Turysci.pl
Polacy przestają kupować parawany

Piotr Molecki/East News

Polscy plażowicze coraz rzadziej kupują parawany

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polacy coraz rzadziej decydują się na kupno parawanów podczas wypoczynku nad morzem. Wszystko wskazuje na to, że złośliwe uwagi na temat „wydzielania swojego miejsca" nad morzem ma swój efekt w tendencjach zakupowych turystów.

  • Z roku na rok Polacy kupują coraz mniej parawanów. Na plaży może nie być ich już tak dużo jak kiedyś

  • Turyści urodzeni po 1990 roku niechętnie używają parawanów

  • Pandemia odbiła się na przedsiębiorcach sprzedających parawany. Obroty spadały o kilkadziesiąt procent

W sieci krąży wiele stereotypów dotyczących Polaków na wakacjach. Nikomu nie trzeba przypominać kultowego kompletu pt. sandały + skarpetki, wchodzenia na Giewont w szpilkach czy rezerwowania ogromnego fragmentu plaży nad morzem parawanami.

Okazuje się jednak, że te ostatnie przeżywają poważny kryzys. Polacy coraz rzadziej kupują parawany i niechętnie jeżdżą z nimi nad Bałtyk. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia turystów, urodzonego po 1990 roku.

Polacy nie chcą już parawanów na plażach?

W rozmowie z portalem Money.pl właściciel firmy, która sprzedaje turystom gadżety plażowe, zdradził, że zapotrzebowanie na parawany maleje z roku na rok. Jego zdaniem ma to związek z podejściem do plażowania młodego pokolenia urlopowiczów.

Alert pogodowy w Zakopanem

Alert pogodowy dla powiatu tatrzańskiego. „Jeśli jesteś w górach, jak najszybciej zejdź ze szczytu"

CZYTAJ DALEJ

Jak zauważył, osobom urodzonym po 1990 roku wystarczy jedynie koc. Z parawanów korzystają raczej osoby starsze i ich zamiłowanie do tego sprzętu nie maleje, ale skala jest już o wiele mniejsza niż jeszcze kilka lat temu.

Na obroty wpływają również podróże zagraniczne Polaków. Choć w czasie pandemii więcej osób spędzało urlop w kraju, to jednak rosnąca popularność i przystępność wakacji w obcym kraju sprawia, że parawanów część osób nie kupuje w ogóle, bo nie ma nawet gdzie z nich korzystać.

W połączeniu z pandemią i ograniczeniami w podróżowaniu, rok temu straty branży parawanowej sięgnęły 70 proc. Choć pojawiały się głosy, że dzięki takim sprzętom można odgrodzić się od innych i zachować bezpieczny odstęp, to jednak Polacy woleli nie ryzykować i często w ogóle nie wyjeżdżali. Obecnie trend ten się zmienia, turyści zaczynają podróżować i zaopatrują się w parawany i inne gadżety, do złotych czasów branży jest jednak daleko.

Najczystsze plaże w Polsce

Eksperci oceniają, że wielu turystów w tym roku zrezygnuje z wakacji zagranicznych na rzecz wypoczynku w kraju. Przewiduje się - jak co roku - największe zainteresowanie urlopami nad morzem, w górach oraz nad jeziorami mazurskimi.

Polska ma ogromny potencjał turystyczny, a niedawno opublikowano ranking Błękitnych Flag. Jest to specjalne odznaczenie, przyznawane tym plażom, na których dbałość o środowisko oraz przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju są najwyższe.

Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej wyróżniła 34 miejsca w Polsce, znajdujące się nad morzem. Może to być doskonałe miejsce na urlop - z parawanem czy też bez. Dokładna lista znajduje się tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

Polska

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Czytaj więcej >