Turysci.pl
Tatry

fot. Pixabay/ Robfoto

Szlak Zawrat - Świnica ponownie otwarty od 1 czerwca. Turystów czeka jednak zmiana

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Popularny szlak w Tatrach wkrótce zostanie otwarty ponownie. Chodzi o trasę z Zawratu na Świnicę, która od 1 czerwca będzie ponownie dostępna dla turystów. Jak poinformował w środę Tatrzański Park Narodowy (TPN), od teraz będzie on jednokierunkowy.

Jeden z najsłynniejszych szlaków w Tatrach po trzech latach zamknięcia ponownie będzie dostępny dla turystów. Trasa została zamknięta z powodu powstania skalnego obrywu w tym miejscu.

Ponownie otwierają popularny szlak w Tatrach

Szlak między Zawratem a Świnicą trzy lata temu uległ zniszczeniu wyniku powstania skalnego obrywu. Latem zeszłego roku ścieżka została jednak wyremontowana, a już wkrótce powrócą na nią turyści.

Naczelnik TOPR ze względów bezpieczeństwa zarekomendował, żeby ruch na tym szlaku odbywał się jednokierunkowo. Turyści będą przemieszczać się od Przełęczy Zawrat na wschód do Świnicy.

- W ostatnich latach obserwujemy większy ruch turystyczny na wysokogórskich szlakach i tworzące się zatory, co w miejscach stromych i eksponowanych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa - przekazał w komunikacie Tatrzański Park Narodowy.

Szwajcaria

Szwajcaria znosi kwarantannę dla podróżnych z Polski

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy w komunikacie rezerwatu, w ocenie TPN i TOPR otwarcie szlaku jako jednokierunkowego zmniejszy natężenie ruchu na trasie, na której wcześniej powstał obryw skalny.

Dzięki wyeliminowaniu ruchu w odwrotnym kierunku (ze Świnicy na Zawrat), powinno się zwiększyć również bezpieczeństwo turystów.

Pojawią się odpowiednie tablice informacyjne, a wolontariusze i pracownicy terenowi TPN w początkowym okresie po otwarciu szlaku będą informować turystów o zmianach. Odpowiednie zmiany zostaną wprowadzone także na mapach w punktach wejścia do parku.

Liczba wypadków śmiertelnych w tym rejonie w ciągu ostatnich 10 lat jest porównywalna z liczbą tragicznych zdarzeń w rejonie Rysów czy całej Orlej Perci - wynika ze statystyk TOPR.

Ratownicy twierdzą, że tragiczny bilans ma związek z łatwym dostępem szczytu Świnicy z Kasprowego Wierchu, a także problemami z zejściem w kierunku Zawratu. Turyści niestety często trafiają na takie trasy zupełnie nieprzygotowani.

Jak twierdzą przyrodnicy TPN, erozja skalna, która spowodowała wyłącznie odcinka z ruchu turystycznego, już ustała, jednak nie wykluczają kolejnych obrywów skalnych. Jest to bowiem naturalne ryzyko występujące w górach, w tym również w Tatrach.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

  • Dantejskie sceny w polskim samolocie. Oburzające, nie reagował na nic

  • Co najmniej do 21. Wydali pilne ostrzeżenia dla Polaków

  • Chwile grozy na południu Polski, jutro ma być powtórka. Jest pilne ostrzeżenie

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Kolejki do szczepień na Krupówkach

Polska

Akcja szczepień na Krupówkach. Długa kolejka chętnych mieszkańców i urlopowiczów

Czytaj więcej >

Polska

W Beskidach taniej niż nad Bałtykiem. „Nie chcemy zniechęcić klientów"

Czytaj więcej >
Nie żyje polska podróżniczka

Polska

Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Legenda polskiego żeglarstwa

Czytaj więcej >