Turysci.pl
Sri Lanka otwiera granice

fot. pixabay.com/bestbauch/zdjęcie poglądowe

Sri Lanka od 1 czerwca otwiera granice

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Sri Lanka od 1 czerwca otworzy swoje granice dla podróżnych z zagranicy. Kraj ten przez ostatnich 10 dni pozostawał niemal całkowicie odcięty od świata, bo uporać się musiał z narastającą, nową falą infekcji COVID-19.

  • Sri Lanka 21 maja została objęta całkowitą blokadą graniczną. Zniesiono ją jedynie na 3 dni, by mieszkańcy mogli uzupełnić zapasy

  • Departament Lotnictwa Cywilnego tego kraju ogłosił we wtorek, że lotniska zostaną ponownie otwarte 1 czerwca

  • Wstępnie planowano utrzymanie twardego lockdownu aż do 7 czerwca. Zakazem nadal pozostają objęci turyści z Indii

21 maja Sri Lanka zamknęła swoje granice, zarówno dla gości zewnątrz, jak i mieszkańców. W tym czasie zezwolono na zniesienie obostrzeń zaledwie na 3 dni, w odstępie 19 godzin, by tamtejsi mieszkańcy mieli szansę na uzupełnienie podstawowych zapasów.

Przyczyną takiego stanu rzeczy był gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Tamtejsze władze obawiały się rozwoju kolejnej fali pandemii, którą na szczęście udało się powstrzymać.

Sri Lanka znów otwiera granice dla turystów

Początkowo plan całkowitego zamknięcia kraju zakładał utrzymywanie obostrzeń do 7 czerwca, sytuacja jest jednak na tyle dobra, że 1 czerwca ruch międzynarodowy znów zostanie przywrócony. Poinformował o tym we wtorek Departament Lotnictwa Cywilnego Sri Lanki, na który powołuje się Dziennik Turystyczny.

Niemcy zmieniają przepisy graniczne

Niemcy skreślą Polskę z listy krajów wysokiego ryzyka. Luzowanie obostrzeń granicznych

CZYTAJ DALEJ

Zakaz wjazdu na teren Sri Lanki utrzymany zostanie jedynie dla podróżnych z Indii, gdzie sytuacja pandemiczna jest bardzo zła. Ogłoszenie przywrócenia ruchu międzynarodowego spotkało się z pozytywnym odbiorem sektora turystycznego.

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wyspę tą odwiedziło ponad pół miliona turystów, podczas gdy od stycznia do kwietnia bieżącego roku liczba ta nie przekroczyła nawet 10 tysięcy. Na miejscu wiele osób utrzymywało się i pracowało w branży turystycznej, zatem ponowna zgoda na przyjmowanie gości jest powszechnie wyczekiwana.

Jakie są zasady wjazdu na Sri Lankę dla Polaków?

Sri Lanka ogłosiła również szczegółowe wytyczne dotyczące przepisów, których przestrzegać muszą podróżni przekraczający granice. Każda osoba jeszcze przed wylotem musi poddać się testowi PCR na COVID-19, a po wylądowaniu przejdzie kolejne.

Osoby, które przebywać na wyspie będą do 7 dni, muszą przejść dodatkowe 2 testy na miejscu. W przypadku dłuższego pobytu są 3 obowiązkowe badania (1. - po zameldowaniu w hotelu, 2. - po 5-7 dniach oraz 3. - po 10-14 dniach).

Testy przejść muszą nawet osoby zaszczepione pełnymi dawkami preparatów przeciwko koronawirusowi. Turyści na miejscu przebywać mogą jedynie w hotelach, które zostały oznaczone przez tamtejsze organy certyfikatem COVID-19. Oznacza to, że przestrzegane są w nich najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Przez pierwszych 14 dni pobytu na wyspie, turyści nie powinni opuszczać terenów hotelu. Możliwe jest natomiast wyjeżdżanie z nich do 14 atrakcji zatwierdzonych przez tamtejszy rząd, zaliczonych do tzw. bańki turystycznej.

Przed wylotem konieczne jest również wyrobienie wizy online, wraz z wykupieniem ubezpieczenia na kwotę 50 tys. USD. Musi ono pokrywać koszty ewentualnego leczenia na koronawirusa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dziennik Turystyczny

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Samolot rozbił się i zapalił. Cztery osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >