Turysci.pl
Rzecznik MZ tłumaczy obostrzenia w hotelach

zdjęcie poglądowe/pixabay.com/HubertPhotographer

Rzecznik MZ tłumaczy nowe obostrzenia obowiązujące w hotelach

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w piątek zabrał głos w sprawie nowych obostrzeń, które będą obowiązywały w hotelach od 26 czerwca. Jego zdaniem, jeśli zaszczepiona osoba będzie usiłowała wynająć pokój w miejscu, w którym osiągnięto już limit gości, są dwa wyjścia: trzeba okazać certyfikat lub poszukać innego obiektu na nocleg.

  • W czwartek premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w hotelach od 26 czerwca

  • Przedsiębiorcy mieli wątpliwości dotyczące przepisów uprawniających ich do sprawdzania certyfikatów szczepionkowych swoich gości

  • W piątek kwestię tę skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Podkreślił, że osoby zaszczepione, które będą próbowały zarezerwować pokój w miejscu z osiągniętym limitem gości, muszą okazać certyfikat lub poszukać innego hotelu

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia ogłosili plan łagodzenia obostrzeń na wakacje. Zmiany dotkną m.in. hoteli. Od 26 czerwca zajętych będzie mogło być 75 proc. miejsc w obiektach noclegowych. Do limitu nie będą wliczane również osoby zaszczepione i dzieci do 12 roku życia. O innych przepisach przeczytać można tutaj.

Zmiany nie spodobały się wielu hotelarzom, którzy liczyli na zupełne anulowanie limitów. Niektórzy wskazywali również na problem natury prawnej, dotyczący możliwości sprawdzania certyfikatów szczepionkowych u gości. Teraz głos w tej sprawie zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Rzecznik MZ o nowych obostrzeniach w hotelach

Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVN24 wyjaśnił, jak w praktyce wyglądać ma wynajem miejsc noclegowych w czasie wakacji osobom zaszczepionym. Zauważył, że sprawdzanie dokumentów dotyczących szczepień czy wyników testów na COVID-19 jest już powszechne w wielu miejscach, m.in. w samolotach.

Jest porozumienie ws. paszportów szczepionkowych

Jest porozumienie ws. podróży zagranicznych. Zaszczepieni bez kwarantanny i testów

CZYTAJ DALEJ

Stwierdził, że w hotelach działało to będzie na bardzo podobnej zasadzie, co w przypadku podróży lotniczych. Tak samo jak np. w restauracjach czy przy organizacji koncertów, czyli we wszystkich miejscach, w których osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów gości.

Rzecznik MZ podkreślił, że rzeczywiście żaden obywatel Polski nie ma prawnego obowiązku okazania dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepienia. Jeśli jednak będzie chciał zarezerwować nocleg w hotelu, w którym limit gości został już wyczerpany, stanie przed wyborem jednej z dwóch opcji:

  • Okazania dokumentu szczepienia i wynajęciu miejsca dzięki niewliczaniu się do limitu;

  • Odmówienia okazania dokumentu i zrezygnowania z noclegu w miejscu, w którym limit został osiągnięty. W tym przypadku turysta niestety będzie musiał zrezygnować z noclegu w tym miejscu.

Po tym wyjaśnieniu Andrusiewicz dodał, że „nie ma żadnego obowiązku" okazania dokumentu potwierdzającego przyjęcie preparatu, „jest pełna dowolność".

Decyzja rządu nie spodobała się hotelarzom

Zdaniem części polskich hotelarzy przepis dotyczący osób zaszczepionych może być martwy. Wskazują, że skoro turyści nie będą mieli nakazu okazywania certyfikatu szczepień przy rezerwacji, a właściciele obiektów nie będą mogli prawnie nakazać przedstawienia takiego dokumentu, to wszystko opierało się będzie na wierze w deklaracje urlopowiczów.

W mediach pojawiły się hipotetyczne sytuacje, do których rzekomo może doprowadzić takie rozwiązanie. Mówią one np. o grupie turystów, którzy deklarują zaszczepienie, ale nie godzą się na okazanie certyfikatów. Hotel ma wolne miejsca, więc może ich w tej sytuacji przyjąć, nie wliczając ich do limitu zajętych miejsc, jako osoby, które przyjęły preparat. W tej sytuacji obsługa hotelu przestrzega przepisów, pytając o szczepienie, ale nie może wyegzekwować okazania dokumentu. W praktyce jednak osoby te mogły złożyć fałszywą deklarację przyjęcia preparatu i wprowadzić tym w błąd pracowników obiektu. W efekcie doprowadzi tym może do ewentualnego naruszenia limitów pandemicznych.

W rozmowie z Money.pl współzałożyciel Zdrojowa Invest&Hotels, Jan Wróblewski, stwierdził, że nowe zasady będą „niemożliwe do zweryfikowania". On również zwrócił uwagę na fakt, że z perspektywy prawnej obsługa hotelu nie ma żadnej podstawy, by zobligować turystę do okazania certyfikatu i udowodnienia, że rzeczywiście przyjął preparat tak, jak deklaruje.

Zauważył również, że dzięki zwolnieniu z limitów dzieci do 12 roku życia, dziecięce grupy zorganizowane będą traktowane w inny sposób, niż turyści indywidualni. Można spekulować, że dzięki temu właściciele obiektów przyjmujących małych gości będą działali na innych zasadach niż zwykłe obiekty noclegowe, wykorzystując korzyści płynące z obostrzeń i wyjątków w limitach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >