Turysci.pl
Polscy hotelarze niezadowoleni z obostrzeń

Screen/webcamera.pl

Polscy hotelarze w czasie długiego weekendu mogą przyjąć tylko połowę turystów

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polacy wyjechali na długi weekend, hotelarze jednak nie są zachwyceni. Choć gości jest dużo, a turystyczne miejscowości przeżywają oblężenie, przedsiębiorcy nie mogą zarobić tyle, ile przed pandemią. Wszystko przez ograniczenie, zgodnie z którym wynajmować można jedynie połowę ze wszystkich dostępnych miejsc noclegowych.

  • Hotelarze domagają się złagodzenia ograniczenia, przez które mogą wynajmować jedynie 50 proc. dostępnych miejsc noclegowych

  • Choć na czerwcówkę wyjechało wielu Polaków, to zyski przedsiębiorców prawdopodobnie i tak będą znacząco niższe niż przed pandemią

  • Właściciele hoteli domagają się zmian w przepisach pandemicznych

Długi weekend czerwcowy właśnie się rozpoczął, hotelarze jednak już widzą jego wady. Choć w turystycznych miejscowościach pojawiły się prawdziwe tłumy, to jednak właściciele obiektów hotelowych nie mają co liczyć na zarobek porównywalny z latami przed pandemią.

Związane jest to z obostrzeniem, którego polski rząd nie poluzował przed czerwcówką. Zgodnie z przepisem hotele mogą wynajmować jedynie 50 proc. wszystkich miejsc noclegowych, którymi dysponują. Przekłada się to na znacząco niższe zyski, niż te, które by płynęły z w pełni otwartego obiektu.

Hotelarze nie rozumieją decyzji rządu

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Marcin Mączyński, cytowany przez InnPoland, stwierdził, że „każda kolejna konferencja prasowa rządu przynosi coraz większy absurd". Przedsiębiorcy od dawna oczekują poluzowania lub zniesienia obostrzenia dotyczącego procenta wynajętych miejsc w obiekcie. Decyzji jednak wciąż nie ma.

Pożarł łodzi na Mazurach. MOPR ma pełne ręce roboty

Tłumy turystów na Mazurach. Wiele interwencji MOPR

CZYTAJ DALEJ

Majówka upłynęła pod znakiem dość restrykcyjnych ograniczeń, a choć na czerwcówkę jest już trochę lepiej, to przedsiębiorcy wciąż nie mogą działać w pełni swobodnie. Współzałożyciel Zdrojowej Invest & Hotels w rozmowie z Business Insider, Jan Wróblewski, obecną sytuację określił mianem skandalu.

Jak zauważył, w ostatnim czasie rząd wprowadził szereg zmian zmierzających w kierunku luzowania obostrzeń. Zwiększono m.in. limit na weselach do 150 osób. Wróblewski porównał to do sytuacji właściciela pensjonatu lub hotelu, który dysponuje liczbą miejsc noclegowych właśnie na taką liczbę osób. Problem w tym, że zgodnie z przepisami on może wynająć tylko połowę miejsc, podczas gdy na weselu bawić się będą wszyscy.

Zatem dlaczego nie mogą działać normalnie? – pyta na łamach Business Insider Jan Wróblewski.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, obostrzenie dotyczące hoteli może zostać utrzymane rzekomo nawet do 26 czerwca. Jego zmiany do tej pory nie zapowiadali również politycy.

Polacy ruszyli na majówkę

Jedynym pocieszeniem dla hotelarzy, którzy na wiele tygodni pozostali bez jakiegokolwiek zarobku z powodu ogólnopolskiego lockdownu, jest wzmożony ruch turystyczny w czasie czerwcówki. W najpopularniejszych miejscowościach niemalże wszystkie dostępne miejsca zostały już wyprzedane.

Taka sytuacja panuje m.in. na Mazurach, nad morzem czy w Zakopanem. W sieci pojawiło się też wiele zdjęć i nagrań pokazujących główne deptaki w turystycznych kurortach. Na żywo oglądać je można np. na stronie webcamera.pl. Widok pokazuje, że gości nie brakuje, hotelarze mogą więc odrobić choć część strat wywołanych pandemią.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Business Insider

Podobne artykuły

Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Ceny w Zakopanem

Polska

Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >