Turysci.pl
urlop w czasie pandemii

Fot. pixabay.com/ 12019

Niektóre kraje są otwarte na turystów mimo pandemii. Część nie wymaga nawet testów

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Urlop w marcu byłby dla wielu idealnym rozwiązaniem, aby odpocząć od przytłaczającej codzienności i przejściowej pogody w Polsce. Niektóre kraje wpuszczają turystów mimo pandemii. Można znaleźć również takie, do których nie trz

Urlop w marcu to dobry moment, aby naładować akumulatory po zimie i przygotować się na cieplejsze miesiące w Polsce. Są kraje, które mimo trwającej pandemii wpuszczają turystów, a niektóre z nich nie wymagają nawet testów. Należy pamiętać jednak o ograniczeniach wprowadzanych na miejscu.

Urlop w marcu. Niektóre kraje szczególnie kuszą turystów

Większość miejsc, które do tej pory Polacy wybierali na wypoczynek w marcu, oczekuje od podróżnych okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Jak sprawdził Onet, są jednak miejsca, które nie wprowadziły takiego wymogu ani obowiązku odbycia kwarantanny. Wśród nich znajdziemy:

  • Albanię,

  • Dominikanę,

  • Kostarykę,

  • Macedonię,

  • Meksyk,

  • Tanzanię (Zanzibar).

Wybierając jeden z powyższych krajów, przede wszystkim należy zapoznać się z restrykcjami, które panują na miejscu. Pomoże to zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz spędzić spokojny urlop, bez ryzyka zapłacenia wysokiego mandatu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Jak czytamy na stronie MSZ, w Albanii od 15 lipca do odwołania obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. Turyści, którzy chcą wypożyczać leżaki, mogą to zrobić jedynie na plażach hotelowych. Na plażach ogólnodostępnych nie ma możliwości wypożyczenia leżaków - czytamy na stronie. Fly.pl. Ponadto od godziny 20:00 do 6:00 obowiązuje tam godzina policyjna.

Chociaż na Dominikanie zniesiono wymóg posiadania testów przy wjeździe do kraju, osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa - czytamy na stronie MSZ. Na terenie kraju obowiązuje godzina policyjna od 19:00 do 5:00 od poniedziałku do piątku oraz od 17:00 do 5:00 rano w soboty i niedziele. Dominikana wprowadziła również bezpłatne ubezpieczenie dla turystów w przypadku hospitalizacji, którego ważność przedłużono do 31.03.2021 r.

Kostaryka nie wymaga posiadania przy sobie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, jednak przed wyjazdem należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Kostaryki przez planowany okres pobytu, gwarantujące pokrycie kosztów leczenia związanych z COVID-19. Przyjezdny musi również wypełnić tzw. Pase de Salud (Kartę Zdrowia).

volcano-718277-1280-1614693738.jpg

Kostaryka

Kostaryka, fot. Pixabay/ BelaMarie

Z kolei w Macedonii, poza obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w całej przestrzeni publicznej, obowiązuje zakaz przebywania w przestrzeni publicznej grup większych niż 4 osoby. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi grzywna w wysokości 500 euro. Kawiarnie, bary i restauracje są tam otwarte do godz. 21:00 - czytamy na stronie MSZ.

Jak czytamy na stronie MSZ, o ile podróż do Meksyku z terytorium UE w każdym celu jest dozwolona, to funkcjonariusze graniczni częściej sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku. W ostatnim czasie wzrosła tam liczba podróżujących z państw UE, deklarujących cel turystyczny, którzy nie zostają wpuszczeni do kraju. Zaleca się również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, chociaż nie jest to wymagane.

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszy się Zanzibar, wyspa należąca do Tanzanii. Przy wjeździe do tego kraju nie jest wymagane posiadanie negatywnego wyniku testu, a na miejscu można zauważyć nagminne łamanie środków sanitarnych. Prezydent Tanzanii John Magufuli twierdzi bowiem, że kraj wyeliminował wirusa po trzech dniach postu i modlitw. Australijski portal News.com zauważa jednak, że ta iluzja zniknęła, gdy kilku polityków niespodziewanie zmarło.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet, MSZ

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >