Turysci.pl
Rumunia wpisała Polskę na zieloną listę

fot. pixabay.com/Jwalters7

Rumunia wpisała Polskę na zieloną listę. Brak ograniczeń dla turystów

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rumunia wpisała Polskę na zieloną listę. Od 21 maja nie ma żadnych ograniczeń epidemicznych dla turystów i osób podróżujących z naszego kraju. Oznacza to, że nie będzie konieczne wykonywanie testów i przedstawianie świadectw szczepień na granicach. Wiadomość została potwierdzona przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  • Polska znalazła się na zielonej liście Rumunii

  • Nasz kraj uznawany jest za bezpieczny pod względem epidemicznym

  • Osoby podróżujące z Polski do Rumunii nie będą objęte ograniczeniami epidemicznymi

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało na swojej stronie internetowej, że nasz kraj został wpisany przez Rumunię na tzw. zieloną listę. Oznacza to, że turyści i osoby podróżujące nie muszą obawiać się na granicach ograniczeń epidemicznych.

Polska na zielonej liście Rumunii

Zmiana weszła w życie 21 maja 2021 roku. Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Gov.pl, Polska „nie jest uznawana przez władze Rumunii za kraj niebezpieczny epidemicznie".

Nagranie z Mierzei Helskiej

Ogromna chmara owadów na Mierzei Helskiej. To jętki lub ochotki

CZYTAJ DALEJ

W praktyce oznacza to, że na granicach nie ma ograniczeń epidemicznych. Mimo to Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal apeluje do Polaków o unikanie zagranicznych podróży, o ile nie są one konieczne.

Podobne stanowisko zajmuje Światowa Organizacja Zdrowia, która w piątek wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Mimo to nadchodzi sezon urlopowy, a wraz z nim coraz więcej osób planuje wyjazdy o charakterze turystycznym. Poluzowanie obostrzeń przez Rumunię może zachęcić część osób do spędzenia urlopu w tym kraju.

Jakie ograniczenia pandemiczne obowiązują w Rumunii?

Wpisanie Polski na zieloną listę nie oznacza, że na terenie Rumunii nie obowiązują inne obostrzenia sanitarne, związane z pandemią. Jak informuje polski rząd, na miejscu każda osoba musi zasłaniać usta oraz nos maseczką w zamkniętych pomieszczeniach. Przepis ten dotyczy również zatłoczonych miejsc.

Restauracje są otwarte, a właściciele chętnie przyjmują turystów. We wnętrzu lokali wprowadzono jednak ograniczenia dotyczące zajętości miejsc siedzących. Zapis ten dotyczy również wszelkich imprez plenerowych.

Poszczególne regiony w Rumunii objęte mogą być także dodatkowymi obostrzeniami, zależnie od sytuacji epidemicznej. Każda osoba planująca urlop powinna sprawdzić dane dotyczące gminy, w której planują spędzić urlop.

Jeśli na danym terenie średnia zachorowalność wynosi 4,0-7,5 przypadków na 100 tys. mieszkańców, od 22:00 do 5:00 obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu od poniedziałku do czwartku. W piątek, sobotę i niedzielę obostrzenie dotyczy godzin 20:00-5:00.

Gminy, w których średnia zachorowalność jest wyższa niż 7,5 na 100 tys. mieszkańców, ograniczenia w przemieszczaniu wprowadzone są między 20:00 a 5:00 w każdy dzień tygodnia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >