Turysci.pl
WHO odradza podróże międzynarodowe

fot. pixabay.com/jammer/zdjęcie poglądowe

WHO: Europejczycy powinni unikać międzynarodowych podróży

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

WHO wystosowało dziś ważne oświadczenie skierowane do mieszkańców Europy. Eksperci podkreślili w nim, że pandemia nadal trwa, jest groźna, a podróży międzynarodowych na razie wszyscy powinni unikać. To kontrowersyjna opinia, zwłaszcza w zestawieniu z przygotowaniami UE do wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych.

  • WHO odradza Europejczykom podróże międzynarodowe

  • Ostrzegają przed COVID-19 i podkreślają, że pandemia nadal trwa

  • Światowa Organizacja Zdrowia już wcześniej sprzeciwiała się wprowadzaniu tzw. paszportów szczepionkowych. KE jednak chce, by działały od 1 lipca

WHO w piątek opublikowało specjalny komunikat skierowany do mieszkańców Europy. Eksperci postanowili przypomnieć w nim, że pandemia nadal trwa, COVID-19 wciąż zagraża życiu ludzi mimo akcji szczepień i wskazane jest zaniechanie wszelkich podróży zagranicznych.

WHO odradza podróży zagranicznych

Światowa Organizacja Zdrowia przyznała, że szczepienia przeciwko COVID-19 są szansą na zwalczenie kryzysu związanego z koronawirusem, jednak trzeba do tej kwestii podchodzić bardzo ostrożnie. Zwrócili uwagę, że do tej pory zaszczepiło się dopiero 11 proc. mieszkańców kontynentu, co jest szczególnie problematyczne w perspektywie nadchodzącego sezonu wakacyjnego.

Katastrofa kolejki górskiej w Alpach

Runęła kolejka górska w Alpach. Są ofiary

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z treścią komunikatu, cytowanego przez Gazetę Wyborczą, WHO ostrzega przed większą transmisją koronawirusa, do której doprowadzić może wzmożona mobilność. Eksperci proszą zatem mieszkańców i apelują o unikanie wszelkich podróży międzynarodowych.

Wskazują to rozwiązanie jako sposób na zapobieganie powstawania kolejnych ognisk zakażeń. Odpowiadający za obszar Europy w WHO Hans Kluge oświadczył, że mieszkańcy kontynentu powinni „przemyśleć lub w ogóle unikać zagranicznych podróży". Zwrócił uwagę, że w okresie wakacyjnym rok temu m.in. wzmożone wyjazdy doprowadziły do kolejnego wzrostu zachorowań.

To stanowisko jest szczególnie kontrowersyjne zwłaszcza w obliczu zapowiedzi Komisji Europejskiej, dotyczących wprowadzania tzw. paszportów szczepionkowych. Przypomnijmy, że zgodnie z planem mają one wejść w życie już 1 lipca.

WHO nie popiera tzw. paszportów szczepionkowych

Odradzanie przez WHO podróży międzynarodowych pokrywa się ze zdaniem tej organizacji w sprawie europejskich certyfikatów, które mają umożliwić swobodne przekraczanie granic państw członkowskich UE. Pod koniec kwietnia zespół doradców Światowej Organizacji Zdrowia oficjalnie ogłosił, że nie popierają wprowadzania nowych dokumentów.

Jako główny powód podano to, że tzw. paszporty szczepionkowe nie mogą być warunkiem wpuszczania turystów z zagranicy do poszczególnych krajów. Określono ten model jako niesprawiedliwy i zwrócono uwagę na fakt, że nie każde państwo ma taki sam dostęp do szczepionek. Zasugerowano, że takie przepisy mogą dzielić ludzi.

Część przeciwników takiego rozwiązania wskazuje również na fakt, że zielone certyfikaty mają być darmowe, ale osoby, które nie przyjmą szczepionki, będą musiały wykonać płatne testy na COVID-19. Z tego powodu trwa dyskusja o możliwości wprowadzenia ewentualnych dopłat do testów, na razie jednak kraje UE nie opracowały wspólnego rozwiązania.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >