Turysci.pl
Paszporty szczepionkowe od lipca

fot. pixabay.com/eak_kkk

Jest porozumienie ws. paszportów szczepionkowych. Zaczną działać 1 lipca

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe wejdą w życie jednak dopiero 1 lipca, a nie w drugiej połowie czerwca, tak jak zapowiadano wcześniej. Tak wynika ze wpisu portugalskiej prezydencji w Radzie UE w mediach społecznościowych.

  • Ana Ascencao e Silva poinformowała na Twitterze o dojściu do porozumienia w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych

  • Dogadać się w tej sprawie miały państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski. Certyfikaty mają rzekomo wejść w życie 1 lipca

  • Mają umożliwiać swobodne podróże między krajami wspólnoty i zawierać najważniejsze informacje dotyczące zachorowań turystów

Dyskusja wokół paszportów szczepionkowych była w ostatnich tygodniach wyjątkowo burzliwa. W połowie maja pojawiła się wiadomość o braku porozumienia między Parlamentem Europejskim, Radą UE oraz Komisją Europejską w tej sprawie.

Jednocześnie jednak pojawiały się komunikaty i zapewnienia sugerujące, że w drugiej połowie czerwca certyfikaty będą już w użyciu. Teraz okazuje się, że jednak ich wprowadzenie może zająć nieco dłużej i turyści będą musieli na nie poczekać do 1 lipca.

GOPR Beskidy

Grupa Beskidzka GOPR pożegnała swojego kolegę. Kazimierz Śpiewak służył przez wiele lat

CZYTAJ DALEJ

Paszporty szczepionkowe od 1 lipca?

Wiadomość o wejściu w życie nowych dokumentów ułatwiających podróże przekazała Ana Ascencao e Silva. Na koncie rzeczniczki portugalskiej prezydencji w Radzie UE na Twitterze wpis pojawił się w czwartek wieczorem.

Jak informują media, porozumienie między Parlamentem Europejskim i Unią Europejską zostało osiągnięte, co nie było wcale łatwe. Część krajów członkowskich obawiała się przyjęcia certyfikatu szczepionkowego, bo pojawiły się głosy, że może być on dyskryminujący dla osób, które nie chcą lub nie mogą się zaszczepić.

Niektórzy politycy wskazywali również, że skoro przyjęcie preparatu jest darmowe, to turyści nic nie powinni płacić również za testu na COVID-19, wymagane przez niektóre kraje przy przekraczaniu granic lub powinny być przyznawane jakieś dopłaty. Andrzej Gut-Mostowy przyznał nawet niedawno, że takie rozwiązanie mogłoby być dobre, do tej pory jednak nie pojawiła się żadna informacja, by mogło wejść w życie w najbliższym czasie.

Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o czerwcu

Początkowe zapowiedzi Komisji Europejskiej oraz polityków wskazywały, że paszport szczepionkowy ma zostać uruchomiony jeszcze w czerwcu. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii mówił nawet o dwustopniowym planie, zgodnie z którym w połowie czerwca dokumenty miały być gotowe, a uruchomienie systemu miało być możliwe już 21 czerwca.

Przesunięcie tej daty na 1 lipca może pokrzyżować plany turystom, którzy chcieli lecieć na wakacje zaraz po prowadzeniu paszportu szczepionkowego. Wcześniejsza data pozwalała na niewielkie wyprzedzenie sezonu i skorzystanie z urlopu, zanim w najpopularniejszych miejscach będą prawdziwe tłumy wczasowiczów.

W przypadku złagodzenia przepisów podróży wewnątrz Unii Europejskiej od 1 lipca, spodziewać się można masowych wyjazdów turystycznych w całej Europie w jednym czasie. Obecnie trwają testy nowych dokumentów w różnych krajach, które mają zakończyć się 1 czerwca. Przystąpić ma do nich 18 państw członkowskich oraz Islandia.

Swoją gotowość do udziału wyraziła także Polska, a zgodnie z nieoficjalnymi informacjami pojawiającymi się w mediach, paszport szczepionkowy ma być testowany u nas już w najbliższych dniach. Organizatorzy akcji podkreślają jednak, że w testach nie biorą udziału żadne dane mieszkańców poszczególnych krajów, a cała procedura odbywa się na informacjach specjalnie wygenerowanych na tę okoliczność.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >