Turysci.pl
Ceny za wakacje w Polsce są coraz wyższe

fot. wikimedia.org/Rzuwig/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Wakacje w Polsce mogą być droższe niż zagraniczne wczasy

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ceny wakacji w Polsce są coraz wyższe, a Polacy planujący letnie wczasy mogą to boleśnie odczuć. Jak wskazują media, niektóre stawki za wynajem noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w naszym kraju są wyższe niż w chorwackich, greckich czy hiszpańskich kurortach.

  • Eksperci ostrzegają Polaków przed wyższymi cenami w turystycznych miejscowościach w Polsce

  • Podróże zagraniczne tanieją, w niektórych przypadkach nawet o 10 proc. W naszym kraju ceny są wyższe średnio o 12 proc.

  • Polscy przedsiębiorcy mają wyższe koszty, ale chcą też nadrobić straty z lockdownu

Dyskusja dotycząca cen noclegów czy wyżywienia w turystycznych miejscowościach w Polsce toczy się od lat. Większość turystów ma świadomość, że za rybkę nad morzem czy golonkę w górach będzie trzeba zapłacić latem więcej niż zwykle.

Pytanie tylko, gdzie jest granica, gdy turyści będą mieli dość podwyżek? Eksperci wskazują, że w tym roku wielu przedsiębiorców nieco podniesie ceny, żeby nadrobić straty wywołane lockdownem. Z drugiej jednak strony pojawiają się informacje, że za granicą ceny nie dość, że nie rosną, to jeszcze są niższe.

Wakacje w Polsce droższe niż za granicą?

W ostatnich miesiącach ceny noclegów systematycznie rosły - czym bliżej wakacji, tym są wyższe. Mimo to Polacy masowo je rezerwują, a w niektórych miejscowościach na czerwcówkę obłożenie sięga już blisko 100 proc.

LOT przedłuża zmianę bezpłatnej rezerwacji

Bezpłatna zmiana rezerwacji w LOT do końca lipca

CZYTAJ DALEJ

Portal Money.pl informuje jednak, że ceny w Polsce zaczynają już przekraczać stawki zagraniczne. Jak czytamy, w naszym kraju trzynaście nocy dla pary może kosztować w sierpniu nawet 10,8 tys. zł na popularnym portalu rezerwacyjnym Booking.com.

Za domek na Mazurach, w którym 4 osoby chciałyby spędzić 6 nocy, zapłacić trzeba blisko 10 tys. złotych. Dla porównania Money.pl poszukało noclegów w tym samym terminie i dla tej samej liczby urlopowiczów w Grecji. Willę nad morzem udało się za ponad 1,5 tysiąca zł taniej.

Oczywiście trzeba liczyć się w tym przypadku jeszcze z kosztami dojazdu, jednak pokazuje to trend, w którym zmierzają polskie kurorty.

Turyści przygotujcie portfele

Jak informuje Polsat News, ceny za wakacje w Polsce w 2021 roku będą wyższe o około 12 proc. od roku poprzedniego. Dla porównania stawki za wakacje zagraniczne spadły o 10 proc.

Zbigniew Głąbiński z katedry turystyki i rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego w rozmowie z Twoje Radio również zauważył, że światowe raje turystyczne utrzymują konkurencyjne stawki, zamiast windować ceny. Ekspert jako przykład podał tu Grecję, Albanię czy Turcję, które przez pandemię straciły 40-60 proc. turystów w tym roku, a mimo to starają się utrzymywać ceny na stałym poziomie.

Głąbiński przestrzegał polskich przedsiębiorców przed windowaniem cen i powtarzaniem schematu pt. „turyści i tak przyjadą". Zauważył, że jeśli stawki przekroczą w końcu górną granicę, to mogą zrazić urlopowiczów, a polska branża turystyczna wpadnie w jeszcze poważniejsze kłopoty.

Ekspert z sektora turystycznego, Kazimierz Waluch, cytowany przez Gazeta.pl, wskazuje natomiast, że „wysokie ceny wynikają z faktu, że podaż nie nadąża za popytem". Podkreśla jednak, że nie wszędzie jest drogo i wiele zależy od samych turystów.

Waluch wskazuje, że jeśli ktoś będzie szukał niższych cen w Polsce, to również je znajdzie. Wystarczy rozejrzeć się np. na Podlasiu czy Roztoczu, gdzie za tydzień zapłacić da się nawet około tysiąca złotych. Turyści muszą zatem poszukiwać ofert dostosowanych do ich możliwości finansowych, a jednocześnie spełniających wymagania i oczekiwania.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money.pl, Gazeta.pl, Polsat News

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Nie żyje polska podróżniczka

Polska

Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Legenda polskiego żeglarstwa

Czytaj więcej >