Turysci.pl
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

zdjęcie poglądowe/fot. flickr.com/Jose A./CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Szlak turystyczny na Gubałówkę został zamknięty. Chodzi o trasę przez Gładkie, która zastąpiła dawną ścieżkę biegnącą wzdłuż torów kolejki PKL. Wiosek o to złożyli właściciele gruntów, przez które przebiegał szlak.

  • Szlak na Gubałówkę przez Gładkie zostanie zamknięty

  • Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie zatwierdził zlikwidowanie szlaku. Oznaczenia zostały zamazane

  • Zarówno pierwszy szlak biegnący wzdłuż torów kolejki PKL, jak i drugi przez Gładkie, prowadziły przez tereny należące do tych samych właścicieli. To oni apelowali o zlikwidowanie tras

O likwidacji szlaku turystycznego na Gubałówkę poinformował Tygodnik Podhalański. Zgodnie z przekazaną wiadomością, wniosek o zamknięcie trasy do Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie przekazali właściciele gruntów, którymi prowadził szlak przez Gładkie.

Szlaki na Gubałówkę zamknięte

Podczas zeszłorocznych wakacji opisywaliśmy sytuację, do której doszło na szlaku na Gubałówkę. Ustawiono wtedy dwie bramki, na których turyści musieli dwukrotnie uiścić opłatę za przejście. Była ona niewielka, ale piechurom nie spodobało się to, że nikomu nie był wydawany paragon.

Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

CZYTAJ DALEJ

Na miejscu pojawiła się policja, a więcej o tym zdarzeniu przeczytać można tutaj. Teraz okazuje się, że to nie koniec kontrowersji wokół trasy na Gubałówkę. Ścieżka prowadząca wzdłuż torów kolejki PKL, już od kilku lat nie jest oficjalnym szlakiem turystycznym, bo nie życzyli sobie tego właściciele tamtejszych gruntów.

PTTK skierowało więc podróżnych na nowy szlak, czarny, prowadzący przez Gładkie. Sielanka jednak nie trwała długo, bo okazało się, że i w tym regionie, ci sami właściciele, mają ponad hektar lasu, o czym informuje Tygodnik Podhalański.

Jak powiedział Marek Nodzyński z Oddziału Tatrzańskiego PTTK, cytowany przez 24tp.pl, w środę szlak został zlikwidowany na wniosek właścicieli gruntów. Oficjalnie oznakowanie zamazano.

Po tej zmianie czarny szlak do Witowa będzie się zaczynał niedaleko górnej stacji PKL na Gubałówce. Wcześniej prowadził od Starego Kościółka i cieszył się ogromną popularnością turystów, którzy nie mieli ochoty wjeżdżać kolejką na jedną z najbardziej charakterystycznych gór w okolicy Zakopanego.

Jak dostać się na Gubałówkę?

Jak pisze Tygodnik Podhalański, obecnie na Gubałówkę dostać się można przez Walową Górę. Problemem na tej trasie jest jednak droga gminna, która - zdaniem medium - powinna zostać wyremontowana.

Drugą opcją jest oczywiście wjazd kolejką PKL. Jej dolną stację znajdziemy w centrum Zakopanego, a wjazd na górę zabiera zaledwie kilka minut. Jak podkreśla przewoźnik, w czasie pandemii w wagonach zachowywane są wszelkie przepisy sanitarne i jest to rozwiązanie bezpieczne.

Na stronie PKL widnieje zalecenie, by bilety kupować online lub w biletomatach. Każdy turysta powinien zakrywać również usta i nos, szczególnie przebywając w zamkniętym pomieszczeniu. Wszędzie obowiązuje też zasada zachowania 2 metrów dystansu społecznego.

Jednorazowo kolej PKL Gubałówka może przewieźć na szczyt 64 osoby i jest to 2-krotne ograniczenie przepustowości. W miejscach ogólnodostępnych przygotowano też stanowiska do dezynfekcji rąk, a powierzchnie wspólne są regularnie odkażane. Jak w całej Polsce, punktu gastronomiczne na Gubałówce i w jej okolicach, prowadzą sprzedaż wyłącznie na wynos.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >