Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Polski Bon Turystyczny się rozwija. "Będzie większy wybór rozwiązań dla rodzin i beneficjentów"
Patryk Korzec
Patryk Korzec 03.03.2021 16:24

Polski Bon Turystyczny się rozwija. "Będzie większy wybór rozwiązań dla rodzin i beneficjentów"

polski bon turystyczny dostosowany dla niepełnosprawnych
fot. wikimedia.org/Marcin.pw/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
  • W najbliższych miesiącach będą zmiany w ofercie Polskiego Bonu Turystycznego dla niepełnosprawnych

  • Rozwój oferty ma ma być dostosowany do potrzeb turystyki rodzinnej oraz wypoczynku i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych

  • Działanie te mają zwiększyć obecność grup wrażliwych w polskiej turystyce

Polski Bon Turystyczny to wsparcie w wysokości 500 zł, które przeznaczyć można na urlop wypoczynkowy dzieci. Większy pakiet, 1000 zł, otrzymują od rządu dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. 

Dodatkowe środki przeznaczyć można na imprezy turystyczne wraz z pakietami towarzyszącymi i pobyt w obiektach turystycznych, ale również turnusy rehabilitacyjne, pobyty sanatoryjne i lecznicze, a także wyjazdy do ośrodków ukierunkowanych na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Polski Bon Turystyczny zwiększa dostępność turystyki dla dzieci niepełnosprawnych

Twórcy w informacji prasowej podkreślają, że w najbliższych miesiącach realizowane będą nowe działania, skupione na zwiększeniu dostępności obiektów turystycznych dla dzieci z dysfunkcjami. 

Obecnie wiele ośrodków nie jest przystosowanych do potrzeb tej grupy, głównie ze względu na brak wprowadzenia specjalnych udogodnień, takich jak np. dostępność dla osób na wózkach inwalidzkich, dodatkowych łóżek, zabezpieczeń schodów itp. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Wprowadzenie nawet tak podstawowych ułatwień może otworzyć branżę turystyczną dla wrażliwych grup. Pomóc ma w tym Polski Bon Turystyczny oraz działania podejmowane w jego ramach w ostatnim czasie. 

Zapewnienie dostępności powinno być głównym celem poprawy jakości i konkurencyjności ośrodków turystycznych. Polska Organizacja Turystyczna podejmuje działania skierowane do przedstawicieli branży turystycznej, zachęcające i angażujące ich do podnoszenia jakości oferty skierowanej do rodzin z dziećmi i uwzględniającej potrzeby wrażliwych grup. Współpracujemy z  ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami, które mogą pomóc właścicielom obiektów w zrozumieniu specyficznych potrzeb, istniejących barier i sposobów ich pokonywania – mówi wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Anna Salamończyk-Mochel. 

Pozytywne zmiany czekają beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego już w najbliższych miesiącach. 

Pracujemy nad zapewnieniem jak najszerszej bazy obiektów i organizatorów turystycznych realizujących wypoczynek, aktywności czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami nie tylko po to, aby zaspokoić dzisiejsze krytyczne potrzeby, ale też po to, aby dostępność stała się rzeczywistością polskiej turystyki – dodaje Salamończyk-Mochel. 

Na co możemy wydać Polski Bon Turystyczny? 

Przez zamknięcie hoteli i zamrożenie znacznej części branży turystycznej z powodu pandemii sprawiło, że zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym znacznie spadło. Prezydent w odpowiedzi na to podpisał zgodę na zmianę zasad działania dodatku - obecnie można nim płacić nawet podczas wyjazdów jednodniowych. 

Jak czytamy w komunikacie prasowym, 92 proc. Polaków zna Polski Bon Turystyczny i wie, jak on funkcjonuje. Okazuje się, że nie wszyscy jednak są świadomi warunków korzystania z dodatku oraz miejsc, gdzie można go używać. 

Nie wszyscy wiedzą, że w ramach tego świadczenia mogą skorzystać nie tylko z noclegów, wycieczek i atrakcji turystycznych, ale także świadczeń realizowanych np. przez ośrodki rehabilitacyjne i sanatoryjne. W kolejnych miesiącach, dzięki działaniom podejmowanym przez właścicieli obiektów, organizatorów turystyki i Polską Organizację Turystyczną, oferta dostosowana do turystyki rodzinnej i wypoczynku oraz rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych będzie rosła, a beneficjenci będą mieli większy wybór odpowiednich dla siebie i swoich rodzin rozwiązań – zapowiada ważne dla osób niepełnosprawnych zmiany Anna Salamończyk-Mochel. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Polski Bon Turystyczny