Turysci.pl
Rząd wprowadził zakaz lotów do polski samolotów z Białorusi

fot. wikimedia.org/Anna Zvereva/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Polska wprowadziła zakaz wlotu samolotów z Białorusi

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polski rząd ogłosił wprowadzenie zakazu wlotu do Polski samolotów z Białorusi. Dotyczył on będzie wszystkich maszyn użytkowanych przez tamtejsze linie lotnicze, a więc również pasażerskich. Jest to konsekwencja zmuszenia przez ten kraj do lądowania w Mińsku maszyny Ryanair. Na jej pokładzie znajdował się białoruski opozycjonista.

Jak poinformował rzecznik rządu, Piotr Muller, Polska wprowadza zakaz wlotu do naszego kraju wszystkich samolotów białoruskich. Podkreślono, że dotyczy on każdej maszyny użytkowanej przez tamtejszych przewoźników.

Polska wprowadza zakaz zlotu samolotów z Białorusi

Przypomnijmy, że dwa dni temu szefowie Unii Europejskiej potwierdzili nałożenie na Białoruś sankcji, które obejmują także ruch lotniczy. Zgodnie z nimi maszyny białoruskich przewoźników nie mogą wlatywać w strefę powietrzną UE oraz lądować na tutejszych lotniskach.

Jedynym wyjątkiem, którego nie dotyczy zakaz, są loty oznaczone specjalnym statusem HUM. Są to przeloty maszyn biorących udział w akcjach humanitarnych.

Wybuch gazu w ośrodku wypoczynkowym

Wybuch w ośrodku wypoczynkowym w Rowach na Pomorzu

CZYTAJ DALEJ

Jest to odpowiedź Wspólnoty na sprowadzenie samolotu Ryanair, lecącego do Wilna, na lotnisko w Mińsku. Rzekomo na pokładzie maszyny zarejestrowanej w Polsce miała znajdować się bomba. Okazało się, że leciał nią znany, białoruski opozycjonista, który w stolicy Białorusi został aresztowany.

Chaos na niebie

Przed oficjalną decyzją Rady Ministrów w mediach pojawiły się liczne doniesienia o chaosie, który zapanował w ruchu lotniczym. Około godziny 14 wzdłuż polskiej granicy krążył samolot białoruskiej linii Belavia, który lecieć miał do Barcelony.

Ostatecznie maszyna nie otrzymała zgody na przelot nad Europą i zmuszona była do powrotu do Mińska. Wcześniej w Polsce wylądował inny białoruski samolot, tego samego przewoźnika. Jak jednak stwierdzili przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego w rozmowie z Polsat News, nie było wtedy podstaw do odmówienia im wlotu, bowiem rząd nie opublikował jeszcze żadnego, oficjalnego rozporządzenia ws. zakazu.

Wtedy też Piotr Muller potwierdził, że nowy zapis zostanie wprowadzony jeszcze w środę, a obowiązywał będzie od czwartku.

Władze UE zaapelowały również do przewoźników działających na terenie Europy o unikanie połączeń na Białoruś. Linie lotnicze proszone są także o unikanie wkraczania na terytorium powietrzne tego kraju.

W praktyce działania te całkowicie wyłączają Białoruś z ruchu lotniczego (w tym turystycznego) w Europie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje także do Polaków o unikanie wszelkich podróży do tego kraju, o ile nie są one konieczne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >