Turysci.pl
Polska przystępuje do systemu certyfikatów covidowych

zdjęcie poglądowe/fot. flickr.com/Jernej Furman/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Paszporty covidowe w Polsce od 1 czerwca. Minister zdrowia potwierdził

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polska od 1 czerwca przystąpi do unijnego systemu certyfikatów covidowych, czyli tzw. paszportów szczepionkowych. Mają one zapewnić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróże zagraniczne. Takie działanie ma na celu m.in. wsparcie europejskiego sektora turystycznego.

 • Minister zdrowia poinformował we wtorek, że Polska oficjalnie 1 czerwca przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów COVID-19

 • Nowy dokument ma zawierać informacje o przejściu zakażenia, zaszczepieniu się lub wyniku testu podróżnego na koronawirusa

 • Z certyfikatu będzie można korzystać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta

Minister zdrowia, podczas wtorkowego wystąpienia, ogłosił, że Polska 1 czerwca dołączyła do systemu tzw. paszportów szczepionkowych. Oznacza to, że mamy jako jedni z pierwszych w Europie dostęp do nowych dokumentów ułatwiających podróżowanie.

Zielone certyfikaty mają wejść do powszechnego użytku 1 lipca, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Adam Niedzielski poinformował natomiast, że Polacy mogą już otrzymać paszport np. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Polska 1 czerwca dołączyła do unijnych certyfikatów covidowych

Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, europejski system ma przede wszystkim ułatwić podróżowanie między krajami europejskimi. Już wcześniej eksperci wypowiadali się o nim jako o nadziei dla branży turystycznej Starego Kontynentu.

Paragon z Kołobrzegu opisywany przez czeskie media

W Czeskich mediach piszą o cenach w polskich kurortach nad morzem

CZYTAJ DALEJ

Podczas konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że Polska jest jednym z siedmiu krajów, w których dokument będzie dostępny dla obywateli. Wraz z nami otrzymali go:

 • Czesi;

 • Grecy;

 • Duńczycy;

 • Niemcy;

 • Bułgarzy;

 • Chorwaci.

Polityk zaznaczył, że „w zasadzie" nie są to już testy certyfikatu, a realna możliwość korzystania z niego. Dokument jest bowiem zgodny ze wszelkimi standardami, można zatem korzystać z jego możliwości.

Jak wyrobić tzw. paszport szczepionkowy?

Minister Niedzielski wyjaśnił także zasady działania paszportu szczepionkowego. Można otrzymać go zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Pobrać go można z Internetowego Konta Pacjenta w obu wersjach. W przypadku druku, dysponujemy szczególnie ważnym, unikatowym kodem QR. Formę papierową otrzymać można w każdym punkcie szczepień oraz placówce medycznej.

25 czerwca pojawić się ma również mobilna aplikacja, która ułatwi korzystanie z elektronicznej formy paszportu szczepionkowego. Jak podaje Turystyka.rp.pl, ma nosić ona nazwę Unijnego Certyfikatu Covid. Zgodnie z zapowiedziami, ma być ona dostępna zarówno na urządzenia mobilne z systemem Android, jak i iOS.

Z pomocą aplikacji możliwe będzie przedstawienie kodu QR (tego samego, co na wersji papierowej) pracownikom granicznym. Wstępne zapowiedzi mówią, że po przeskanowaniu kodu nie będą wyświetlane szczegółowe informacje o podróżnym, a jedynie decyzja dotycząca przekraczania przez niego rodziny:

 • Kolor czerwony - brak uprawnień;

 • Kolor zielony - przekroczenie granicy dozwolone.

W zielonym certyfikacie mają być zawarte trzy podstawowe informacje o turyście chcącym wjechać do innego kraju:

 • Wiadomość o przejściu zakażenia koronawirusem;

 • Wynik ostatniego testu na obecność COVID-19 (PCR);

 • Informacja o przyjęciu pełnej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Business Insider

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >