Turysci.pl
Woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza

Piotr Molecki/East News

IMGW: Woda w Morzu Bałtyckim i w jeziorach jest coraz cieplejsza

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, woda w Morzu Bałtyckim oraz polskich jeziorach z każdym dniem jest coraz cieplejsza. Wakacje już za miesiąc, wielu urlopowiczów zatem ucieszy się z tej wiadomości.

  • IMGW informuje, że trwa proces ocieplania się wody w Morzu Bałtyckim oraz w polskich jeziorach

  • Podczas poniedziałkowego mierzenia temperatury określono, że Bałtyk w Kołobrzegu miał niecałe 14 stopni Celsjusza, a w Pucku blisko 20 st. C.

  • Niska temperatura wody w okolicach Kołobrzegu wynika z występowania tam zjawiska upwellingu

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a tysiące Polaków liczy w tym roku na rozkoszowanie się ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. Choć nie słynie ono z przesadnie wysokich temperatur, specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazali optymistyczne danie.

Jak wynika z ich analiz, na które powołuje się Onet, z każdym dniem woda w Bałtyku oraz polskich jeziorach jest coraz cieplejsza. Już w czasie czerwcówki Wybrzeże było oblegane przez tłumy, a gdy temperatury wzrosną, spodziewać się można napływu jeszcze większej liczby plażowiczów.

Woda w Bałtyku coraz cieplejsza

Podczas poniedziałkowych pomiarów temperatury wody w Morzu Bałtyckim określono najchłodniejsze i najcieplejsze regiony Wybrzeża. Jak się okazuje, najniższą wartość odnotowano w Kołobrzegu - było to zalewie 13,8 stopni Celsjusza.

Turyści na Śnieżce łamią przepisy

Piechurzy na Śnieżce nie przestrzegają przepisów. Będzie siatka ochronna i patrole

CZYTAJ DALEJ

Niewiele więcej odnotowano w Ustce (14,2 st. C.), Władysławowie (14,8 st. C.) oraz na Helu (15,1 st. C.). Nie zabrakło jednak także wartości, które z pewnością docenią urlopowicze - najcieplejsza woda była w rejonie Pucka (19,5 st. C.).

To, że w rejonie Kołobrzegu woda jest zdecydowanie chłodniejsza, w znacznej mierze związane jest z występowaniem zjawiska upwellingu. Polega ono na podnoszeniu się zimnej wody z głębin na powierzchnię, a najczęściej występuje w Polsce w okresie letnim. Wywołują ją wiatry wiejące wzdłuż wybrzeża, głównie wschodni.

Przy okazji badania sprawdzono również niektóre polskie jeziora. Jak można się domyślić, temperatury wody w zbiornikach stojących były wyższe. Powyżej 20 kresek pokazały termometry zanurzone m.in. w Jeziorze Sławianowskim (21,2 st. C.), Jeziorze Gopło (21,1 st. C.) czy Jeziorze Śniardwy (21,7 st. C.).

Jak podają eksperci, w najbliższym czasie przewidywany jest stały wzrost temperatury w zbiornikach wodnych. Ma to związek z prognozami pogody, według których nadchodzące dni będą słoneczne i ciepłe. Jak sugeruje Onet, jeszcze w czerwcu w niektórych miejscach na Wybrzeżu temperatura wody przekroczyć może 20 stopni Celsjusza, a na niektórych jeziorach może być bliska 25 st. C.

Najczystsze polskie kąpieliska

Oprócz temperatury wody, turyści mogą wybierać miejsce urlopowe również na podstawie stopnia jej zanieczyszczenia. Przydatne tu może być zestawienie odznak Błękitnej Flagi, organizowane przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej.

Ranking zbiorników, których zarządzanie wyróżnia się szczególną dbałością o środowisko oraz zasadami zrównoważonego rozwoju organizowany jest w Polskie od 2005 roku. Tym razem to szczególne wyróżnienie otrzymały 34 nadmorskie tereny.

Znalazły się wśród nich m.in. szczególnie popularne i lubiane przez turystów regiony. Mowa m.in. o kąpieliskach morskich Dziwnów, Trzęsacz, Marina Solna w Kołobrzegu czy Gdańsk Sobieszewo. Ich pełną listę znaleźć można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: IMGW/Onet

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >