Turysci.pl
Karkonoski Park Narodowy zamyka na 1 dzień Wodospad Kamieńczyka

Screen/Google Maps

„Wąwóz Kamieńczyka" zamknięty 18 maja dla ruchu turystycznego

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Karkonoski Park Narodowy w poniedziałek przekazał wiadomość o zamknięciu dla ruchu turystycznego okolic „Wąwozu Kamieńczyka". Zakaz wstępu obowiązywał będzie cały wtorek 18 maja. Utrudnienia spowodowane są pracami konserwacyjnymi.

Karkonoski Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku opublikował wiadomość o zamknięciu dla ruchu turystycznego „Wąwozu Kamieńczyka". Chodzi o popularny Wodospad Kamieńczyka oraz jego okolice, szczególnie popularne wśród polskich turystów.

Prace konserwacyjne na Wodospadzie Kamieńczyka

We wtorek 18 maja okolica ta będzie niedostępna dla ruchu turystycznego. Zakaz wejścia spowodowany jest pracami konserwatorskimi. Zgodnie z informacjami KPN, odbyć się ma przegląd platform oraz specjalnych siatek, które stanowią zabezpieczenie przed spadającymi kamieniami.

pkp

Limit miejsc w pociągach zniesiony, ale opłata za rezerwację w PKP zostaje

CZYTAJ DALEJ

Prace potrwają jeden dzień. Za utrudnienia przepraszamy – czytamy w wiadomości opublikowanej przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego.

Miejsce uwielbiane przez turystów

Wodospad Kamieńczyka jest najwyżej położonym wodospadem, który turyści podziwiać mogą po polskiej stronie Sudetów. Aby do niego dotrzeć, można wyruszyć szlakiem ze Szklarskiej Poręby, prosto na główny grzbiet Karkonoszy.

Warto podkreślić, że teren ten jest ściśle chroniony i wszystkie osoby, które tam wchodzą, powinny odpowiednio się zachowywać. Na szlaku nie wolno hałasować ani śmiecić. Niedopuszczalne jest również demolowanie oznakować ścieżek czy infrastruktury turystycznej, co niestety czasem zdarza się w polskich górach.

Wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet normalny za jednodniowe wejście kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Wejście na jeden dzień dla grup prowadzonych przez przewodnika górskiego sudeckiego kosztuje 7 zł (bilet normalny) lub 3,50 zł (bilet ulgowy). Za trzydniową wycieczkę zapłacić trzeba 20 zł lub 10 zł.

Dodatkowa opłata obowiązuje „za udostępnianie Wąwozu Kamieńczyk". Jak czytamy na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego, bilet wstępu do KPN nie upoważnia do wejścia nad wodospad. Za to trzeba zapłacić:

  • Bilet indywidualny jednorazowy normalny - 10 zł;

  • Bilet indywidualny jednorazowy ulgowy - 5 zł;

  • Bilety normalny jednodniowy dla uczestników grup prowadzonych przez przewodnika górskiego sudeckiego - 8 zł;

  • Bilety ulgowy jednodniowy dla uczestników grup prowadzonych przez przewodnika górskiego sudeckiego - 4 zł.

Wodospad Kamieńczyka dawniej miał status pomnika przyrody, a obecnie jest na obszarze ochrony ścisłej. Jego wysokość to 27 metrów, a spada trzema kaskadami. Poniżej niego znajduje się 100-metrowy kanion.

Karkonoski Park Narodowy zamyka na jeden dzień Wodospad Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyk/fot. wikimedia.org/KUI/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Co ciekawe, miejsce to jest tak niezwykłe, że można je zobaczyć nawet na ekranach - była to jedna z lokalizacji znanego filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian. Krąży wokół niego również pewna legenda. Zgodnie z podaniem, w wodzie, która spływa ze skał, znajdują się łzy 7 rusałek opłakujących swoją towarzyszkę, Łabudkę.

Miała ona zginąć w przepaści podczas poszukiwać swojego ukochanego. Siostry miały ją ostrzegać przed śmiertelnikiem, lecz ona oddała mu swoje klejnoty, a on je sprzedał. Za zarobione pieniądze miał podjąć się leczenia swojej matki, jednak nigdy do ukochanej rusałki nie wrócił. Ta wyruszyła spod Łabskiego Szczytu, by go szukać, ale po drodze poślizgnęła się i tragicznie zginęła.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

Podobne artykuły

PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

Polska

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >