Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > W Izraelu pobyt w hotelu będzie możliwy tylko z zielonym paszportem
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 21.02.2021 13:02

W Izraelu pobyt w hotelu będzie możliwy tylko z zielonym paszportem

Zielony paszport w Izraelu
fot. pixaby/JoshuaWoroniecki
  • Rząd Izraela wprowadza zielone przepustki, które umożliwią osobom zaszczepionym korzystanie z atrakcji turystycznych.

  • Władze Izraela w wyniku obniżającego się poziomu infekcji koronawirusa luzują część restrykcji.

  • Granice Izraela można przekroczyć jedynie drogą powietrzną. Wymagany jest negatywny test na obecność koronawriusa, wykonany maksymalnie 72 godziny przed podróżą.

Rząd Izraela zdecydował, że od niedzieli będzie obowiązywał w kraju tzw. zielony paszport, który ma potwierdzać odbycie szczepienia na koronawirusa. Dokument będzie uprawniał posiadacza m.in. do pobytu w hotelu i korzystania z różnych atrakcji turystycznych. Dzięki sprawnemu systemowi szczepień w Izraelu postanowiono poluzować część restrykcji.

jerusalem-1712855-1280-1613909444.jpg
Zielony paszport w Izraelu

Izrael, fot. pixabay/ Walkerssk, pixabay license 

W Izraelu wprowadzają zielony paszport

Rząd Izraela ma powody do radości. Dzięki aktywnej kampanii promującej szczepienia przeciwko COVID-19, systematycznie spada poziom infekcji w kraju. Władze zdecydowały o zniesieniu niektórych restrykcji, które ułatwią podróżowanie po kraju.

Jak się okazuje, zniesione obostrzenia nie będą dostępne dla wszystkich. Osoby, które odbyły szczepienie lub należą do grupy tzw. ozdrowieńców, mogą starać się o zielony paszport. Dzięki dokumentowi będzie można spędzić noc w hotelu i korzystać z wielu atrakcji turystycznych.

Zielony paszport został ostatnio przemianowany na tzw. zieloną przepustkę. Władzom Izraela zależało, aby dokument nie kojarzył się ze swobodnym podróżowaniem zagranicznym. Przepustka będzie ważna przez 6 miesięcy od daty otrzymania drugiej dawki szczepionki na koronawirusa.

Dokument można uzyskać na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na ściągnięciu za pośrednictwem aplikacji certyfikatu szczepionkowego. Inny sposób to wydrukowanie przepustki ze strony ministerstwa zdrowia. Można również za pomocą infolinii zamówić dokument pocztą tradycyjną. We wszystkich przypadkach wymagane jest podanie danych osobowych.

Dzięki posiadanej przepustce osoby zaszczepione będą mogły wyruszyć w podróż po Izraelu, zarezerwować nocleg w hotelu, skorzystać z miejsc kultu i tradycji, czy popływać w basenie.

western-wall-2253313-1280-1613909466.jpg
Zielony paszport w Izraelu

Izrael, fot. pixabay/ rliessum, pixabay license 

Zasady wjazdu do Izraela

Na mocy decyzji władz Izraela od 23 stycznia granice lądowe i morskie państwa są zamknięte. Podróżni mogą dostać się do kraju jedynie drogą lotniczą. Warunkiem jest uzyskanie zgody właściwego izraelskiego urzędu konsularnego.

Cudzoziemcy (mający prawo pobytu w Izraelu) mogą przekroczyć granicę drogą lotniczą pod warunkiem uzyskania wstępnej zgody właściwego izraelskiego urzędu konsularnego. W przypadku osób podróżujących z Polski jest to Ambasada Izraela w Warszawie. Zgodę należy wydrukować i zachować na wypadek kontroli w porcie lotniczym wylotu i przylotu - czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dodatkowo podróżni są zobowiązani do wykazania negatywnego wyniku testy PCR na obecność koronawirusa. Badanie musi być wykonane maksymalnie 72 godziny przed przylotem.

24 godziny przed wylotem należy wypełnić dodatkową ankietę on-line, bez której nie ma możliwości wejścia na pokład samolotu. Link do ankiety można znaleźć na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Niedawno pisaliśmy o Litwie, która zmieniła zasady przekraczania granicy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet/PAP/GOV