Turysci.pl
turysta w beskidach

fot. Facebook/ GOPR Beskidy/ W. Ormańczyk, P. Herman

GOPR poszukiwał turysty w Beskidach. Odnalazł się po stronie czeskiej

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turysta zaginął w niedzielę późnym wieczorem w Beskidach. Poszukiwania trwały do godziny 3 w nocy. W wyprawie ratunkowej udział wzięło 24 ratowników. Poważnie wyziębionego 47-latka odnalazła czeska Horska Sluzba po kilkugodzinnych poszukiwan

Turysta w niedzielę z niewiadomych przyczyn odłączył się od grupy znajomych, z którymi przebywał w rejonie Stożka. Poszukiwania rozpoczęły się po godzinie 20, kiedy zgłoszone zostało jego zaginięcie. Akcja poszukiwawcza trwała do późnych godzin nocnych.

Poszukiwania turysty w Beskidach. Mężczyzna odnaleziony po stronie czeskiej

- W niedzielę późnym wieczorem 47-letni mężczyzna z niewiadomych przyczyn odłączył się od grupy znajomych, z którymi przebywał w rejonie Stożka. Turyści o godz. 20:10 zgłosili zaginięcie kolegi do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku - poinformował GOPR Beskidy na swoim Facebooku.

Według informacji podanej w komunikacie, ratownicy z Cieszyna, Bielska-Białej i Szczyrku rozpoczęli przeszukiwanie szlaków i dróg leśnych. Do akcji dołączyła również czeska Horska Sluzba, która została powiadomiona wcześniej o prowadzonych działaniach.

- Ratownicy sekcji Cieszyn, Bielsko-Biała oraz Szczyrk rozpoczęli przeszukiwanie szlaków i dróg leśnych w rejonie Stożka. O prowadzonych działaniach powiadomiono Horská služba ČR Beskydy, która dołączyła do wyprawy. Po godzinie 2:00 w nocy ratownicy z Czech odnaleźli mocno wychłodzonego mężczyznę po stronie czeskiej w rej. osady Bahenec. Został przekazany Policji na przejściu granicznym Jasnowice-Bukovec - czytamy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Jak czytamy w komunikacie na Facebooku, w wyprawie ratunkowej udział wzięło 24 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, ratownicy Horskiej Służby Beskydy oraz 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania zakończono o godz. 3:00 w nocy.

Chociaż w całej Polsce czuć już zbliżającą się wiosnę, ratownicy górscy przestrzegli, że w górach warunki turystyczne są nadal zimowe. Nocą temperatura spada poniżej 0, a w wyższych partiach leży sporo śniegu. Niedawno pisaliśmy o lawinie, która zeszła w słowackich Tatrach.

GOPR zaleca, również, aby dłuższą trasę podejmować zawsze w grupie, w której będzie przynajmniej jedna osoba znająca trasę. Jak czytamy na stronie, warto przed wyruszeniem w góry zostawić wiadomość w miejscu zamieszkania o wyborze trasy i przybliżonym czasie powrotu.

W przypadku zabłądzenia należy podjąć próbę przedostania się najkrótszą drogą do doliny, ale nie żlebem, tylko grzbietem lub grzędą - informuje GOPR na swojej stronie. W razie wypadku należy wołać o pomoc jakimkolwiek sygnałem akustycznym lub świetlnym - sześć razy na minutę z jednominutową przerwą. Pomoc można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: GOPR

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >