Turysci.pl
polacy w grecji

fot. Pixabay/ paulbr75

Polacy muszą skrócić wakacje w Grecji. Ich lot został przełożony o 15 godzin wcześniej

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Polacy mieli wracać z wycieczki do Grecji w sobotę o 21:40, jednak ich lot został przesunięty o prawie 15 godzin wcześniej. „To nieuczciwe. Nie za to zapłaciliśmy" - mówi Ola, czytelniczka Onetu, która zaalarmowała redakcję.

  • Lot powrotny wycieczki z Polski został przesunięty o 15 godzin

  • Turyści skarżą się, że skorzystają jedynie z 6 dni wycieczki, chociaż płacili za 7

  • Zmienił się również przewoźnik obsługujący lot

Polacy, którzy wykupili tygodniowy pobyt na greckiej wyspie Kos, spędzą tam jedynie 6 dni. Wszystko rzez przesunięcie lotu powrotnego o prawie 15 godzin, o czym dowiedzieli się przypadkiem dzisiaj.

Polacy muszą wracać z greckiej wyspy wcześniej

- Rano w restauracji podczas śniadania usłyszałam gorącą dyskusję o locie przesuniętym o kilkanaście godzin. „Skandal", „Kpina" - rzucali w dyskusji Polacy - relacjonuje Ola redakcji Onet Podróże.

Podkreśla, że biuro podróży troszczyło się o pasażerów przez cały pobyt, problemy pojawiły się dopiero pod sam koniec. Ola zaniepokojona brakiem SMS-a z informacją o locie powrotnym, sprawdziła tablicę wylotów w hotelu.

- Okazało się, że nasz lot został przełożony z 21:40 na 7:00. To prawie 15 godzin różnicy - pisze polska turystka. Jak dodaje, grupa tym sposobem nie spędzi na wyspie planowanych 7 dni, o których była mowa w ofercie.

Sejm podpisał przedłużenie voucherów turystycznych

Sejm przedłużył ważność voucherów turystycznych do dwóch lat

CZYTAJ DALEJ

Mówiła również, że początkowo rezydent hotelu zapewniał grupę, że mimo wymeldowania z pokoju o 11, będą mogli korzystać z atrakcji do lotu powrotnego. Z powodu przesunięcia powrotu Polacy nie zjedzą nawet śniadania.

Turyści są oburzeni faktem, że zapłacili za siedem dni pobytu, a ostatecznie będą jedynie 6. Inny turysta w rozmowie z Onetem przyznaje, że straci również 30 euro za samochód, który wynajął na tydzień.

Zmienił się również przewoźnik, który miał obsłużyć polskich turystów. Wieczorny lot miała zorganizować linia Enter Air, a poranny rejs obsługuje Ryanair. Biuro podróży nie ustosunkowało się jeszcze do zaistniałej sytuacji.

Rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzatę Cieloch w rozmowie z Onetem radzi turystom, których spotkała podobna sytuacja, aby dokładnie przejrzeć umowę i zwrócić się do biura podróży z reklamacją i wnioskiem o rekompensatę finansową.

Przypomnijmy, że niedawno doszło do zawieszenia dwóch lotów z Dominikany, w wyniku których Polacy zostali uziemieni na kilkanaście godzin.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >