Turysci.pl
Unia Europejska wprowadza zakaz dla białoruskich linii lotniczych

fot. wikimedia.org/Petr Beran/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Zakaz lotów nad UE dla Białorusi. Od północy z piątku na sobotę

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Unia Europejska wprowadza nowy zakaz, który będzie dotyczył wszystkich białoruskich linii lotniczych. Od północy z piątku na sobotę przewoźnicy z Białorusi nie będą mogli przelatywać przez przestrzeń powietrzną Wspólnoty, a także lądować na lotniskach znajdujących się na terenie UE. Zmiany te mogą wywołać gigantyczne zmiany w rozkładach lotów.

  • Białoruskie linie lotnicze od północy z piątku na sobotę nie będą mogły przelecieć przez przestrzeń powietrzną Wspólnoty

  • Niedozwolone będzie również ich lądowanie na lotniskach znajdujących się na terenie UE

  • Wcześniej Unia Europejska zapowiadała już takie sankcje. Są one odpowiedzią na porwanie przez białoruskie władze samolotu Ryanair, na którego pokładzie znajdował się znany opozycjonista

Unia Europejska pod koniec maja zapowiedziała nałożenie sankcji na Białoruś. Miała to być odpowiedź na działanie tamtejszych władz, w ramach którego zmuszono samolot Ryanair do lądowania w Mińsku. Docelowo leciał do Wilna.

Jak się okazało, na białoruskim lotnisku zaaresztowano jednego z pasażerów - Romana Pratasiewicza, znanego białoruskiego opozycjonistę. Takie działania potępiło wielu europejskich przywódców. W ramach sankcji białoruscy przewoźnicy będą mieli zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną wspólnoty oraz lądowania na lotniskach znajdujących się na terenie UE.

Unia Europejska wprowadza zakaz dla białoruskich linii lotniczych

Rada Europy w piątek poinformowała, że zakaz zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę. Do jego przestrzegania zostały zobowiązane wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Nie żyje dwoje turystów z Warszawy

Spłonął domek letniskowy. Dwoje urlopowiczów nie żyje, trzeci zdążył uciec

CZYTAJ DALEJ

W komunikacie cytowanym przez Polsat News podkreślono, że obostrzenie dotyczy wszystkich białoruskich przewoźników, również handlowych. Spodziewać się można, że decyzja ta wpłynie na zmiany wielu rozkładów lotów na europejskich lotniskach, które obsługiwały pasażerskie połączenia realizowane przez białoruskich przewoźników.

Przypomnijmy, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza Polakom wszelkie wyjazdy na Białoruś, o ile nie są konieczne. Podróże o charakterze turystycznym też nie są wskazane.

Polakom, którzy obecnie przebywają w tym kraju, zalecono szczególną ostrożność. Zasugerowano przebywanie w miejscach zgromadzeń, a w przypadku niespodziewanych zdarzeń, natychmiastowy kontakt z polskim konsulem dyżurnym.

Polska taki zakaz wprowadziła już w maju

Polska wprowadziła zakaz wlotu dla białoruskich samolotów już pod koniec maja, jako jeden z pierwszych krajów Unii Europejskiej. Uwzględniono w przepisie każdy rodzaj połączeń, również te pasażerskie, zatem decyzja UE nie wniesie zmian do stanowiska naszych władz.

Decyzję o zamknięciu dla przewoźników z Białorusi naszej przestrzeni powietrznej ogłoszono po tym, jak w Warszawie wylądował samolot firmy Belavia.

Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego w rozmowie z Polsat News tłumaczyli wtedy, że mimo zapowiedzi władz Polski i Unii Europejskiej, oficjalne pismo ws. wprowadzenia zakazu nie zostało przedstawione, zatem nie było podstaw do odesłania białoruskiej maszyny.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >