Turysci.pl
bałtyk foki

fot. Michał Blaszke/ Facebook

Stado fok wylegiwało się w rezerwacie Mewia Łacha. Media obiegły niezwykłe zdjęcia

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Media obiegło zdjęcie stada fok szarych wylegujących się nad Bałtykiem. Ten niezwykły widok udało się uchwycić Michałowi Blaszke w rezerwacie Mewia Łacha. Fotografiami podzielił się na facebookowej grupie sąsiedzkiej Wyspa Sobieszewska.

Bałtyk jest domem dla wielu gatunków zwierząt, które czasem można spotkać spacerując po plaży. Wyjątkowe szczęście miał Blachoniusz Wspaniały, czyli Michał Blaszke, który natknął się na stado fok szarych.

Foki szare wypoczywały nad Bałtykiem

Zdjęcia zostały wykonane w rezerwacie przyrody Mewia Łacha w północno-wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Autor podzielił się nimi na jednej z grup na Facebooku.

Zdjęcia zyskały niemałą sławę i były wielokrotnie udostępnione przez innych ludzi. Znalazły się również na profilu Teraz Wyspa Sobieszewska, gdzie pojawił się komentarz całej tej sytuacji.

- Cieszymy się, że foka szara wypoczywa w pobliżu Wyspy Sobieszewskiej. Wybierając się na spacer do rezerwatu Mewia Łacha, zawsze warto mieć ze sobą lornetkę, bo być może trafimy na takie właśnie widoki - czytamy w poście.

Andrzej Kotliński nie żyje

Nie żyje Andrzej Kotliński, wieloletni Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej

CZYTAJ DALEJ

Turystyka jest największym zagrożeniem dla fok

Foka szara jest największym z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Są one zwierzętami stadnymi, które prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Niestety, obecnie liczebność bałtyckiej populacji tego gatunku to zaledwie 30% stanu populacji sprzed 100 lat.

Jednym z głównych zagrożeń dla tego gatunku jest kurczenie się terenów naturalnie przez nie zamieszkiwanych, na co wpływ ma m.in. intensywny rozwój turystyki oraz związana z nim obecność człowieka. Doprowadza to do wypierania zwierząt z ich siedlisk, a nawet uniemożliwia im powrót na historyczne miejsca rozrodu.

Fokom można jednak pomóc, dzięki programowi adopcyjnemu WWF. Poprzez adopcję wspiera się działania organizacji zmierzające do odbudowy populacji tego gatunku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W przypadku znalezienia foki na wybrzeżu należy niezwłocznie poinformować Błękitny Patrol WWF (nr tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (nr tel. 601 88 99 40).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Onet, WWF

Podobne artykuły

Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Ceny w Zakopanem

Polska

Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >