Turysci.pl
Norwegia zmienia zasady graniczne

fot. pixabay.com/adriandegonda /zdjęcie poglądowe

Norwegia znów wpuszcza turystów z zagranicy. Jest jednak szereg obostrzeń

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Norwegia łagodzi przepisy epidemiczne obowiązujące na granicach oraz obostrzenia wewnątrz kraju. Od 27 maja możliwy jest wjazd do tego kraju również osób, które podróżują w celach turystycznych. Mimo to trzeba się jednak liczyć z obostrzeniami - Polaków czeka obowiązkowa kwarantanna.

  • Norwegia zamknęła swoje granice dla ruchu turystycznego pod koniec stycznia. 27 maja postanowili je otworzyć na nowo

  • Podróżnych nadal obowiązują restrykcyjne przepisy. Państwa świata podzielono na trzy grupy o różnych stopniach intensywności obostrzeń

  • Polacy wjeżdżający do Norwegii będą musieli poddać się kwarantannie. Nie trzeba będzie jednak przechodzić jej już w hotelu

Norwegia wyjątkowo surowo podchodzi do kwestii obostrzeń pandemicznych od samego początku ogłoszenia pandemii. Kraj ten zamknął swoje granice już pod koniec stycznia dla turystów, zezwalając na wjazd do kraju jedynie w przypadku podróży koniecznych.

Kilkukrotnie podejmowano decyzję dotyczącą możliwości złagodzenia obostrzeń, za każdym razem jednak dotyczyły one co najwyżej ograniczeń wewnątrz kraju, a nie samych granic. Do przedłużenia zakazów granicznych doszło m.in. 10 maja 2021, gdy Polska pozostała na czerwonej liście krajów o złej sytuacji epidemicznej.

Norwegia zmienia przepisy graniczne

Jak podaje portal Mojanorwegia.pl, od 27 maja w życie wchodzą nowe przepisy. Najważniejsze w nich jest usunięcie podziału podróży na konieczne oraz niepotrzebne. Oznacza to, że umożliwione zostaną również wyjazdy o charakterze turystycznym. Wcześniej wjechać mogły tylko osoby zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Ludności.

Wybuch gazu w ośrodku wypoczynkowym

Wybuch w ośrodku wypoczynkowym w Rowach na Pomorzu

CZYTAJ DALEJ

Podróżni przygotować się jednak muszą na liczne obostrzenia obowiązujące na granicach. Wszystkie państwa świata podzielone zostały na trzy grupy. Zależnie od sytuacji epidemicznej, ustalone zostały odpowiednie przepisy wjazdu do Norwegii.

  • Osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii i krajów Schengen/EOG, jeśli wskaźnik infekcji przekracza 150 na 100 tys. - podróżni nie muszą przechodzić kwarantanny hotelowej. Mogą przejść okres izolacji w domu lub innym miejscu, które do tego wybiorą.

  • Osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii i krajów Schengen/EOG, jeśli wskaźnik infekcji nie przekracza 150 na 100 tys. i maksymalnie 4 proc. z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 - każdy podróżny musi poddać się izolacji w hotelu wyznaczonym przez rząd Norwegii przez pierwsze 3 dni. Po tym czasie, jeśli test na COVID-19 będzie miał negatywny wynik, przenieść się można na kolejne 4 do domu. Po 7 dniach izolacja zostaje zakończona.

  • Osoby podróżujące spoza Wielkiej Brytanii, Schengen i EOG - każdy podróżny musi przejść po przekroczeniu granicy kwarantannę w wyznaczonym przez rząd hotelu. Wcześniejsze zwolnienie z izolacji możliwe jest po 7 dniach, o ile wynik przeprowadzonego testu na COVID-19 będzie negatywny.

Polska 27 maja miała wskaźnik zakażeń, który nie przekraczał 3 proc. Dwutygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosiła 130,23, co kwalifikuje nas do najlżejszych przepisów granicznych.

Każdy polski turysta, wjeżdżający do Norwegii, musi przygotować się na obowiązkową izolację. Nie trzeba jej jednak odbywać w narzuconym hotelu, a miejscu, które samemu się wybierze.

Luzowanie obostrzeń w Norwegii

Norwegia od 27 maja poluzowała również obostrzenia wewnątrz kraju. W lokalach napoje alkoholowe będą mogły być serwowane do północy. Zniesiono także nakaz zamawiania ich wyłącznie po posiłku.

Zmiany dotyczą również wydarzeń masowych, które w lecie w Norwegii cieszą się znaczną popularnością. W pomieszczeniach zamkniętych przebywać będzie mogło w takiej sytuacji 50 osób (wcześniej było 10). Podczas spotkań prywatnych na świeżym powietrzu limit wynosił będzie 20 uczestników (wcześniej 10).

Norwegowie czekają na dalsze luzowanie obostrzeń na wakacje. Norweski oddział TUI, cytowany przez Mojanorwegia.pl, ogłosił w połowie kwietnia 93 proc. wzrost sprzedaży. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się podróże we wrześniu 2021 roku, co pokazuje, że zamknięcie Norwegii było uciążliwe zarówno dla zagranicznych turystów, jak i mieszkańców tego kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Mojanorwegia.pl

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >