegać obowiązkowemu testowaniu.

Cena za rybę na Mazurach
07.06.2021 22:22 Jakie były ceny na Mazurach w długi weekend? „Pozytywne zaskoczenie"

Turyści z reguły są przyzwyczajeni do tego, że cena za rybę musi być bardzo wysoka. Dowodem na to są liczne „paragony grozy", które ostatnio pojawiają się w mediach. Pan Mariusz swoim rachunkiem udowadnia jednak, że nawet rybkę można zjeść tanio. Jemu się to udało na Mazurach. Turystyczne miejscowości od lat przyzwyczajają wczasowiczów do wysokich cen, które niestety nie zawsze przekładają się na wysoką jakość podawanych posiłków i dobry smak. Często to właśnie w tych najdroższych miejscach, blisko popularnych atrakcji, trudno zaspokoić głód czym smacznym. Zdarzają się jednak wyjątki, o czym przekonał się pan Mariusz. Wraz z rodziną spędził długi weekend na Mazurach, a paragon za jeden obiad wysłał redakcji Onetu. Jak sam stwierdził, była to dla niego pozytywna niespodzianka.

Nie żyje Józef Bojdo
07.06.2021 21:22 Nie żyje Józef Bojdo. Ratownik GOPR i członek PTTK

Nie żyje Józef Bojdo. Znana i ceniona postać polskiej turystyki oraz ratownictwa górskiego. Tragiczną wiadomość przekazała Grupa Krynicka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, do której zmarły należał przez wiele lat. Wieloletni ratownik górski oraz członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Józef Bojdo, nie żyje. Miał 89 lat i choć nie pełnił już czynnej służby liniowej, do ostatnich dni dyżurował jako dyspozytor przy telefonie w Centralnej Stacji Ratowniczej Grupy Krynickiej.

Turyści na Śnieżce łamią przepisy
07.06.2021 20:06 Piechurzy na Śnieżce nie przestrzegają przepisów. Będzie siatka ochronna i patrole

Turyści na Śnieżce masowo łamią przepisy i nie stosują się do zaleceń pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego. Mimo zakazu wchodzą na tereny objęte ochroną, służby zapowiadają więc powrót siatek ochronnych oraz patroli służb. Metalowe łańcuchy oraz tabliczki nie przeszkadzają turystom we wchodzeniu na tereny objęte specjalną ochronąRok temu pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego rozstawili wysoką siatkę, by powstrzymać nieodpowiedzialnych piechurówW tym roku służby chciały uniknąć tego rozwiązania, długi weekend jednak pokazał, że ogrodzenie i patrole znów będą niezbędneKarkonoski Park Narodowy - zarówno ten po czeskiej, jak i po polskiej stronie - ma poważny problem z turystami nieprzestrzegającymi przepisów. Na Śnieżce ustawione jest niskie ogrodzenie z metalowego łańcucha oraz tabliczki informujące o zakazie wychodzenia poza wyznaczony teren. Mimo tych pozornie jasnych komunikatów, turyści wchodzą na tereny będące pod specjalną ochroną. Jakby tego było mało, wylegują się tam, niszcząc wyjątkową florę.

Hiszpania zmienia zasady wjazdu dla turystów
07.06.2021 19:29 Hiszpania 7 czerwca wprowadziła nowe zasady wjazdu dla części turystów

Hiszpania zmienia zasady wjazdu dla turystów przybywających z państw znajdujących się na liście regionów ryzyka. Znajduje się tam również Polska. Od poniedziałku 7 czerwca negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie muszą okazywać osoby w pełni zaszczepione. Hiszpania wymaga od przyjezdnych okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19, zaświadczenia o szczepieniu lub przechorowaniu koronawirusaOd 7 czerwca testu nie muszą pokazywać osoby w pełni zaszczepioneOd przyjęcia preparatu do przekroczenia granicy bez testu musimy upłynąć 15 dni. Swobodnie wjadą również ozdrowieńcyHiszpania jest jednym z krajów Europy, których turystyczny potencjał jest szczególnie doceniany przez podróżnych z całego kontynentu. 9 maja kraj ten zniósł stan wyjątkowy i rozpoczął przygotowania do sezonu wakacyjnego. Tamtejszy rząd głośno promuje lokalną turystykę i zapewnia, że podróżni z innych krajów będą mieli zapewnione bezpieczeństwo sanitarne w czasach pandemii. Zmieniono również zasady wjazdu do Hiszpanii turystów przybywających z państw, które zostały ujęte na liście regionów ryzyka. Znajduje się na niej również Polska.

Zamykają Wodospad Kamieńczyka
07.06.2021 18:14 Pilne prace remontowe w okolicy Wodospadu Kamieńczyka. Atrakcja zamknięta

Karkonoski Park Narodowy przekazał w poniedziałek pilną wiadomość o zamknięciu popularnego regionu w Sudetach. Turyści nie mogą zbliżyć się do Wodospadu Kamieńczyka, ponieważ rozpoczęto tam pilne prace remontowe na platformach widokowych. Wodospad Kamieńczyka od dzisiaj zamknięty dla turystówRozpoczęto pilne prace remontowe na platformach widokowych. Nie wiadomo dokładnie, ile potrwają, ale KPN szacuje, że ok. 3 dniPrzedłużono też zakaz wejścia na szlaki zamknięte z powodów przyrodniczychPierwszy raz o zamknięciu Wodospadu Kamieńczyka Karkonoski Park Narodowy informował już 18 maja. Cały ten dzień trwać miał przegląd siatek zabezpieczających przed spadającymi kamieniami oraz platform. Teraz konieczne jest ponowne zamknięte tego regionu dla ruchu turystycznego. Zgodnie z najnowszym komunikatem - tym razem prowadzone będą prace remontowe, a nie tylko przegląd.

Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza
07.06.2021 17:04 IMGW: Woda w Morzu Bałtyckim i w jeziorach jest coraz cieplejsza

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, woda w Morzu Bałtyckim oraz polskich jeziorach z każdym dniem jest coraz cieplejsza. Wakacje już za miesiąc, wielu urlopowiczów zatem ucieszy się z tej wiadomości. IMGW informuje, że trwa proces ocieplania się wody w Morzu Bałtyckim oraz w polskich jeziorachPodczas poniedziałkowego mierzenia temperatury określono, że Bałtyk w Kołobrzegu miał niecałe 14 stopni Celsjusza, a w Pucku blisko 20 st. C. Niska temperatura wody w okolicach Kołobrzegu wynika z występowania tam zjawiska upwellinguWakacje zbliżają się wielkimi krokami, a tysiące Polaków liczy w tym roku na rozkoszowanie się ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. Choć nie słynie ono z przesadnie wysokich temperatur, specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazali optymistyczne danie. Jak wynika z ich analiz, na które powołuje się Onet, z każdym dniem woda w Bałtyku oraz polskich jeziorach jest coraz cieplejsza. Już w czasie czerwcówki Wybrzeże było oblegane przez tłumy, a gdy temperatury wzrosną, spodziewać się można napływu jeszcze większej liczby plażowiczów.

POT przedłuża termin dla przedsiębiorców
07.06.2021 16:01 Rejestracja podmiotów turystycznych do Certyfikatu Dobrych Praktyk przedłużona

Polska Organizacja Turystyczna poinformowała w poniedziałek o przedłużeniu terminu zgłoszeń do projektu Certyfikacji Podmiotów Turystycznych. Przedsiębiorcy z tego sektora mogą ubiegać się o Certyfikat Dobrych Praktyk do 30 czerwca. Rejestracja do projektu Certyfikacji Podmiotów Turystycznych przedłużona do 30 czerwcaPrzedsiębiorcy mają szansę na otrzymanie Certyfikatu Dobrych PraktykŚwiadectwo takie zapewniać ma turystów, że w danym obiekcie świadczone są usługi wysokiej jakości oraz zachowywane jest bezpieczeństwo sanitarnePolska Organizacja Turystyczna rozpoczęła certyfikację hoteli oraz organizatorów turystyki już w kwietniu 2020 roku. Jak informowaliśmy, działanie to miało wspomóc polski sektor turystyczny oraz przekonać Polaków do spędzania wakacji i urlopów w kraju. Polscy przedsiębiorcy mogą sami zgłaszać się do programu i zdobywać Certyfikat Dobrych Praktyk. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, zainteresowanie ofertami polskich obiektów rośnie. Polska Organizacja Turystyczna informuje, że Podmioty Turystyczne otrzymają zatem jeszcze więcej czasu na rejestrację w projekcie Certyfikacji.

Bułgaria
07.06.2021 15:17 Wczasy all inclusive najtańsze w Bułgarii. Bije inne kraje na głowę

Bułgaria nazywana jest przez niektórych najtańszą riwierą Europy. I to nie bez powodu - wczasy można tam zarezerwować już od 1000 złotych. Obecnie kraj ten jest w pierwszej piątce najchętniej wybieranych kierunków. Bułgaria cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich turystów. Kraj słynie nie tylko ze wspaniałych plaż i słonecznej pogody, ale również bardzo atrakcyjnych cen.

krynica morska
07.06.2021 13:43 Ceny nad polskim morzem. Turysta zapłacił ponad 100 zł za dwie osoby

Turysta zabrał ukochaną na obiad w Krynicy Morskiej. Jak się później okazało, musiał się wykosztować. Zdjęcie paragonu przesłał redakcji O2.Krynica Morska to turystyczny hit, jednak tamtejsze ceny mogą wystraszyć niektórych turystów. W sieci pojawił się kolejny paragon za ryby nad polskim morzem.

Kraków
07.06.2021 12:23 Powroty po długim weekendzie. WP: Pasażerowie czekali na dworcu bez wody i klimatyzacji

Powrót z Krakowa po długim weekendzie okazał się dla wielu podróżnych koszmarem - musieli czekać bez wody i klimatyzacji w pociągu do Gdyni na dojazd zastępczej komunikacji wiozącej pasażerów z Zakopanego.Według relacji reporterki Wirtualnej Polski, w Krakowie doszło do bardzo trudnej sytuacji. Pasażerowie musieli czekać w gorącym, zatłoczonym pociągu bez klimatyzacji.

Tatry
07.06.2021 10:33 W Tatrach odkryto ludzkie szczątki

Przyrodnicy w Tatrach dokonali makabrycznego odkrycia - znaleziono but i ludzką kość. Ratownicy i funkcjonariusze policji natknęli się na inne szczątki. Badania pozwolą sprawdzić, czy należą one do zaginionej kilka miesięcy temu turystki.W Tatrach odnaleziono wczoraj ludzkie szczątki. TPN natychmiast zawiadomił ratowników GOPR i funkcjonariuszy policji.

pociąg
07.06.2021 08:40 Zderzenie pociągów w Pakistanie. Nie żyje co najmniej 30 osób

Na południu Pakistanu doszło do zderzenia dwóch pociągów ekspresowych. Jak przekazał Reuters, powołujący się na policję, śmierć poniosło ponad 30 osób, jest wielu rannych.Do zdarzenia doszło w prowincji Sindh na południu Pakistanu. Pociągi przewoziły ok. 1100 pasażerów, od 15 do 20 osób jest wciąż uwięzionych we wraku. Obecnie traw akcja ratownicza.

Słowenia
06.06.2021 21:28 Polacy mogą podróżować do Słowenii bez ograniczeń. Wyjątkiem podróżni z dwóch województw

Słowenia od 5 czerwca zniosła wszelkie wymogi wjazdowe dla Polaków. Nie jest już konieczne wykonanie testów na koronawirusa przed przyjazdem do tego kraju ani odbycie kwarantanny. Wyjątek stanowią mieszkańcy dwóch województw.Słowenia dołącza do krótkiej listy państw, gdzie można podróżować bez żadnych ograniczeń. Niestety, mieszkańcy Wielkopolski i Opolszczyzny na razie nie będą mogli skorzystać z ułatwienia w podróżowaniu.

samolot
06.06.2021 20:17 Awaryjne lądowanie w USA. Pasażer próbował włamać się do kokpitu samolotu

Samolot linii Delta musiał awaryjnie lądować na lotnisku w Albuquerque, po tym jak jeden z pasażerów próbował włamać się do kokpitu - poinformował w sobotę portal The Hill.W USA doszło do niebezpiecznego incydentu na pokładzie samolotu linii Delta. Mężczyzna próbował włamać się do kokpitu i zachowywał się w sposób agresywny. Inni pasażerowie wszystko nagrali.

pociąg
06.06.2021 19:17 Trzy godziny opóźnień pociągów po długim weekendzie. Turyści muszą liczyć się z utrudnieniami

Pociągi w ostatni dzień długiego weekendu odnotowują opóźnienia od kilkudziesięciu do nawet 200 minut. Rekordzistą jest pociąg TLK Zefir znad morza do Krakowa. Na niektórych trasach uruchomiono komunikację zastępczą.Polacy tłumnie wracają z długiego weekendu pociągami. Niestety, wielu z nich musi poczekać kilka godzin z powodu utrudnień na kolei. Rekordzista notował prawie 200 minut spóźnienia.

bałtyk
06.06.2021 17:42 Kilkadziesiąt martwych fok na polskich plażach. „To był czarny weekend"

Błękitny Patrol WWF odebrał zgłoszenia o 35 martwych fokach nad Bałtykiem. Sześć z nich zostało znalezionych przez turystów w Ustce, Dębinie i Poddąbiu, gdzie leżały przez tydzień. Mimo zgłoszeń spacerowiczów i wolontariuszy nikt nie zabrał ich wcześniej.Bałtyk jest naturalnym siedliskiem fok. Niestety, w ostatnich dniach maja znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt, z czego sześć leżało na plaży przez tydzień.

giewont
06.06.2021 16:01 Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie. Zdjęcie jest hitem sieci

Zdjęcie, na którym piorun uderza w krzyż na Giewoncie robi ogromne wrażenie. Zdjęcie wykonane zostało z Zakopanego, z bezpiecznej odległości. Opublikował je fanpage Aktualne warunki w górach.Giewont jest jednym z najsłynniejszych szczytów w Tatrach, jednak podczas burzy należy go omijać szerokim łukiem. Turyście udało się uchwycić, jak piorun uderza w krzyż znajdujący się na szczycie.

zakopianka
06.06.2021 14:30 Turyści wracają z Zakopanego. Przejazd do Krakowa może trwać nawet 6 godzin

Turyści wracają z Zakopanego po długim weekendzie. Korek na drodze od Nowego Targu do Klikuszowej ma nawet osiem kilometrów. Przejazd do Krakowa może potrwać nawet 6 godzin.Turyści, którzy tłumnie przyjechali na długi weekend do Zakopanego, teraz równie licznie stamtąd wracają. Przejazd zakopianką z Zakopanego do Krakowa może zająć już nawet 6 godzin.

jezioro
06.06.2021 12:38 Gradobicie nad Jeziorem Czorsztyńskim. Ratownicy ewakuowali turystów

Wczoraj na Jeziorze Czorsztyńskim doszło do nagłej ewakuacji dwójki turystów, którzy pływali tam na rowerze wodnym. Parę zaskoczyło nagłe załamanie pogody. Pełne ręce roboty mieli również małopolscy strażacy.Jezioro Czorsztyńskie było miejscem interwencji Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Pomogli oni dwójce turystów, których zaskoczyła nagła zmiana pogody.

gofry
06.06.2021 11:18 Ceny gofrów nad morzem orbitują

Miłośnicy gofrów muszą liczyć się z zauważalnym wzrostem cen. Nad polskim morzem za jedną porcję przysmaku (zależnie od ilości dodatków) przyjdzie zapłacić nawet kilkanaście złotych. Poturbowani przez pandemię COVID-19 restauratorzy nie zamierzają obniżać pułapu. Reporter portalu Money.pl postanowił osobiście zorientować się, ile pieniędzy powinni przygotować turyści spędzający wakacje nad polskim morzem, którzy mają ochotę na gofra. W zależności od miejsca zakupu oraz ilości dodatków (tu do wyboru są na przykład owoce lub polewy) urlopowiczom przyjdzie wyciągnąć z portfela od kilku do nawet kilkunastu złotych.

Służby apelują o niezastawianie dróg dojazdowych
05.06.2021 23:16 Służby apelują do turystów o niezastawianie dróg dojazdowych. Doszło do tragedii

Długi weekend zbiera śmiertelne żniwo. Służby nie dały rady dojechać do rowerzysty, który poruszał się w czwartek po trasie Pętla Ostoja w okolicach Międzylesia. Niestety stało się tak, ponieważ drogi dojazdowe były zastawione przez samochody turystów. Nie żyje rowerzysta, który podróżował Pętlą Ostoja niedaleko MiędzylesiaRatownicy GOPR i inne służby nie dały rady dotrzeć na miejsce nieszczęścia na czasLeśnicy wskazują, że problemem były samochody nieprawidłowo zaparkowane przez turystów. Blokowały drogi i utrudniały przejazdRowerzysta wybrał się na długi weekend na górską trasę rowerową w powiecie kłodzkim. Pętla Ostoja każdego lata cieszy się wielką popularnością, w tym roku jednak doszło do nieszczęścia. Na trasie zginął mężczyzna. Służby dostały wiadomość i ruszyły na ratunek, jednak przeszkodą okazało się nieodpowiedzialne zachowanie turystów, którzy zablokowali okoliczne drogi dojazdowe. Przez to ratownicy mieli problem z dojazdem i zabrakło czasu.

Naciągacze w Krakowie
05.06.2021 17:15 Srebrny Kompas: Fałszywi przewodnicy w Krakowie naciągają zwiedzających

Jak informuje portal turystyczny Srebrny Kompas, w Krakowie rzekomo grasują oszuści wyłudzający pieniądze od nieświadomych zwiedzających. Zgodnie z doniesieniami medium, nieprawdziwi przewodnicy oferują swoje usługi, biorą pieniądze od podróżnych, a nie posiadają odpowiednich licencji. Srebrny Kompas informuje o rzekomych oszustach grasujących w okolicy krakowskiego Wawelu Mają podawać się za licencjonowanych przewodników, choć zdaniem portalu nie mają oni odpowiednich uprawnień do takiej działalnościOszuści mają podobno oferować turystom zwiedzanie Katedry Wawelskiej w „okazyjnych cenach", które są wyższe niż ceny legalnie kupionych biletówZarówno popularne miejscowości w górach i nad morzem, jak i duże miasta o ogromnym potencjale turystycznym, takie jak Kraków czy Warszawa, w czasie długiego weekendu są oblegane przez urlopowiczów. Niestety wzmożony ruch przekłada się też na wysoką aktywność oszustów. Wcześniej pisaliśmy o „konikach", którzy pojawili się niedaleko kolejki na Gubałówkę. Naciągali turystów na kupno biletów po zawyżonych cenach, które rzekomo miały zwalniać z obowiązku czekania na swoją turę. Teraz okazuje się, że zwiedzający muszą uważać również w Krakowie.

Polacy przestają kupować parawany
05.06.2021 13:07 Polscy plażowicze coraz rzadziej kupują parawany

Polacy coraz rzadziej decydują się na kupno parawanów podczas wypoczynku nad morzem. Wszystko wskazuje na to, że złośliwe uwagi na temat „wydzielania swojego miejsca" nad morzem ma swój efekt w tendencjach zakupowych turystów. Z roku na rok Polacy kupują coraz mniej parawanów. Na plaży może nie być ich już tak dużo jak kiedyśTuryści urodzeni po 1990 roku niechętnie używają parawanówPandemia odbiła się na przedsiębiorcach sprzedających parawany. Obroty spadały o kilkadziesiąt procentW sieci krąży wiele stereotypów dotyczących Polaków na wakacjach. Nikomu nie trzeba przypominać kultowego kompletu pt. sandały + skarpetki, wchodzenia na Giewont w szpilkach czy rezerwowania ogromnego fragmentu plaży nad morzem parawanami. Okazuje się jednak, że te ostatnie przeżywają poważny kryzys. Polacy coraz rzadziej kupują parawany i niechętnie jeżdżą z nimi nad Bałtyk. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia turystów, urodzonego po 1990 roku.

Krupówki w nocy
05.06.2021 12:24 Zatłoczone Krupówki późnym wieczorem

Zakopane w czasie długiego weekendu stało się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Późnym wieczorem na Krupówkach były tłumy pozytywnie nastawionych urlopowiczów, którzy śpiewali i się bawili. Od dwóch dni do Zakopanego bezustannie przyjeżdżają tłumy turystów z całej Polski, a Krupówki pękają w szwach. Tygodnik Podhalański w piątek po godzinie 22:00 wyszedł z kamerą na słynny deptak, żeby sprawdzić, jakie są nastroje urlopowiczów.

Nie żyje dwoje turystów z Warszawy
05.06.2021 11:32 Spłonął domek letniskowy. Dwoje urlopowiczów nie żyje, trzeci zdążył uciec

Nie żyje dwójka turystów, prawdopodobnie pochodzących z Warszawy. W nocy doszło do pożaru domku letniskowego w Pasymiu w województwie warmińsko-mazurskim. Trzeci urlopowicz, który spał piętro niżej, zdążył uciec przed ogniem. W nocy doszło do pożaru domku letniskowego w województwie warmińsko-mazurskimZginęło małżeństwo turystów z Warszawy. Trzeci urlopowicz zdążył uciecW piątek służby poinformowały o śmierci jeszcze dwóch innych turystów: na Mazurach oraz w BieszczadachNie żyje małżeństwo, które - według wstępnych ustaleń - pochodziło z Warszawy. Turyści prawdopodobnie przyjechali do Pasymia na długi weekend czerwcowy. W nocy doszło do pożaru domku letniskowego, w którym mieszkali.

Wiceminister stwierdziła, że hotele powinny zostać otwarte
04.06.2021 22:16 Wiceminister rozwoju: Branża hotelarska powinna być odblokowana

Wiceminister rozwoju, Anna Kornecka, przyznała w rozmowie z mediami, że luzowanie obostrzeń powinno być kontynuowane. Zapytana o branże gastronomiczną i hotelarską stwierdziła, że powinny zostać odblokowane. Przedsiębiorcy z sektora turystycznego od dawna domagają się zniesienia ograniczeń, szczególnie na czas zbliżających się wakacji. Wiceminister Anna Kornecka przyznała, że gastronomia, hotele i branże targowa i artystyczna powinny zostać odblokowanePodkreśliła, że chodzi tu szczególnie o tą część ich działalności, w której możliwe jest ciągłe przestrzeganie reżimu sanitarnegoPolscy hotelarze obecnie mogą wynajmować jedynie 50 proc. z dostępnych miejsc noclegowych. Od dawna domagają się większej swobody Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, w rozmowie z Radiem ZET poruszyła kwestię ograniczeń w hotelach oraz sektorze gastronomicznym. Przypomnijmy, że obecnie obiekty noclegowe mogą wynajmować jedynie 50 proc. wszystkich łóżek, którymi dysponują. Przedsiębiorcy domagają się zniesienia tego limitu, a słowa polityk mogą napawać optymizmem. Jak zaznaczyła, luzowanie już się rozpoczęła, a jej zdaniem „musi być kontynuowane".

Oszustwo na Gubałówce
04.06.2021 21:15 „Koniki" pod Gubałówką. Oszukują turystów i sprzedają drożej bilety

Na Gubałówce pojawili się oszuści, którzy usiłują wyłudzić pieniądze od nieświadomych turystów. Sprawę nagłośnił i nagrał Tygodnik Podhalański. Przy dolnej stacji kolejki PKL chodzą „koniki", czyli osoby, które sprzedają bilety podróżnym. Problem w tym, że ich wejściówki są droższe, a cały proceder opiera się na kłamstwie. pod Gubałówką „koniki" szukają naiwnych turystów. Sprzedają bilety na kolejkę o kilka zł drożej niż w kasachOszuści przekonują turystów, że za wyższą kwotę dostaną bilety, dzięki którym wejdą bez kolejkiJest to kłamstwo. Goście płacą więcej i nie mają z tego żadnych korzyści. Kolejka do wagoników porusza się sprawnie, a bilety można kupić samemu online lub w biletomatachJak informuje Tygodnik Podhalański, pod Gubałówką pojawili się oszuści. W materiale portalu, opublikowanym na YouTube, nagrano próbę wyłudzenia pieniędzy od niczego nieświadomych turystów. Oszuści krążą pod dolną stacją PKL na Gubałówkę i wypatrują turystów, którzy nie są zadowoleni z widoku ogromnej kolejki. Sznur ludzi rzeczywiście czeka na wejście, a „koniki" deklarują, że za wyższą cenę mogą podróżnym kupić specjalne bilety, dzięki którym ominą korek. Jest to kłamstwo.

YouTuber komentuje ceny w Kołobrzegu
04.06.2021 19:57 Polski youtuber komentuje ceny w nadmorskich kurortach

Turyści w ostatnich tygodniach żywo komentują w internecie ceny potraw w restauracjach w nadmorskich i górskich kurortach. Pojawiają się zarówno głosy zadowolenia, jak i rozczarowania. W czasie długiego weekendu czerwcowego osobiście postanowił to sprawdzić znany polski kucharz i youtuber, Tomasz Strzelczyk. Kucharz znany z MasterChefa zamówił w Kołobrzegu dorsza z frytkami, zestawem surówek i napojami. Na deser kupił gofraZa obiad dla jednej osoby zapłacił 70 zł, a deser kosztował go 19,50 złTomasz Strzelczyk był zadowolony z jakości podawanych potraw i zaznaczył, że ryba była warta swej ceny. Wielu turystów jednak przeżyło w ostatnim czasie rozczarowanie w popularnych kurortachTomasz Strzelczyk jest popularnym polskim kucharzem, który zdobył rozpoznawalność dzięki uczestnictwu w programie MasterChef. Wykazał się tam ogromną wiedzą i umiejętnościami, a po zakończeniu emisji postanowił utrzymać przy sobie fanów, nagrywając dla nich filmy na autorskim kanale na YouTube - Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA. To właśnie tam pojawiło się niedawno nagranie, na którym popularny kucharz postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście nad polskim morzem jest drogo. W ramach eksperymentu zamówił w dobrze ocenianej restauracji w Kołobrzegu obiad, a następnie udał się po deser.

Bon turystyczny dla seniorów
04.06.2021 18:48 Senatorowie proponują Polski Bon Turystyczny dla seniorów

Czy Polski Bon Turystyczny zostanie rozszerzony i będą go mogli otrzymać również seniorzy? W tej chwili dodatek przysługuje wyłącznie dzieciom, niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski domaga się jednak zmian. Zgodnie z jego projektem, 500 zł na wakacje mogliby dostać emeryci i renciści. Senator Krzysztof Kwiatkowski chce Polskiego Bonu Turystycznego dla senioraDodatek miałby działać na tej samej zasadzie, co 500 zł przyznawane dzieciom na cele turystycznePod projektem podpisało się 23 senatorów. Zmiana ma wspomóc polskich przedsiębiorcówBezpartyjny senator Krzysztof Kwiatkowski poinformował na swoim koncie na Twitterze o propozycji zmian w Polskim Bonie Turystycznym. Obecnie 500 zł przysługuje wyłącznie dzieciom polityk chciałby jednak, by dodatek otrzymywali również seniorzy. Zgodnie z projektem nowelizacji, 500 zł do wykorzystania na usługi turystyczne miałoby przysługiwać również 9 milionom emerytów i rencistów w Polsce. Wcześniej próba takiej zmiany miała miejsce już w 2020 roku, jednak wtedy Sejm nie przyjął poprawki.

GOPR Bieszczady informuje o śmierci turysty
04.06.2021 17:44 GOPR Bieszczady: Śmierć turysty na szlaku w rejonie Doliny Rabego pod Cisną

Bieszczadzki oddział GOPR poinformował w piątek o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w czwartek wieczorem. U turysty wędrującego szlakiem w rejonie Doliny Rabego doszło do zatrzymania krążenia. Niestety, mimo interwencji ratowników, 70-letni mężczyzna zmarł. Ratownicy GOPR z Bieszczad poinformowali w piątek na swoim profilu na Facebooku o tragicznym zdarzeniu. W czwartek wieczorem dostali wezwanie do mężczyzny, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejsce wyjechało Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe, GOPR oraz LPR. Niestety, mimo starań ratowników, mężczyzny nie udało się uratować. Jak wynika z relacji mediów, był to 70-letni turysta.

Unia Europejska wprowadza zakaz dla białoruskich linii lotniczych
04.06.2021 16:51 Zakaz lotów nad UE dla Białorusi. Od północy z piątku na sobotę

Unia Europejska wprowadza nowy zakaz, który będzie dotyczył wszystkich białoruskich linii lotniczych. Od północy z piątku na sobotę przewoźnicy z Białorusi nie będą mogli przelatywać przez przestrzeń powietrzną Wspólnoty, a także lądować na lotniskach znajdujących się na terenie UE. Zmiany te mogą wywołać gigantyczne zmiany w rozkładach lotów. Białoruskie linie lotnicze od północy z piątku na sobotę nie będą mogły przelecieć przez przestrzeń powietrzną WspólnotyNiedozwolone będzie również ich lądowanie na lotniskach znajdujących się na terenie UEWcześniej Unia Europejska zapowiadała już takie sankcje. Są one odpowiedzią na porwanie przez białoruskie władze samolotu Ryanair, na którego pokładzie znajdował się znany opozycjonistaUnia Europejska pod koniec maja zapowiedziała nałożenie sankcji na Białoruś. Miała to być odpowiedź na działanie tamtejszych władz, w ramach którego zmuszono samolot Ryanair do lądowania w Mińsku. Docelowo leciał do Wilna. Jak się okazało, na białoruskim lotnisku zaaresztowano jednego z pasażerów - Romana Pratasiewicza, znanego białoruskiego opozycjonistę. Takie działania potępiło wielu europejskich przywódców. W ramach sankcji białoruscy przewoźnicy będą mieli zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną wspólnoty oraz lądowania na lotniskach znajdujących się na terenie UE.

Tłumy turystów w Zakopanem
04.06.2021 16:01 Sznur turystów do kolejki na Kasprowy. Polacy świętują czerwcówkę w górach

Na długi weekend do Zakopanego przyjechały tysiące turystów z całej Polski. Na kamerach miejskich można zobaczyć, jak wiele osób spaceruje Krupówkami oraz jak potężny sznur piechurów ustawił się do kas biletowych kolejki wjeżdżającej na Kasprowy Wierch. Tysiące Polaków spędza długi weekend czerwcowy w ZakopanemKolejki do wagoników jadących na Kasprowy Wierch i Gubałówkę są ogromneNa parkingu do Morskiego Oka nie było dzisiaj żadnego wolnego miejscaOstatni rok był wyjątkowo trudny zarówno dla turystów, jak i przedsiębiorców z Zakopanego i innych, popularnych miejscowości. Branża przez wiele miesięcy pozostawała zamknięta, trudno się zatem dziwić, że tysiące Polaków zdecydowało się wyjechać na czerwcówkę, gdy tylko otworzono hotele i restauracje. Zakopane przeżywa oblężenie, a tłumy widać zarówno na Krupówkach, jak i pod lubianymi atrakcjami. Do Morskiego Oka od wczoraj ciągną tysiące piechurów, a kolejki do kas biletowych PKL wyglądają imponująco.

Ceny gofrów nad morzem
04.06.2021 15:42 Najdroższy gofr w Krynicy - ile kosztuje i co na nim jest?

Ceny gofrów w centrum Krynicy Morskiej mogą zadziwić. Dziennikarz portalu Money.pl zapłacił za deser 18 złotych i opowiedział o swoich wrażeniach. Jak się okazuje, można taniej i lepiej.Krynica Morska cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów, a niezjedzenie gofra nad morzem dla niektórych jest grzechem. Jak się jednak okazuje, trzeba bardzo uważać, aby nie przepłacić.

jezioro
04.06.2021 14:31 Wypadek na jeziorze Pozorty. Nie żyje mężczyzna

43-letni turysta utonął w jeziorze Pozorty - poinformowała warmińsko-mazurska policja. Według wstępnych ustaleń mężczyzna wyskoczył lub wypadł z roweru wodnego.Jezioro Pozorty w powiecie Iławskim było miejscem tragedii - w piątek utonął tam 43-letni turysta, który przebywał w tym miejscu na urlopie.

194975651 4352677528077088 8069996951125172966 n
04.06.2021 13:12 Seria interwencji w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Ratownicy GOPR Beskidy mają za sobą pracowity pierwszy dzień długiego weekendu. Łącznie musieli interweniować aż 7 razy. Goprowcy na swoim Facebooku zaapelowali do turystów o zachowanie ostrożności.Turyści tłumnie ruszyli w Beskidy. Niestety, wzrosła też liczba wypadków na szlakach. W czwartek ratownicy interweniowali aż 7 razy.

morze
04.06.2021 11:41 Tłumy turystów nad morzem w długi weekend. Niektórzy jednaka znajdują powody do narzekania

Turyści na czerwcowy długi weekend tłumnie wyruszyli nad morze. Wielu z nich chętnie wybrało Sopot. W większości Polacy są zadowoleni ze swojego wyboru, jednak zdarzają się wyjątki.Polskie morze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem podczas tegorocznej czerwcówki. Od wczoraj zjeżdżają tam prawdzie tłumy, a policja zwiększyła kontrole na drogach. Na miejscu można spotkać ludzi spacerujących po sopockim molo.

samolot
04.06.2021 10:30 Samolot z USA musiał zawracać po 1,5 h lotu. Powodem brak wody

Samolot linii American Airlines musiał powrócić na lotnisko startowe po 1,5 godziny od startu. Załoga poinformowała pilotów, że na pokładzie nie ma dostępu do wody. Przyczyną był najprawdopodobniej błąd inżynierów podczas naprawy.Samolot linii American Airlines o numerze AA50 z Dallas–Forth Worth do Londynu–Heathrow w sobotę 29 maja zmuszony był do powrotu na lotnisko w Teksasie po ok. półtorej godziny lotu.

Wyspy Galapagos
04.06.2021 08:58 Morze plastiku na Wyspach Galapagos. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień

Wyspy Galapagos toną w plastiku - wykryto go na plażach, w próbkach z dna morskiego, w wodzie, a nawet w organizmach zwierząt. Niestety samo sprzątanie na niewiele się zda.Wyspy Galapagos, a konkretnie San Cristobal, to miejsce, gdzie Karol Darwin prowadził badania nad ewolucją gatunków. Niestety, dziewiczy klimat regionu zakłócił wszechobecny plastik.

Cypr wpisał Polskę na pomarańczową listę
03.06.2021 22:24 Łagodzą obostrzenia dla Polaków. Nasz kraj na pomarańczowej liście Cypru

Cypr wpisał dzisiaj Polskę na pomarańczową listę krajów. Wcześniej nasz kraj określany był jako państwo „wysokiego ryzyka epidemicznego". Zmiana oznacza złagodzenie obostrzeń - od teraz na granicy będzie trzeba okazać tylko jeden wynik testu na COVID-19, a nie dwa, jak było do tej pory. Polska trafiła na pomarańczową listę krajów CypruWcześniej byliśmy na liście czerwonej. Od 3 czerwca Polaków obowiązują łagodniejsze przepisy graniczneTuryści, którzy nie są zaszczepieni, będą musieli przed podróżą wykonać jeden test na obecność koronawirusaW ostatnich dniach kwietnia władze Cypru zapowiedziały zmianę statutu epidemicznego Polski. Wcześniej znajdowaliśmy się na czerwonej liście wysokiego ryzyka, a od 3 czerwca nasz status zmienił się na pomarańczowy.

Unia Europejska chce luzowania przepisów
03.06.2021 21:18 Na liście UE, dotyczącej stopniowego znoszenia obostrzeń, jest już 9 krajów

Unia Europejska chce rozszerzyć listę krajów objętych łagodniejszymi restrykcjami granicznymi. Od pewnego czasu unijni politycy otwarcie sugerują, że państwa członkowskie powinny zacząć łagodzić obostrzenia dla turystów z zagranicy, a 3 czerwca wykaz konkretnych państw się powiększył. Unia Europejska wpisała Japonię na listę krajów, z których podróżni powinni przechodzić łagodniejsze kontrole na granicach WspólnotyObecnie na liście znajduje się już 9 państwKomisja Europejska od dłuższego czasu zachęca rządy do łagodzenia restrykcji Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem tzw. paszportów szczepionkowych, które mają umożliwić turystom swobodne podróże w granicach wspólnoty. Jednocześnie jednak unijni politycy chcieliby stopniowo łagodzić zasady wjazdu dla podróżnych z innych krajów. Powstała specjalna lista państw, które zdaniem UE mogłyby zostać objęte lżejszymi restrykcjami. Mowa jest o stopniowym znoszeniu ograniczeń dotyczących podróżowania dla osób, które przylatują z nich do krajów członkowskich Wspólnoty. Dzisiaj na tę listę wpisana została Japonia, ostateczna decyzja o wprowadzeniu zmian jednak zależy od rządów poszczególnych państw.

Polscy hotelarze niezadowoleni z obostrzeń
03.06.2021 20:17 Polscy hotelarze w czasie długiego weekendu mogą przyjąć tylko połowę turystów

Polacy wyjechali na długi weekend, hotelarze jednak nie są zachwyceni. Choć gości jest dużo, a turystyczne miejscowości przeżywają oblężenie, przedsiębiorcy nie mogą zarobić tyle, ile przed pandemią. Wszystko przez ograniczenie, zgodnie z którym wynajmować można jedynie połowę ze wszystkich dostępnych miejsc noclegowych. Hotelarze domagają się złagodzenia ograniczenia, przez które mogą wynajmować jedynie 50 proc. dostępnych miejsc noclegowychChoć na czerwcówkę wyjechało wielu Polaków, to zyski przedsiębiorców prawdopodobnie i tak będą znacząco niższe niż przed pandemiąWłaściciele hoteli domagają się zmian w przepisach pandemicznychDługi weekend czerwcowy właśnie się rozpoczął, hotelarze jednak już widzą jego wady. Choć w turystycznych miejscowościach pojawiły się prawdziwe tłumy, to jednak właściciele obiektów hotelowych nie mają co liczyć na zarobek porównywalny z latami przed pandemią. Związane jest to z obostrzeniem, którego polski rząd nie poluzował przed czerwcówką. Zgodnie z przepisem hotele mogą wynajmować jedynie 50 proc. wszystkich miejsc noclegowych, którymi dysponują. Przekłada się to na znacząco niższe zyski, niż te, które by płynęły z w pełni otwartego obiektu.

Pożarł łodzi na Mazurach. MOPR ma pełne ręce roboty
03.06.2021 19:10 Tłumy turystów na Mazurach. Wiele interwencji MOPR

W czasie długiego weekendu czerwcowego tłumy turystów ściągnęły na Mazury. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie wypoczywać na jeziorach i w ich okolicach. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma pełne ręce roboty, było już wiele interwencji. Nad mazurskie jeziora przyjechały tłumy turystów z całego krajuŁodzie i jachty często wypożyczają osoby, które nie potrafią nad nimi zapanować. Miejscowe służby mają bardzo dużo pracy. Na jednej z łodzi żeglującej po jeziorze Jagodne wybuchł pożarTysiące turystów z całej Polski postanowiło spędzić długi weekend czerwcowy na Mazurach. Niestety, podobnie jak w Zakopanem, wielu z nich nie zachowuje się w sposób odpowiedzialny. Jak informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, doszło już do wielu interwencji służb. W trakcie ostatniej ratownicy musieli gasić płonący silnik stacjonarny w motorówce.

Czechy zmieniają przepisy graniczne
03.06.2021 18:24 Czechy zmieniły przepisy graniczne. Wyjazdy turystyczne dozwolone

Czechy zmieniły przepisy graniczne dla turystów z zagranicy. Na stronie polskiego rządu pojawiła się informacja, że wyjazdy o charakterze turystycznym są już dozwolone. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak spełnić pewne warunki - okazać negatywny wynik testu na COVID-19 lub zaświadczenie o przyjęciu szczepienia. Czechy poluzowały obostrzenia graniczne dla podróżnych z PolskiWyjazdy turystyczne do Czech możliwe dla zaszczepionych i osób, które mają negatywny test na COVID-19Osoby, które chcą przebywać w Czechach dłużej niż 24 godziny, muszą spełnić dodatkowe warunki pobytuCzechy w ostatnim czasie bardzo ostrożnie podchodziły do kwestii podróży międzynarodowych obywateli i wpuszczania na swoje terytorium gości z zagranicy. Pod koniec marca na czerwoną listę wpisana została również Polska, co całkowicie zamroziło ruch turystyczny na naszych południowych granicach. Ostatnie tygodnie wskazują na uspokojenie sytuacji epidemicznej w Polsce. Zakażeń jest mniej, a politycy coraz chętniej mówią o łagodzeniu kolejnych obostrzeń. Zmienić przepisy graniczne postanowiły również Czechy - na stronie polskiego rządu potwierdzono, że wyjazdy turystyczne do naszych sąsiadów są już możliwe.

Zakopane przeżywa oblężenie na długi weekend
03.06.2021 17:18 Wszystkie miejsca parkingowe w rejonie Morskiego Oka na piątek wyprzedane

Zakopane przeżywa prawdziwe oblężenie. W długi weekend czerwcowy do stolicy polskich Tatr przyjechały tłumy turystów z całej Polski. Niestety policja ma pełne ręce roboty - masowo odholowują nieprawidłowo zaparkowane samochody, a na najpopularniejszych trasach cały dzień były gigantyczne korki. TPN ogłosił, że na jutro wyprzedane już są wszystkie miejsca parkingowe w rejonie Morskiego Oka. Tłumy Polaków spędzają tzw. czerwcówkę w polskich górach. Zakopane odwiedziły tysiące turystówPolicja dba o bezpieczeństwo mieszkańców i przyjezdnych. Nie brakuje gości, którzy parkują w nieprawidłowy sposób, a ich samochody są regularnie odholowywaneTatrzański Park Narodowy poinformował o wyprzedaniu biletów parkingowych na piątek 4 czerwcaTuryści masowo ruszyli do Zakopanego. Już wcześniej informowaliśmy o gigantycznych korkach na zakopiance, a teraz okazuje się, że w samej stolicy Tatr i okolicznych miejscowościach sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Lokalne media i służby informują, że drogi dojazdowe w rejon Morskiego Oka są zupełnie zablokowane. Tworzą się tam ogromne korki, a wielu przyjezdnych decyduje się na parkowanie samochodów w sposób nieprawidłowy.

Policja apeluje do Polaków o ostrożność
03.06.2021 16:15 Policja apeluje do turystów o zabezpieczenie mieszkań przed wyjazdami na długi weekend

Policja z Zakopanego wystosowała do Polaków bardzo ważny apel, szczególnie w obliczu masowych wyjazdów na długi weekend czerwcowy. Służby ostrzegają przed złodziejami, którzy tylko czekają, aż wyjedziemy z domów, by się do nich włamać i nas okraść. Policja apeluje do turystów o zabezpieczenie mieszkań przed wyjazdami na długi weekendFunkcjonariusze przestrzegają urlopowiczów przed informowaniem o naszym wyjeździe większej liczby osób oraz zostawianiem wartościowych rzeczy na wierzchuUważać trzeba również na treści, które publikujemy w czasie urlopu na portalach społecznościowych. Sami możemy ułatwić pracę złodziejomW czasie sezonu urlopowego tysiące Polaków wyrusza na wakacje, Policja ostrzega, że złodzieje jednak w tym czasie nie odpoczywają. Wręcz przeciwnie - turyści są bardzo narażeni na różnego rodzaju oszustwa oraz przestępstwa, przez które stracić mogą pieniądze, oszczędności i wartościowe przedmioty. Regularnie przypomina się urlopowiczom o pilnowaniu portfela czy rzeczy osobistych podczas spacerów w zatłoczonych miejscach. Ofiarą oszustów paść można na wiele różnych sposobów, o których wielu z nas zwykle nawet nie myśli w czasie wakacji. Zaradzić temu postanowiła Policja Zakopane, spisując porady dla osób wyjeżdżających z domów, np. na długi weekend czerwcowy.

polacy na plaży
03.06.2021 14:45 Mieszkańcy Pomorza opowiedzieli o najbardziej irytujących zachowaniach Polaków na plaży

Niektóre zachowania Polaków na plaży są niezwykle irytujące dla całego otoczenia. Internauci i mieszkańcy pomorza podzielili się najgorszymi ich zdaniem sytuacjami, z którymi mieli wątpliwą przyjemność się spotkać.Plaża jest miejscem publicznym, jednak nie oznacza to, że można robić tam co się chce. Mieszkanki Pomorza opowiedziały o najbardziej irytujących zachowaniach, z jakimi spotkały się nad morzem.

krupówki
03.06.2021 13:00 Korki na zakopiance i tłumy na Krupówkach. Zakopane rozpoczyna długi weekend

Tłum turystów wybrał się do Zakopanego na długi weekend. Na zakopiance uformowały się wielokilometrowe korki, a Krupówki pękają w szwach. Zakopane cieszy się ogromnym zainteresowaniem podczas wszystkich dni wolnych od pracy. Nie inaczej jest podczas tegorocznej czerwcówki. Gigantyczne korki zaczynają się kilkadziesiąt kilometrów od miasta.

władysławowo pożar
03.06.2021 10:58 Pożar we Władysławowie. Spłonęła znana restauracja

Pożar we Władysławowie strawił jedną ze słynnych restauracji przy ul. Starowiejskiej. Trwa dochodzenie policji. Nikomu nic się nie stało.Spłonęła jedna ze znanych restauracji we Władysławowie. Straż pożarna otrzymała wezwanie z samego rana.

paszport
03.06.2021 10:24 Branża turystyczna na Podhalu obawia się paszportów covidowych. „Bardzo mocno zabierze nam turystów"

Górale obawiają się, że tzw. paszport covidowy będzie niekorzystny dla lokalnej turystyki. Według TIG turyści mogą wybrać wypoczynek nad Morzem Śródziemnym zamiast wędrówki po Tatrach. Niektórzy analitycy są jednak innego zdania.Paszport covidowy jeszcze przed pojawieniem się wzbudzał ogromne kontrowersje. Swoje obawy przedstawili również górale, którzy widzą w dokumencie zagrożenie dla lokalnej turystyki.

Gdańsk
03.06.2021 09:00 Polacy ruszyli na długi weekend. Hotele pełne, tłumy na trasie, policja w gotowości

Ruch na autostradzie A1 w kierunku Gdańska na początku długiego weekendu był wzmożony. Polacy ruszyli na długo wyczekiwaną czerwcówkę, czyli pierwszy moment, kiedy możemy odpocząć po długotrwałym lockdownie.Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych kierunków podczas tegorocznego długiego weekendu czerwcowego. Widać to szczególnie na drogach - od wczoraj ruch na drogach nad morze jest wzmożony.

kaputas-2519481 1280
02.06.2021 19:58 Turcja znosi obowiązek testowania dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Turcja od 1 czerwca zniosła obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Według Fly4Free wkrótce obowiązek ten może zostać zniesiony dla wszystkich podróżnych z Polski.Turcja może stać się hitem tegorocznych wakacji. Od wczoraj zniesiono tam obowiązek testowania dla części podróżnych. Władze kraju mogą iść jednak o krok dalej.

samolot
02.06.2021 18:36 Pasażerka nie chciała włożyć maseczki w samolocie. Doszło do awantury

W samolocie linii Ryanair doszło do awantury, którą wywołała jedna z pasażerek. Kobieta nie chciała założyć maseczki, a po zwróceniu uwagi zaczęła krzyczeć i pluć na innych pasażerów i personel pokładowy.Pasażerowie w samolocie od ponad roku zobligowani są do zasłaniania nosa i ust podczas lotu. Chociaż wydaje się to już oczywistością, niektórzy wciąż nie chcą dostosować się do tej zasady.

babia góra
02.06.2021 17:04 Popularny szlak na Babią Górę znów otwarty. Akademicka Perć była nieczynna od stycznia

Popularny szlak na Babią Górę po 5 miesiącach został ponownie otwarty dla ruchu turystycznego. Perć Akademicka była zamknięta ze względów bezpieczeństwa.Babia Góra jest najwyższym szczytem w Polsce poza Tatrami, dlatego przyciąga wielu turystów pragnących wyzwań. Niestety, jest to również miejsce, gdzie dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ze względów bezpieczeństwa przez kilka miesięcy zamknięty był jeden z najpopularniejszych, ale również najbardziej wymagających szlaków - Akademicka Perć. Od dzisiaj jednak popularny szlak znowu jest otwarty dla turystów.

czerwcówka 2021
02.06.2021 16:32 Czerwcówka last minute. Czy mamy jeszcze szansę na wyjazd na nadchodzący długi weekend?

Już jutro zaczyna się długi weekend, tzw. czerwcówka 2021! Niektórzy już dawno zarezerwowali noclegi i bilety na czerwcówkę, jednak sporo osób decyzję o wyjeździe pozostawia na ostatnią chwilę. Czy wobec tego mają szansę na wyjazd?Tegoroczna czerwcówka jest chyba jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów tej wiosny! Przedłużenie zakazu wynajmu obiektów noclegowych na czas weekendu majowego był dużym rozczarowaniem zarówno dla przedsiębiorców, jak i turystów. Ci ostatni skupili się więc na planowaniu długiego weekendu w czerwcu.- W maju w naszym portalu wysłano rekordową liczbę zapytań o terminy czerwcowe! Była ona wyższa niż rok, a nawet dwa lata temu, gdy nie było jeszcze pandemii. Turyści od dawna nie mieli okazji do dłuższych wyjazdów, więc teraz tym chętniej planują urlopy - mówi Kamil Miciuła, PR Manager Nocowanie.pl.

image (5)
02.06.2021 15:25 Lawina na Kozim Wierchu porwała 2 turystów. TOPR w akcji

W Tatrach doszło w środę do zejścia lawiny, która porwała 2 turystów. Zostali przetransportowani śmigłowcem do szpitala. Na miejscu trwa akcja ratowników TOPR.Tatry są regionem, w którym warunki potrafią zmienić się w jednej chwili. Chociaż obecnie obowiązuje tam pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, dzisiaj doszło tam do zejścia lawiny, która porwała dwóch turystów.

hotel-room-2619509 1280
02.06.2021 14:34 Bójka na plaży w Wielkiej Brytanii. Użyto siekiery i miecza samurajskiego

Na plaży w Wielkiej Brytanii doszło do bójki. W pewnym momencie w ruch poszły siekiera i miecz samurajski. Uczestnicy musieli zostać transportowani do szpitala helikopterem.Plaża Formby w Merseyside była miejscem nieoczekiwanego incydentu, w wyniku którego trzej mężczyźni musieli zostać przetransportowani do szpitala helikopterem. W czasie walki użyto siekiery i miecza samurajskiego.

zakynthos
02.06.2021 12:56 Problem Polaków na Zakynthos. Nie działają hotele, do których mieli trafić

Polacy, którzy chcieli spędzić wakacje na Zakynthos napotkali na poważny problem. Na miejscu okazało się, że nie działa część hoteli, w których mieli się zatrzymać. Zamiast tego otrzymali pokoje z komarami i w pobliżu cuchnącego kanału.Turyści po przylocie na Zakynthos zostali zakwaterowani w innych hotelach, niż wybraliO zmianie nie zostali poinformowani wcześniejBiuro Rainbow Tours skomentowało sytuacjęZakynthos jest jedną z najsłynniejszych greckich wysp, a Polacy chętnie wybierają się tam na urlopy. Niestety, część turystów przeżyła rozczarowanie hotelem, do którego trafiła. Twierdzą, że zarezerwowali pobyt w zupełnie innym miejscu.

TOPR na jeden dzień wznowił poszukiwania Joanny Felczak
01.06.2021 23:16 TOPR wznowił na jeden dzień poszukiwania zaginionej turystki w rejonie Hali Gąsienicowej

TOPR wznowił w ostatnim tygodniu maja - na jeden dzień - poszukiwania zaginionej turystki, Joanny Felczak. Służby, wraz z wyszkolonymi psami, przeszukiwały rejon Hali Gąsienicowej. Wykorzystano zalegający tam śnieg, bez którego trudno było dotrzeć w ten region latem. Joanna Felczak ostatni raz była widziana 20 września 2020 roku w schronisku Murowaniec. Do tej pory nie wiadomo, co się z nią stałoTOPR na jeden dzień wznowił poszukiwania, by przeszukać region Hali Gąsienicowej, w którym zalega śnieg. Wcześniej trudno było tam dotrzećNiestety poszukiwania nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Służby liczą na dodatkowe informacje i sugestie od osób, które mogą coś wiedzieć o zaginionej turystce TOPR w ostatnim tygodniu maja ponownie wyruszył na poszukiwania 40-letniej turystki, Joanny Felczak. Kobieta zaginęła 20 września 2020 roku w Tatrach i do tej pory nie wiadomo, co się z nią dzieje.

Andrzej Gut-Mostowy o turystyce w czasie wakacji
01.06.2021 20:25 Andrzej Gut-Mostowy: W sezonie letnim fundamentem będzie rozwój turystyki krajowej

Andrzej Gut-Mostowy podczas konferencji prasowej zdradził Polakom, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje. Jak stwierdził, w lecie sektor turystyczny może się spodziewać podobnych obrotów, jak w latach przed pandemią. Polityk pokłada nadzieję w wyjazdach krajowych, na które zdecyduje się wielu rodaków. Andrzej Gut-Mostowy stwierdził, że w czasie wakacji branża turystyczna będzie miała obroty podobne do tych sprzed pandemiiPolityk podkreśla, że „fundamentem będzie rozwój turystyki krajowej" Wielu Polaków ma zrezygnować z podróży zagranicznych, a zamiast nich wypoczywać w Polsce, co pomoże polskim przedsiębiorcomWe wtorek odbyła się konferencja prasowa wiceministra rozwoju, pracy i technologii, odpowiedzialnego za sektor turystyczny w Polsce, Andrzeja Guta-Mostowego. Podczas wystąpienia polityk przedstawił przedsiębiorcom bardzo optymistyczne prognozy na wakacje.

Paragon z Kołobrzegu opisywany przez czeskie media
01.06.2021 19:09 W Czeskich mediach piszą o cenach w polskich kurortach nad morzem

Paragon, który dostał polski turysta w Kołobrzegu, dotarł aż do Czech. Media u naszych sąsiadów rozpisują się o dorszu, frytkach i zestawie surówek, za które podróżny musiał zapłacić 76 zł. Polscy restauratorzy podkreślają jednak bezustannie, że to nie tylko przez nich wszystko drożeje. Turysta z Polski zamówił w restauracji w Kołobrzegu rybę z dodatkami. Miał zapłacić 76 zł za obiadO drożyźnie nad Bałtykiem rozpisują się nawet czeskie media. Coraz więcej dziennikarzy pisze o „paragonach grozy"Restauratorzy bronią się i tłumaczą, że podwyżki nie są ich winą. Wskazują m.in. na podwyżki cen produktów W ostatnim czasie w polskich serwisach turystycznych pojawiło się wiele zdjęć paragonów prezentujących aktualne ceny w górskich i nadmorskich kurortach. Niektórzy goście byli rozczarowani horrendalnymi paragonami, inni natomiast ucieszeni prawdziwymi okazjami, na które trafili. Uwagę naszych sąsiadów, Czechów, przykuł natomiast jeden rachunek - turysty, który odwiedził Kołobrzeg. Mężczyzna miał zamówić w nadmorskim kurorcie dorsza, frytki oraz zestaw surówek. Za obiad rzekomo zapłacił 76 zł.

Malta zaostrza restrykcje
01.06.2021 16:50 Malta zmienia zasady wjazdu. Test trzeba zrobić przed wylotem

Malta zmienia przepisy graniczne dla podróżnych z zagranicy. Zgodnie z nowymi, bardziej rygorystycznymi zasadami, turyści zobowiązani są do wykonania testu na COVID-19 jeszcze przed wylotem. Wcześniej badanie można było przejść na miejscu, po wylądowaniu, a jego koszt spoczywał na maltańskim rządzie. Malta zaostrza przepisy graniczne dla turystów z zagranicyTest na obecność COVID-19 trzeba wykonać przed podróżą. Niemożliwe jest zrobienie go po przylocie, na lotnisku, tak jak działało to do tej pory Zaświadczenie o szczepieniu, wydane przez inny kraj, nie zwalnia z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy przekraczaniu granic MaltyRząd Malty w ostatnich miesiącach robił wszystko, by przekonać zagranicznych turystów do spędzenia wakacji w tym kraju. Jakiś czas temu części podróżnych oferowano nawet dopłaty do wakacji, o ile pobyt będzie trwał dłużej niż 3 dni i spełni się inne warunki. Ułatwieniem dla podróżnych miała być także możliwość wykonania testu na COVID-19 po przylocie, na tamtejszym lotnisku. Koszt takiego badania pokrywał maltański rząd. Najwyraźniej jednak to udogodnienie straciło już na wartości, bo politycy zadecydowali o zrezygnowaniu z niego i zaostrzeniu przepisów granicznych.

Polska przystępuje do systemu certyfikatów covidowych
01.06.2021 15:45 Paszporty covidowe w Polsce od 1 czerwca. Minister zdrowia potwierdził

Polska od 1 czerwca przystąpi do unijnego systemu certyfikatów covidowych, czyli tzw. paszportów szczepionkowych. Mają one zapewnić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróże zagraniczne. Takie działanie ma na celu m.in. wsparcie europejskiego sektora turystycznego. Minister zdrowia poinformował we wtorek, że Polska oficjalnie 1 czerwca przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów COVID-19Nowy dokument ma zawierać informacje o przejściu zakażenia, zaszczepieniu się lub wyniku testu podróżnego na koronawirusaZ certyfikatu będzie można korzystać za pośrednictwem Internetowego Konta PacjentaMinister zdrowia, podczas wtorkowego wystąpienia, ogłosił, że Polska 1 czerwca dołączyła do systemu tzw. paszportów szczepionkowych. Oznacza to, że mamy jako jedni z pierwszych w Europie dostęp do nowych dokumentów ułatwiających podróżowanie. Zielone certyfikaty mają wejść do powszechnego użytku 1 lipca, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Adam Niedzielski poinformował natomiast, że Polacy mogą już otrzymać paszport np. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Dzień Dziecka w PKP
01.06.2021 14:46 W Dzień Dziecka najmłodsi jeżdżą PKP Intercity za darmo

PKP Intercity przygotowało niespodziankę dla najmłodszych na Dzień Dziecka. Tylko we wtorek, 1 czerwca 2021 roku, osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą podróżować po Polsce za darmo. Aby skorzystać z promocji, trzeba kupić bilet wskazujący miejsce do siedzenia. PKP Intercity organizuje promocję na Dzień DzieckaNajmłodsi pasażerowie, poniżej 4 roku życia, mogą jeździć pociągami za darmo, okazując bilet jednorazowy z ulgą wynoszącą 100 proc. Młodzież między 4 a 16 rokiem życia muszą pobrać w kasie bilet wskazujący miejsce siedzące i posiadać dokument, który potwierdzi ich wiekPKP Intercity w ostatnim czasie ma wiele pozytywnych wiadomości dla turystów. Niedawno ogłoszono letni rozkład jazdy, przewidujący połączenia do wielu popularnych w lecie miejscowości. Teraz natomiast przewoźnik zachęca do podróży najmłodszych. Przez cały 1 czerwca osoby do 16 roku życia mogą zwiedzać Polskę zupełnie za darmo. Przypomnienie o promocji PKP Intercity wystosowało na swoim profilu na Facebooku.

Nowy darmowy szlak na Gubałówkę
01.06.2021 13:43 Nowy, darmowy szlak na Gubałówkę

Od dzisiaj na Gubałówkę można wejść nowym szlakiem turystycznym. Jest on całkowicie darmowy i turyści nie muszą obawiać się płatnych bramek po drodze, które były obecne na poprzedniej trasie biegnącej wzdłuż kolejki. Tym razem trasa biegnie przez grunty PKL. Szlaki na Gubałówkę biegnące wzdłuż torów PKL oraz przez Gładkie prowadziły przez prywatne grunty. Właściciel pobierał więc od turystów opłaty za przejścieWładze Zakopanego oraz PTTK poprowadziły dla piechurów nowy, bezpłatny, turystyczny szlak wzdłuż torów kolejki jadącej na GubałówkęCała trasa prowadzi przez tereny Polskich Kolei Linowych i nie będą na niej pobierane opłaty. Jej długość to 1,3 kmGubałówka każdego roku przyciąga tłumy turystów, dostanie się na ten szczyt jednak ostatnio wiązało się z pewnymi problemami. Najpierw popularny szlak prowadzący wzdłuż kolejki PKL stał się płatny, ponieważ okazało się, że prowadził przez grunty prywatne. Następnie na jaw wyszło, że nowa ścieżka, wiodąca przez Gładkie, również leży na terenie prywatnym, należącym do tego samego właściciela, co poprzednie rozwiązanie. Tam zatem też wprowadzono opłatę. Dzisiaj jednak władze Zakopanego oraz PTTK wytyczyły nowy, darmowy szlak turystyczny.