Turysci.pl
Opinie Polaków o Gubałówce

Webcamera.com

Ceny za noclegi w hotelach i pensjonatach w Zakopanem idą w górę

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ile będzie trzeba zapłacić za nocleg w Zakopanem podczas tegorocznych wakacji? Jak wynika z danych ekspertów, niestety turyści muszą przygotować się na podwyżki. Jedna noc w pensjonacie, dla jednej osoby, może kosztować nawet 240 zł.

  • Rosną ceny noclegów w hotelach oraz pensjonatów w Zakopanem

  • Podwyżki sięgają ok. 20 proc. w stosunku do wakacji 2020

  • Nie widać znacznych różnic w cenach wynajmów kwater - oscylują na poziomie 50-60 zł

Przedsiębiorcy z Zakopanego przez ostatnich kilka miesięcy ponieśli gigantyczne straty związane z pandemią koronawirusa. Podobnie jak przedstawiciele branży turystycznej z innych regionów Polski, na Podhalu również gości było jak na lekarstwo niemalże przez całą zimę.

Trudno się dziwić, że właściciele restauracji czy obiektów noclegowych chcą w czasie wakacji odrobić choć część poniesionych strat. Niezadowoleni z tego mogą być natomiast turyści, którzy za urlop będą musieli zapłacić więcej niż przed rokiem.

Ceny noclegów w Zakopanem rosną

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej zdradził w rozmowie z Gazetą Krakowską, że w tym roku ceny noclegów na Podhalu będą wyższe o ok. 20 proc. w stosunku do 2020 roku.

Dariusz Galica, prowadzący agencję wspomagającą ośrodki turystyczne w pozyskiwaniu klientów, powiedział GK, że podwyżki dotyczyć będą przede wszystkim noclegów w hotelach oraz pensjonatach. Jego zdaniem w 2020 roku pobyt z wyżywieniem, na jedną noc za osobę, kosztował średnio 180 zł. W 2021 roku będzie to już od 220 zł do 240 zł.

Błękitne Flagi na plażach w Polsce

34 polskie plaże otrzymały Błękitną Flagę

CZYTAJ DALEJ

W przypadku obiektów o najwyższym standardzie, czyli hoteli 4-gwiazdkowych, ceny wahać się będą w granicach 320-340 zł za noc. Dariusz Galica podkreśla, że jeszcze rok wcześniej było to 280 zł za noc.

Jedynym plusem są ceny obowiązujące w kwaterach prywatnych. Tam na szczęście wiele od 2020 roku się nie zmieniło. Za jedną noc w pokoju gościnnym jedna osoba będzie musiała zapłacić ok. 50-60 zł.

Eksperci doszukują się w tych podwyżkach w głównej mierze chęci odrobienia strat. Twierdzą, że przedsiębiorcy liczą na wzmożony ruch turystyczny na terenie Polski. Wielu wczasowiczów zamierza także wykorzystać bony turystyczne, oferowane przez rząd. Spodziewać się więc można znacznej liczby wyjazdów rodzinnych.

Turyści narzekają nie tylko na drogie noclegi

Problemem dla wczasowiczów nie są jednak tylko wysokie ceny noclegów. W ostatnim czasie internet zalewają zdjęcia paragonów z turystycznych miejscowości. Zwykle osoby goszczące w nadmorskich czy górskich restauracjach skarżą się na przesadnie wysokie ceny.

Tę sytuację przedsiębiorcy tłumaczą ogólnymi podwyżkami cen. Wskazują, że droższe są produkty, a także ceny dostawców czy magazynów. Podkreślają, że to do nich dostosowane muszą być cenniki w menu i nie można o wszystko oskarżać wyłącznie restauratorów.

Z drugiej strony eksperci ostrzegają przed gwałtownym wprowadzaniem podwyżek. Zbigniew Głąbiński z katedry turystyki i rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego zauważył, że przesadne windowanie cen przynieść może skutek odwrotny - zamiast nadrobienia strat klienci mogą się zniechęcić, co przełoży się na straty lokali. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Krakowska

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >