Turysci.pl
Słowacja wpisała Polskę na zieloną listę

fot. pixabay.com/Walkerssk

Polska na „zielonej liście" Słowacji. Zmiany na granicach

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Słowacja zmienia przepisy graniczne. Od 31 maja Polska trafi na tzw. zieloną listę. Oznacza to, że podróżni - po spełnieniu pewnych warunków - będą mogli uniknąć 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

  • Słowacja dzieli kraje na świecie na trzy grupy: zieloną, czerwoną oraz czarną

  • Polska jest na zielonej liście. Oznacza to, że uważani jesteśmy za państwo o niskim ryzyku epidemicznym

  • Dzięki temu Polacy, którzy przyjęli szczepionkę, są ozdrowieńcami lub okażą negatywny test na COVID-19, nie muszą przechodzić kwarantanny po wjeździe na Słowację

Słowacja zmienia przepisy graniczne od 31 maja. Zgodnie z nowymi zasadami pandemicznymi, państwa świata podzielone zostały na trzy grupy: zieloną, czerwoną oraz czarną, zależnie od panującej w nich sytuacji epidemicznej.

Wczoraj pojawiły się nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi Polska miała znaleźć się na liście zielonej, a dzisiaj jest już potwierdzenie tego scenariusza. Jak podaje Onet, dzięki tej zmianie Polacy mogą wjeżdżać na Słowację bez obowiązku odbycia kwarantanny, o ile spełnią odpowiednie kryteria.

Słowacja zmienia przepisy. Polska na zielonej liście

14-dniowa izolacja po przekroczeniu granic Słowacji obowiązywała od lutego. Teraz nie będą musieli jej odbywać podróżni i turyści z krajów „zielonych", o ile są ozdrowieńcami, przyjęli szczepienie przeciwko COVID-19 lub okażą negatywny test na koronawirusa (PCR).

Wybuch gazu w ośrodku wypoczynkowym

Wybuch w ośrodku wypoczynkowym w Rowach na Pomorzu

CZYTAJ DALEJ

W przypadku przebycia zakażenia, granicę Słowacji przekroczyć można, o ile od czasu choroby minęło nie więcej niż 180 dni. Kwarantannie nie zostaną poddane również osoby poniżej 18. roku życia.

W przypadku krajów z listy czerwonej zaszczepieni turyści nie są zwolnieni z odbywania kwarantanny. Mogą ją jednak skrócić do 8 dni, jeśli po tym czasie poddadzą się testowi na COVID-19 i otrzymają negatywny wynik.

Podróżni przybywający na Słowację z krajów czarnych nie mają możliwości zwolnienia się z obowiązkowej kwarantanny lub jej wcześniejszego zakończenia. Podział na trzy grupy państw dokonywany jest według następujących kryteriów:

  • Kraje zielone - państwa UE oraz te, w których sytuacja epidemiczna jest najlepsza;

  • Kraje czerwone - państwa o niekorzystnej sytuacji epidemicznej oraz te, w których potwierdzono wiele przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa;

  • Kraje czarne - państwa, w których potwierdzono rozprzestrzenianie się innych wariantów koronawirusa, niż brytyjski oraz te, których dane dotyczące sytuacji epidemicznej zostaną uznane za niewiarygodne.

Urząd Zdrowia Publicznego Słowacji, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, mają co dwa tygodnie pracować nad aktualizowaniem wszystkich trzech list.

Słowacja luzuje obostrzenia

Słowacja rozpoczęła luzowanie restrykcji w połowie kwietnia. Zaczęły wtedy działać zakłady usługowe i sklepy, zrobiono również pierwsze kroki zmierzające do odmrożenia branży turystycznej.

Pensjonaty i hotele otrzymały zgodę na przyjmowanie gości, musieli oni jednak okazywać negatywne wyniki testów na COVID-19. Obecnie wszędzie utrzymywany jest reżim sanitarny.

W połowie maja Słowacja zniosła również stan wyjątkowy, którym objęty był cały kraj. W praktyce oznaczało to zakończenie obowiązywania godziny policyjnej, możliwe jest też organizowanie zgromadzeń, lecz przy restrykcyjnych przepisach sanitarnych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >