Turysci.pl
tatry (2)

fot. Facebook Zbojnícka chata

Wnieśli na własnych plecach lodówkę i zmywarkę do schroniska w słowackich Tatrach

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Niecodzienny widok mieli okazję zobaczyć turyści po słowackiej stronie Tatr. Mężczyźni z lodówką i zmywarką na plecach przemierzali szlak do Zbójnickiej Chaty. Byli to nosicze, czyli tatrzańscy tragarze, zaopatrujący schroniska w niezbędne zaopatrzenie.

Zbójnicka Chata to schronisko w Dolinie Staroleśnej w Tatrach Słowackich. Położone jest na wysokości 1906 metrów. Ze względu na położenie jest ono zaopatrywane tylko i wyłącznie przez nosiczy - tatrzańskich tragarzy.

Nosicze wnieśli sprzęt do schroniska w Tatrach

Nosicze na własnych plecach przynoszą zaopatrzenie do schroniska, aby mogły mogło ono normalnie funkcjonować. Często można ich spotkać na szlaku z beczkami z napojami, czy butlami z gazem.

Tym razem mieli jednak znacznie trudniejsze zadanie - musieli wnieść nowy sprzęt AGD do kuchni. I tak nosicze przetransportowali na plecach do schroniskowej kuchni lodówkę, zmywarkę i wiele innych rzeczy ze stali nierdzewnej. Sprzęt zabezpieczony był na specjalnym stelażu.

Media obiegły zdjęcia opublikowane na Facebooku Zbójnickiej Chaty. Widać na nich tragarzy z ciężkim sprzętem AGD na plecach. Fotografie zrobiły furorę w sieci i zebrały tysiące reakcji i dziesiątki komentarzy.

Błękitne Flagi na plażach w Polsce

34 polskie plaże otrzymały Błękitną Flagę

CZYTAJ DALEJ

Co ciekawe, nosicze zaopatrują również inne schroniska, m.in. Chatę pod Rysami (2250 m), Schronisko Teryego (2015 m), Schronisko Zamkowskiego (1475 m) oraz Schronisko Štefánika w Tatrach Niżnych.

Zwykle tragarze wynoszą na swoich plecach ładunek ważący ok. 60–80 kg. Rekord należy do Laco Kulangi, który wyniósł do Schroniska Zamkovskiego ładunek ważący aż 207 kg.

Natomiast do najwyżej położonego schroniska w Tatrach – do Chaty pod Rysami – jeden tragarz wniósł kiedyś towar o wadze 116 kg.

Na Słowacji każdego roku odbywają się zawody nosiczy - Šerpa Rallye. W ramach konkurencji zawodnicy muszą pokonać trasę z 60-kilogramowym ładunkiem w jak najkrótszym czasie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Krakowska

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >