Turysci.pl
Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie paszportów szczepionkowych

Marek BAZAK/East News

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie paszportów szczepionkowych

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Parlament Europejski podjął decyzję ws. wprowadzenia w życie paszportów szczepionkowych. Eurodeputowani wyrazili zgodę na uruchomienie międzynarodowego dokumentu, który ma ułatwić przekraczanie granic krajów członkowskich. Certyfikaty mają zostać uruchomione 1 lipca.

  • Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził wprowadzenie certyfikatów szczepionkowych

  • Nowy dokument ma ułatwić przekraczanie granic krajów związkowych Wspólnoty, a co za tym idzie, m.in. wspomóc europejską branżę turystyczną

  • Certyfikaty mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez kolejnych 12 miesięcy. Ułatwią podróże ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym oraz tym, które wykonały test na COVID-19

W wyniku pandemii koronawirusa światowy sektor turystyczny pogrążył się w kryzysie, a paszport szczepionkowy ma być jednym ze sposobów wyjścia z trudnej sytuacji. Debaty nad nowym dokumentem trwają już od kilku miesięcy, ale w końcu zapadła oficjalnie jedna z najważniejszych decyzji w tej sprawie.

Parlament Europejski w środę głosował nad zatwierdzeniem projektu wprowadzenia w życie tzw. paszportów szczepionkowych. 546 eurodeputowanych było za a 93 przeciw. Wstrzymało się 51 polityków. Oznacza to, że nowy dokument oficjalnie wejdzie w życie 1 lipca.

KE ostatecznie zatwierdziła paszporty szczepionkowe

Prace nad wprowadzeniem paszportów szczepionkowych trwają już od dawna. Dokumenty przeszły już szereg testów w różnych krajach, a od kilku dni dostęp do nich pilotażowo mają również Polacy. Po decyzji PE jest już raczej pewne, że rozwiązanie ułatwiające podróżowanie będzie respektowane przez wszystkie kraje UE.

Nie żyje mężczyzna. Śmierć na plaży w Kołobrzegu

Kołobrzeg. Nie żyje mężczyzna, którego z wody wyciągali spacerowicze

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze przed głosowaniem nad paszportami covidowymi, głos zabrał Joachim Brudziński. W swoim wystąpieniu były szef polskiego MSW, reprezentujący Europejskich Konserwatystów, podkreślił zgodę Polski na przyjęcie dokumentu.

Polityk podkreślił, że nasz kraj „z zadowoleniem przyjmuje wypracowany kompromis" dotyczący paszportów szczepionkowych. Zaznaczył też, że jako państwo popieramy przedstawiony tekst zabezpieczający „kompetencje krajów członkowskich do wprowadzania obostrzeń", co zależne ma być od dynamiki sytuacji epidemicznej.

Polityk podkreślił również jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dotyczących paszportów, czyli fakt, że zdaniem przeciwników dyskryminują one osoby niezaszczepione. Brudziński zaznaczył, że przegłosowane rozporządzenie nie może być postrzegane jako „ustanawiające obowiązek lub prawo do szczepienia".

Jak wyrobić" paszport szczepionkowy przed podróżą?

Paszporty szczepionkowe mają wejść w życie 1 lipca i wstępnie będą obowiązywały przez 12 miesięcy. Mają znajdować się w nich informacje o:

  • Przejściu zachorowania na koronawirusa;

  • Przyjęciu szczepienia przeciwko koronawirusowi;

  • Wyniku ostatniego testu na obecność COVID-19.

Parlament Europejski podkreślił w oficjalnym komunikacie, że certyfikaty te będą honorowały wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Zaznaczono też, że UE dąży do zapewnienia osobom, które nie chcą lub nie mogą przyjąć szczepionek, dostępu do niedrogich testów na COVID-19.

„Wyrobienie" paszportu szczepionkowego dla każdego obywatela Unii Europejskiej jest bezpłatne. Od 1 czerwca pobrać go można z Internetowego Konta Pacjenta - zarówno w wersji elektronicznej, jak i formacie PDF. Jeszcze przed oficjalnym wejściem dokumentu w życie (1 lipca) paszport ma być również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel.

W dowolnym punkcie szczepień otrzymać będzie można również drukowaną formę dokumentu. Osoby będące ozdrowieńcami lub posiadające negatywny wynik testu na COVID-19 mogą prosić o wydruk certyfikatu pielęgniarki oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Warto zaznaczyć, że wyrobienie paszportu szczepionkowego nie będzie obowiązkowe i będą możliwe również podróże bez niego. Funkcjonować to będzie na dotychczasowych zasadach, a więc podróżny przed przekroczeniem granicy będzie musiał sprawdzić obowiązujące przepisy graniczne w państwie, do którego chce wjechać. Następnie konieczne będzie spełnienie tych warunków.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >