Turysci.pl
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

fot. pixabay.com/EduSantosDG/zdjęcie poglądowe

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jak informuje RMF24, Sanepid pracuje nad wprowadzeniem specjalnych obostrzeń dla osób, które przylatują do Polski z Brazylii oraz Indii. Turyści i podróżni mają zostać poddani specjalnym procedurom, by powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych odmian koronawirusa, których występowanie potwierdzono w tych krajach.

  • Pracownicy sanepidu mają wyłapywać osoby, które przylecą do Polski z Indii oraz z Brazylii (w wielu przypadkach dotyczy to lotów z przesiadkami)

  • Po ich odnalezieniu podróżni będą musieli przejść obowiązkowo test na COVID-19, gdy już dotrą do miejsca zamieszkania

  • Jeśli wynik badania będzie pozytywny, na kwarantannę skierowane zostaną wszystkie osoby, z którymi podróżni mieli kontakt - zarówno domownicy, jak i osoby postronne

Jak ustalili dziennikarze RMF24, Sanepid pracuje obecnie nad nowymi, specjalnymi procedurami dotyczącymi osób przylatujących do Polski z Indii i Brazylii. W krajach tych odnotowuje się mutacje koronawirusa, których przedostanie się do naszego kraju chce uniemożliwić rząd.

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze przed końcem weekendu Sanepid ma skończyć prace nad obostrzeniami dla tej grupy turystów i podróżnych. Wtedy też opublikowane ma zostać rozporządzenie, przedstawiające dokładne przepisy w tej kwestii.

Turyści tańczyli na Krupówkach w majówkową noc

Turyści tańczyli nocą na Krupówkach. Pierwsza noc majówki

CZYTAJ DALEJ

Specjalne przepisy dla osób przylatujących z Indii i Brazylii

RMF24 ustaliło, że urzędnicy zamierzają monitorować wszystkich podróżnych, którzy do naszego kraju dostali się w ostatnim czasie z Indii lub Brazylii. W większości przypadków są to loty z przesiadkami, jednak rzekomo urzędnicy są gotowi na to utrudnienie, co przyznać miał jeden z pracowników w rozmowie z dziennikarzem portalu.

Gdy podróżny dotrze do miejsca zamieszkania, zgłosić się ma do niego Sanepid. Zostanie mu wykonany test na obecność COVID-19, a jeśli wynik będzie pozytywny, rozpocznie się dalsza procedura.

W jej ramach wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym, poddane zostaną kwarantannie. Dotyczyć to ma zarówno domowników, jak i osób postronnych. Izolacja samego zakażonego również ma być bardziej restrykcyjna.

Zwykle z kwarantanny po przekroczeniu granicy zwalnia lekarz po konsultacji. W tym przypadku jednak zakończyć ją ma wykonanie drugiego testu i otrzymanie pozytywnego wyniku.

Jakie są zasady wjazdu do Polski z krajów nienależących do Strefy Schengen?

Pod koniec marca rząd ogłosił zaostrzenie przepisów granicznych, obowiązujących turystów i podróżnych przybywających do Polski. Zgodnie z najnowszymi regulacjami, każda osoba, która przekracza granice, a przyjeżdża z kraju nienależącego do Strefy Schengen, musi poddać się kwarantannie.

W odróżnieniu od osób podróżujących w obrębie Strefy Schengen, z izolacji nie zwalnia test wykonany wcześniej, w innym kraju. Po wjeździe do Polski można zgłosić się na badanie i dopiero negatywny wynik, wydany w granicach naszego państwa, zwalnia z kwarantanny.

Respektowane są zarówno testy na obecność COVID-19 typu PCR, jak i tańsze, antygenowe. Szczegółowe zasady przeczytać można na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
4 akcje ratowników TOPR w pół godziny

Polska

Pracowity dzień ratowników TOPR. Cztery akcje w pół godziny

Czytaj więcej >

Polska

Nowy rozkład PKP. Część pociągów zmienia trasę już w ten weekend

Czytaj więcej >