Turysci.pl > Polska > Zwiększenie limitu gości w hotelach jeszcze w czerwcu
Patryk Korzec
Patryk Korzec 10.06.2021 15:53

Zwiększenie limitu gości w hotelach jeszcze w czerwcu

Zmiana obostrzeń w hotelach w czerwcu
fot. pixabay.com/peterweideman /zdjęcie poglądowe

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdzili łagodzenie obostrzeń pandemicznych w Polsce. Do zmiany przepisów dojdzie już 26 czerwca. Świętować może m.in. branża turystyczna oraz sami urlopowicze - limit gości w hotelach zostanie zwiększony do 75 proc.

  • Plan przedstawiony przez przedstawicieli rządu obejmuje całe wakacje

  • W ramach luzowania obostrzeń zwiększony zostanie limit osób, które mogą przyjąć polscy hotelarze. Wynosił będzie od 26 czerwca 75 proc.

  • Hotelarze obecnie mogą wynajmować jedynie 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc noclegowych, którymi dysponują w swoich obiektach

W czwartek po godzinie 15:30 rozpoczęła się rządowa konferencja prasowa, dotycząca zmian w obostrzeniach pandemicznych w czasie wakacji. Jak usłyszeliśmy, już 26 czerwca dojdzie do zwiększania limitów liczby osób, które mogą przebywać w miejscach kultury oraz obiektach noclegowych.

Rząd luzuje obostrzenia w hotelach na wakacje

Już we wtorek minister zdrowia otwarcie mówił, że kolejne zmiany w obostrzeniach pandemicznych będą dotyczyły okresu wakacyjnego. Zaznaczył, że rząd jest świadomy, iż polscy turyści chcą planować urlopy, a luzowanie obostrzeń powinno ten proces ułatwić.

Zgodnie z najnowszym ogłoszeniem, zwiększony zostanie limit miejsc noclegowych, które hotelarze mogą wynająć swoim gościom. Do tej pory wynosił on 50 proc., a od 26 czerwca wzrośnie do 75 proc. Do tej liczby nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia. Ma to promować wyjazdy rodzinne.

Na zmianach skorzystają również przedsiębiorcy reprezentujące branże pośrednio związane z turystyką letnią. Więcej osób w czasie wakacyjnych wyjazdów korzystać będzie mogło bowiem z kin oraz teatrów - 75 proc. Podczas seansu będzie można również zamówić przekąski i spożywać je siedząc na swoim miejscu.

75 proc. miejsc będzie mogło być zajętych również w lokalach gastronomicznych, ta sama zasada dotyczy również wesołych miasteczek.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił również, że wszystkie limity nie obowiązują osób, które zostały zaszczepione pełną dawką preparatu. Przypomniał też, że osoby wracające z wakacji, które go przyjęły, nie będą musiały przechodzić kwarantanny.

Hotelarze od dawna domagają się zniesienia limitów

Sektor hotelarski od dawna domagał się zniesienia lub poluzowania limitu miejsc noclegowych, które mogą wynajmować. Przedsiębiorcy zauważali, że więcej osób może już uczestniczyć np. w weselach (tam limit to 150 uczestników), podczas gdy małe pensjonaty wciąż wynajmować mogą co drugie łóżko.

W obronie hotelarzy niedawno stanęła również wiceminister rozwoju, Anna Kornecka. W rozmowie z Radiem ZET przyznała, że zarówno branża turystyczna, jak i gastronomiczna, powinny działać już „jak najszerzej".

Zaznaczyła, że luzowanie obostrzeń musi być związane z sytuacją pandemiczną, ale jej zdaniem „wszystko zmierza w dobrym kierunku". Dzisiejsza decyzja rządu wydaje się potwierdzeniem tego wniosku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Konferencja prasowa