Turysci.pl
Nowy darmowy szlak na Gubałówkę

fot. wikimedia.org/Kgbo/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Nowy, darmowy szlak na Gubałówkę

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Od dzisiaj na Gubałówkę można wejść nowym szlakiem turystycznym. Jest on całkowicie darmowy i turyści nie muszą obawiać się płatnych bramek po drodze, które były obecne na poprzedniej trasie biegnącej wzdłuż kolejki. Tym razem trasa biegnie przez grunty PKL.

  • Szlaki na Gubałówkę biegnące wzdłuż torów PKL oraz przez Gładkie prowadziły przez prywatne grunty. Właściciel pobierał więc od turystów opłaty za przejście

  • Władze Zakopanego oraz PTTK poprowadziły dla piechurów nowy, bezpłatny, turystyczny szlak wzdłuż torów kolejki jadącej na Gubałówkę

  • Cała trasa prowadzi przez tereny Polskich Kolei Linowych i nie będą na niej pobierane opłaty. Jej długość to 1,3 km

Gubałówka każdego roku przyciąga tłumy turystów, dostanie się na ten szczyt jednak ostatnio wiązało się z pewnymi problemami. Najpierw popularny szlak prowadzący wzdłuż kolejki PKL stał się płatny, ponieważ okazało się, że prowadził przez grunty prywatne.

Następnie na jaw wyszło, że nowa ścieżka, wiodąca przez Gładkie, również leży na terenie prywatnym, należącym do tego samego właściciela, co poprzednie rozwiązanie. Tam zatem też wprowadzono opłatę. Dzisiaj jednak władze Zakopanego oraz PTTK wytyczyły nowy, darmowy szlak turystyczny.

Darmowy szlak na Gubałówkę otwarty

Jak czytamy na profilu Tatry News na Facebooku, problem z wejściem na Gubałówkę został już rozwiązany. Od dzisiaj na popularny szczyt, szczególnie lubiany przez rodziny z dziećmi, dotrzeć można za darmo na piechotę.

Paragon z Kołobrzegu opisywany przez czeskie media

W Czeskich mediach piszą o cenach w polskich kurortach nad morzem

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy iść nową ścieżką, której trasa wiedzie przez grunty Polskich Kolei Linowych. Droga wiedzie wzdłuż torów, po których jedzie wagonik. Podkreślono również, że ta droga będzie całkowicie bezpłatna.

Portal Samorządowy informuje, że dzięki nowemu rozwiązaniu turyści będą mieli większą swobodę w wyborze sposobu dotarcia na Gubałówkę. Zależeć miało na tym szczególnie m.in. Polskim Kolejom Linowym.

Nowa ścieżka ma 1,3 kilometra długości i została oznakowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jej charakter jest górski.

Prezes zarządu PKL, cytowany przez Portal Samorządowy, zaznaczył, że teraz na Gubałówkę dotrzeć będzie już można m.in. kolejką linowo-terenową, a dla miłośników spacerów będzie nowy szlak.

Burmistrz Zakopanego podkreślił, że to jednak nie koniec zmian i tworzenia udogodnień dla turystów, którzy będą chcieli odwiedzić Gubałówkę. Zgodnie ze słowami Leszka Dorula, właśnie mają trwać prace zmierzające do ponownego udostępnienia piechurom szlaku przez Gładkie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Portal Samorządowy

Podobne artykuły

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

Polska

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >