Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Akt wandalizmu na Śnieżce. Zdewastowali obserwatorium, usiłowali sforsować drzwi kaplicy
Patryk Korzec
Patryk Korzec 21.02.2021 18:25

Akt wandalizmu na Śnieżce. Zdewastowali obserwatorium, usiłowali sforsować drzwi kaplicy

akt wandalizmu na Śnieżce
Fot. Facebook/Karkonoski Park Narodowy
  • Zdewastowano obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Przez wybite okno sprawcy mogli chcieć wejść do środka

  • Ucierpiała również kapliczka na szczycie. Drzwi uszkodzono tasakiem lub innym ostrzem

  • Karpacze zalewają tłumy turystów. Pracownicy KPN prezentują zdjęcia długich kolejek 

Od wczoraj Karkonoski Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku publikuje zdjęcia, na których widać tłumy turystów wędrujących na najwyższy szczyt Karkonoszy. Śnieżka od lat cieszy się wielką popularnością, niestety jednak nie wszyscy potrafią się w górach odpowiednio zachowywać. 

Akt wandalizmu na Śnieżce

W internecie pojawiła się wiadomość, że doszło do zdewastowania Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Niedawno miała miejsce także próba sforsowania drzwi do kaplicy. Wiadomość tę przekazał Karkonoski Park Narodowy w mediach społecznościowych. 

Grupa ludzi usiłowała sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce. Informuje o tym Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. Prawdopodobnie tasakami usiłowali pokonać zamek lub rozrąbać same drzwi. Inni ludzie wybili okno w jednym ze spodków, bo chcieli dostać się do środka – podają pracownicy Parku. 

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z parafią, na którą powołuje się KPK, a tam otrzymaliśmy potwierdzenie opisywanego zajścia. 

Drzwi zostały uszkodzone. [Do zdarzenia - przyp. red.] doszło w tamtym tygodniu, w tamten weekend – informuje rozmówca portalu Turyści.pl. 

Podczas rozmowy otrzymaliśmy również potwierdzenie wybicia szyby w obserwatorium, o czym wspominał również Karkonoski Park Narodowy. Pracownicy przypominają także, że oba zdewastowane obiekty są zabytkowe, co podkreśla powagę sytuacji

Grupa ludzi usiłowała sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce. Informuje o tym Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny...

Opublikowany przez Karkonoski Park Narodowy Niedziela, 21 lutego 2021

Tłumy turystów w Karkonoszach

Na ten moment w mediach nie pojawiła się wiadomość, by udało się ustalić sprawców, a może nie być to łatwe zadanie. W ostatnim czasie na Śnieżkę wchodzą prawdziwe tłumy turystów. Warunkowe zniesienie obostrzeń sprawiło, że od 12 lutego kolejki na szczyt, Małą Kopę oraz na stoki narciarskie w Karpaczu, nie maleją

tlumy-ida-na-sniezke-1613923977.jpg
Tłumy turystów w Karkonoszach

Tłumy turystów w Karkonoszach/fot. Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku również pojawiły się zdjęcia zarówno sznurka turystów ustawionego do kolejki linowej, jak i tłumów wchodzących pod obserwatorium. 

Służby regularnie namawiają przyjezdnych, by nie kierowali się jedynie na Śnieżkę, ale poznali również inne, mniej popularne rejony i atrakcje Karkonoszy. Mimo to jednak najwięcej osób wybiera koronę pasma, wspomagając się jeszcze wyciągiem na Małą Kopę. 

tlumy-turystow-w-karkonoszach-1-1613924195.jpg
Tłumy turystów w Karkonoszach/fot. Karkonoski Park Narodowy

Tłumy turystów w Karkonoszach/fot. Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Karkonoski Park Narodowy