Turysci.pl
GIS będzie prowadził kontrole w wakacje

Piotr Molecki/East News

GIS będzie prowadził wakacyjne kontrole w turystycznych miejscowościach

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

GIS przedstawił najczęstsze przypadki łamania przepisów sanitarnych w popularnych, turystycznych kurortach. Jak poinformował rzecznik Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym roku również przeprowadzane będą wzmożone kontrole restauracji i obiektów gastronomicznych. Sprawa ta jest szczególnie istotna ze względu na tłumy, których spodziewają się przedsiębiorcy w najpopularniejszych miejscowościach.

  • GIS zapowiada wzmożone inspekcje sanitarne w turystycznych miejscowościach w całej Polsce

  • Pod lupę mają być wzięte wszelkie zakłady żywienia zbiorowego otwartego

  • Ujawniono, jakie nieprawidłowości były najczęściej stwierdzane podczas kontroli w poprzednich latach

Rzecznik prasowy GIS w rozmowie z Super Expressem zdradził, że w czasie tegorocznych wakacji przeprowadzane będą wzmożone kontrole sanitarne. Na wzór poprzednich sezonów letnich, szczególny nadzór dotyczył będzie bezpieczeństwa żywności.

Tysiące turystów planuje już urlopy w różnych częściach Polski. Tłumy pojawią się zarówno w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim czy mazurskimi jeziorami. Przestrzeganie zasad sanitarnych jest więc szczególnie ważne w obliczu nadciągających tłumów.

Wzmożone kontrole GIS w czasie wakacji

Od rozpoczęcia pandemii Główny Inspektorat Sanitarny ma pełne ręce roboty. Masowe kontrole były już przeprowadzane podczas zimowego luzowania obostrzeń, a powtórzą się też latem.

Jest porozumienie ws. paszportów szczepionkowych

Jest porozumienie ws. podróży zagranicznych. Zaszczepieni bez kwarantanny i testów

CZYTAJ DALEJ

Jak powiedział dla SE Jan Bodnar, wzmożone kontrole dotyczyły będą zwłaszcza zakładów żywienia zbiorowego otwartego. Podkreślił, że uwaga inspektorów skupiona będzie na miejscowościach turystycznych.

Rolą właścicieli takich obiektów jest dbanie o to, by turystom serwowane były produkty odpowiedniej jakości, przechowywane we właściwych warunkach. Niestety każdego roku inspekcje ujawniają, że istnieją miejsca, w których dochodzi do licznych nieprawidłowości, o których urlopowicze zwykle nawet nie mają pojęcia.

SE, powołując się na Jana Bodnara, opublikował listę najczęściej występujących nieprawidłowości, które udało się wykryć w ostatnich latach. Inspektorzy odkryli m.in.:

  • Brak segregacji środków spożywczych;

  • Brak zachowywania czystości pomieszczeń i ich zły stan;

  • Środki spożywcze po upływie terminu przydatności do spożycia czy minimalnej trwałości.

Podkreślmy, że takie zachowanie zaszkodzić może turystom. Zjedzenie czegoś po terminie nie tylko może zniszczyć życie, ale również np. wpłynąć negatywnie na stan zdrowia. Przestrzeganie wytycznych sanitarnych - nie tylko tych związanych z pandemią - jest szczególnie istotne.

Polacy szykują się na wakacje. Luzowanie obostrzeń

Tegoroczny sezon urlopowy w Polsce zapowiada się wyjątkowo owocnie. Eksperci przewidują, że znaczny procent polskich turystów zdecyduje się na spędzenie wakacji w kraju, rezygnując z zagranicznych podróży.

Zachęcić ma do tego m.in. polski bon turystyczny, który wykorzystać można jedynie w granicach naszego państwa czy luzowanie obostrzeń dla branży turystycznej. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 26 czerwca zwiększony zostanie limit gości, którzy wynajmują miejsca noclegowe w hotelach.

Obecnie wynosi on 50 proc., a pod koniec miesiąca ma on wzrosnąć do 75 proc. Dodatkowo do tego limitu nie będą wliczani turyści zaszczepieni oraz dzieci do 12 roku życia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >