Turysci.pl
Jest porozumienie ws. paszportów szczepionkowych

fot. unsplash.com/Ashkan Forouzani

Jest porozumienie ws. podróży zagranicznych. Zaszczepieni bez kwarantanny i testów

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Podróże po Europie będą o wiele łatwiejsze dla osób zaszczepionych. Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie luzowania obostrzeń. Turyści, którzy przyjmą preparat, będą zwolnieni z kwarantanny i robienia testów na COVID-19.

  • Parlament Europejski zatwierdził już wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych

  • Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej wyjawili dziś, że zawarto porozumienie w sprawie ułatwień, które mają dotyczyć zaszczepionych turystów

  • Osoby, które przyjmą preparat, będą mogli uniknąć kwarantanny po przekroczeniu granic oraz konieczności wykonania testów na koronawirusa

Dzisiaj w mediach pojawiła się wiadomość, która ucieszy wszystkie osoby planujące podróże w czasie tegorocznych wakacji. Każdy, kto się zaszczepił, prawdopodobnie będzie mógł uniknąć kwarantanny oraz obowiązku robienia testu na obecność COVID-19.

Wiadomość o porozumieniu ambasadorów państw członkowskich przy UE ogłosiła portugalska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Prawdopodobnie nowe zasady wejdą w życie w tym samym terminie, co tzw. paszporty szczepionkowe, czyli 1 lipca.

Podróże dla zaszczepionych turystów będą łatwiejsze

Wiadomość o zawarciu porozumienia pojawiła się w mediach społecznościowych prezydencji Portugalii. We wpisie podkreślono, że „państwa członkowskie wykazały szeroki konsensus w sprawie odpowiedzialnego przywracania swobodnego przepływu" turystów i podróżnych.

Czechy wpisały Polskę na zieloną listę

Czechy wpisują Polskę na zieloną listę. Od poniedziałku koniec ograniczeń

CZYTAJ DALEJ

Warto podkreślić, że porozumienie to jeszcze nie jest wiążące, natomiast pokazuje kierunek, w którym podąża UE. Zgodnie z założeniami, każda osoba, po 14 dniach od przyjęcia pełnej dawki szczepienia przeciwko COVID-19, będzie mogła cieszyć się swobodnymi podróżami w granicach Wspólnoty.

Zaszczepieni mają zostać zwolnieni z przechodzenia kwarantanny w tych krajach, w których to konieczne. Wobec nich nie będzie również stosowany nakaz wykonywania testów na COVID-19 przed wylotem lub po wylądowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że turyści, którzy nie przyjmą preparatu, będą skazani na pozostanie w domach. W tym przypadku obowiązywały będą warunki dyktowane zagrożeniem epidemicznym w kraju, z którego leci podróżny. Spodziewać się można, że będą one podobne lub zbliżone do tych, które obowiązują obecnie.

Jak zdobyć paszport szczepionkowy?

W Polsce zielony certyfikat zdobyć może już każda osoba, choć jeszcze nie wszystkie kraje go respektują (zaczną dopiero 1 lipca). Dokument jest w pełni darmowy, a występuje zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Pobrać go można z internetowego Konta Pacjenta - zarówno w formie online jak i w formacie PDF, gotowym do druku. Obie wersje są takie same i zawierają kod QR, który umożliwi przejście kontroli na granicach państw.

Paszport szczepionkowy funkcjonuje również w wersji mobilnej, np. na telefony komórkowe. Znaleźć go można w aplikacji mObywatel oraz w mojeIKP.

Nie jest on skierowany wyłącznie do osób zaszczepionych. Można w nim znaleźć również informacje o wyniku ostatniego wykonanego testu na COVID-19, a także status ozdrowieńca.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >