Turysci.pl
Wyspy Galapagos

fot. Pixabay/ holgereberle

Morze plastiku na Wyspach Galapagos. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wyspy Galapagos toną w plastiku - wykryto go na plażach, w próbkach z dna morskiego, w wodzie, a nawet w organizmach zwierząt. Niestety samo sprzątanie na niewiele się zda.

Wyspy Galapagos, a konkretnie San Cristobal, to miejsce, gdzie Karol Darwin prowadził badania nad ewolucją gatunków. Niestety, dziewiczy klimat regionu zakłócił wszechobecny plastik.

Wszechobecny plastik na Wyspach Galapagos

Według badań naukowców z University of Exeter, Galapagos Conservation Trust i Galapagos Science Center zanieczyszczenie plastikiem wykryto na plaży, w wodzie i w żyjących na archipelagu zwierzętach.

Nieskazitelnie czysty wizerunek wysp Galapagos może sprawiać wrażenie, że są one jakoś chronione przed zanieczyszczeniem plastikiem. Nasze badanie jasno pokazuje, że tak nie jest – powiedziała dr Ceri Lewis z Global Systems Institute w Exeter, cytowana przez Wyborczą.

Brytyjski University od Exeter zamieścił na swoich łamach komunikat prasowy, natomiast wyniki badań opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego „Science of The Total Environment".

Cypr wpisał Polskę na pomarańczową listę

Łagodzą obostrzenia dla Polaków. Nasz kraj na pomarańczowej liście Cypru

CZYTAJ DALEJ

Według naukowców zaledwie 2 proc. tzw. makroplastiku, czyli przedmiotów i fragmentów większych niż 5 mm, pochodzi z wysp Galapagos. Większość odpadów pochodzi najprawdopodobniej z oceanów i są naniesione przez prądy.

Najwięcej plastiku wykryto na wschodnich plażach archipelagu. Właśnie one są najbardziej narażone na zanieczyszczenia nanoszone wraz z pacyficznym Prądem Peruwiańskim, zwanym też Prądem Humboldta.

Plaża Punta Pitt jest natomiast jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w regionie. Jest to naturalne siedlisko endemicznego gatunku legwana morskiego zwanego potocznie godzillą. Co ważne, na świecie zostało jedynie 500 osobników.

Drobinki plastiku wykryto również w ciałach wszystkich siedmiu przebadanych gatunkach bezkręgowców. Według badań 52 proc. ze 123 osobników miało w sobie tworzywo sztuczne.

- Te zwierzęta są kluczową częścią sieci pokarmowych, na których opierają się większe gatunki żyjące na i wokół Galapagos, z których słyną te wyspy - powiedziała dr Jen Jones z Galapagos Conservation Trust.

Problem jest jednak znacznie szerszy - na połknięcie plastiku narażone są również lwy morskie, żółwie morskie, rekiny wielorybie, czy głowomłoty tropikalne. Zanieczyszczona jest również woda, dno morskie, zarośla namorzynowe i skaliste wybrzeża.

Według badaczy problemu nie da się rozwiązać samym sprzątaniem plaży, a nawet usunięciem plastiku ze środowiska. Zanieczyszczanie plastikiem musi zostać zatrzymane u samego źródła - na całym świecie.

- Jeśli radykalnie nie zmienimy sposobu, w jaki wykorzystujemy tworzywa sztuczne, to sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej - powiedział Dr David Santillo z Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Samolot rozbił się i zapalił. Cztery osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >