Turysci.pl
Nie żyje Jan Baraś

fot. Facebook.com/Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Nie żyje Jan Baraś. Przewodnik Beskidzki, ratownik GOPR

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jan Baraś nie żyje. Smutną wiadomość przekazała Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Był Instruktorem PZN oraz Przewodnikiem Beskidzkim. Wielokrotnie odznaczano go za zasługi dla rozwoju polskiej turystyki oraz ratownictwa górskiego.

Ratownik Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie żyje. Jan Baraś odszedł w wieku 83 lat, pożegnali go kompani z formacji GOPR we wpisie na Facebooku.

Nie żyje ratownik GOPR - Jan Baraś

Jak czytamy we wpisie, Jan Baraś był postacią zasłużoną zarówno w świecie ratownictwa górskiego, jak i turystyki w Polsce. Do Grupy Beskidzkiej GOPR wstąpił w 1967 roku.

Zaliczył kurs ratownictwa górskiego II stopnia na Polanie Chochołowskiej w 1971 roku i uzyskał stopień Starszego Ratownika.

Błękitne Flagi na plażach w Polsce

34 polskie plaże otrzymały Błękitną Flagę

CZYTAJ DALEJ

Człowiek szalenie pragmatyczny w służbie ratowniczej, potrafił szybko i trafnie zdiagnozować sytuację, co w naszej działalności ma ogromne znaczenie – opisują zmarłego ratownicy z GOPR Beskidy.

Zgodnie z ich relacją, oparcie w panie Janie Barasiu mieli również młodsi ratownicy górscy, którym zawsze służył dobrą radą, opartą w jego ogromnym doświadczeniu, zdobytym na akcjach i wyprawach górskich.

Miał niesamowitą pamięć topograficzną, co w połączeniu z wiedzą historyczną, pozwalało mu snuć górskie opowieści, których można było słuchać godzinami z zapartym tchem – wspominają ratownicy.

Społecznie przepracował ponad 10 tys. godzin dyżurów górskich oraz narciarskich, a opisywany jest jako wyjątkowo zaangażowany i aktywny ratownik. Podkreślono również jego zasługi dla rozwoju zarówno ratownictwa górskiego, jak i turystyki w Polsce, za co był wielokrotnie odznaczany.

Pomimo wieku, do końca pozostał aktywnym działaczem zaangażowanym w działalność Klubu Seniora oraz dyżury profilaktyczne na Dębowcu – czytamy we wpisie.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce jutro, tj. w środę 26 maja w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białek Komorowicach o godzinie 15:30.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: GOPR Beskidy

Podobne artykuły

Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

W Beskidach taniej niż nad Bałtykiem. „Nie chcemy zniechęcić klientów"

Czytaj więcej >
Kolejki do szczepień na Krupówkach

Polska

Akcja szczepień na Krupówkach. Długa kolejka chętnych mieszkańców i urlopowiczów

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >