Paszporty covidowe w Polsce od 1 czerwca. Minister zdrowia potwierdził
Polska od 1 czerwca przystąpi do unijnego systemu certyfikatów covidowych, czyli tzw. paszportów szczepionkowych. Mają one zapewnić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróże zagraniczne. Takie działanie ma na celu m.in. wsparcie europejskiego sektora turystycznego.
Minister zdrowia poinformował we wtorek, że Polska oficjalnie 1 czerwca przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów COVID-19
Nowy dokument ma zawierać informacje o przejściu zakażenia, zaszczepieniu się lub wyniku testu podróżnego na koronawirusa
Z certyfikatu będzie można korzystać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta
Minister zdrowia, podczas wtorkowego wystąpienia, ogłosił, że Polska 1 czerwca dołączyła do systemu tzw. paszportów szczepionkowych. Oznacza to, że mamy jako jedni z pierwszych w Europie dostęp do nowych dokumentów ułatwiających podróżowanie.
Zielone certyfikaty mają wejść do powszechnego użytku 1 lipca, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Adam Niedzielski poinformował natomiast, że Polacy mogą już otrzymać paszport np. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.
Polska 1 czerwca dołączyła do unijnych certyfikatów covidowych
Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, europejski system ma przede wszystkim ułatwić podróżowanie między krajami europejskimi. Już wcześniej eksperci wypowiadali się o nim jako o nadziei dla branży turystycznej Starego Kontynentu.
Podczas konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że Polska jest jednym z siedmiu krajów, w których dokument będzie dostępny dla obywateli. Wraz z nami otrzymali go:
Czesi;
Grecy;
Duńczycy;
Niemcy;
Bułgarzy;
Chorwaci.
Polityk zaznaczył, że „w zasadzie" nie są to już testy certyfikatu, a realna możliwość korzystania z niego. Dokument jest bowiem zgodny ze wszelkimi standardami, można zatem korzystać z jego możliwości.
Jak wyrobić tzw. paszport szczepionkowy?
Minister Niedzielski wyjaśnił także zasady działania paszportu szczepionkowego. Można otrzymać go zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.
Pobrać go można z Internetowego Konta Pacjenta w obu wersjach. W przypadku druku, dysponujemy szczególnie ważnym, unikatowym kodem QR. Formę papierową otrzymać można w każdym punkcie szczepień oraz placówce medycznej.
25 czerwca pojawić się ma również mobilna aplikacja, która ułatwi korzystanie z elektronicznej formy paszportu szczepionkowego. Jak podaje Turystyka.rp.pl, ma nosić ona nazwę Unijnego Certyfikatu Covid. Zgodnie z zapowiedziami, ma być ona dostępna zarówno na urządzenia mobilne z systemem Android, jak i iOS.
Z pomocą aplikacji możliwe będzie przedstawienie kodu QR (tego samego, co na wersji papierowej) pracownikom granicznym. Wstępne zapowiedzi mówią, że po przeskanowaniu kodu nie będą wyświetlane szczegółowe informacje o podróżnym, a jedynie decyzja dotycząca przekraczania przez niego rodziny:
Kolor czerwony - brak uprawnień;
Kolor zielony - przekroczenie granicy dozwolone.
W zielonym certyfikacie mają być zawarte trzy podstawowe informacje o turyście chcącym wjechać do innego kraju:
Wiadomość o przejściu zakażenia koronawirusem;
Wynik ostatniego testu na obecność COVID-19 (PCR);
Informacja o przyjęciu pełnej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Gut-Mostowy się wygadał. Ogromne kwoty w czasie wakacji w Polsce
Minister zdrowia nagle zabrał głos. Chodzi o wakacje Polaków
Źródło: Business Insider