Turysci.pl
KE chce otwarcia granic

fot. unsplash.com/Bernardo Ferrari/zdjęcie poglądowe

Komisja Europejska zachęca kraje UE do łagodzenia restrykcji dla podróżnych

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Komisja Europejska po raz kolejny zaapelowała do krajów członkowskich UE - w tym również do Polski - o zniesienie obostrzeń obowiązujących na granicach. Jak podkreślają unijni politycy, sytuacja pandemiczna się uspokaja, państwa mogłyby więc znieść ograniczenia dla podróżnych, szczególnie tych, którzy posługiwać się będą unijnym certyfikatem szczepionkowym.

  • Komisja Europejska po raz kolejny zaapelowała do państw członkowskich o złagodzenie obostrzeń granicznych dla podróżnych

  • Podkreślono, że akcje szczepień prowadzone przez rządy przynoszą efekty, a sytuacja pandemiczna w Europie się poprawia

  • Unijni politycy przypominają o paszportach szczepionkowych, które za niedługo wejdą w życie. Chcą, by zaszczepione osoby mogły przekraczać granice bez większych ograniczeń

W poniedziałek Komisja Europejska po raz kolejny zwróciła się z apelem do państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak podkreślił w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości, Didier Reynders, państwa powinny powoli łagodzić przepisy graniczne.

Nie jest to pierwszy taki apel, wystosowany przez Komisję Europejską w ostatnim czasie. Podobne sugestie pojawiły się już na początku maja. Trzeba podkreślić jednak, że decyzje o przepisach granicznych każdy kraj podejmuje autonomicznie, a unijne organy mogą jedynie sugerować podejmowanie określonych działań w tym kierunku.

Komisja Europejska chce łagodzić obostrzenia dla podróżnych

Obecnie większość państw Unii Europejskiej ma dodatkowe obostrzenia graniczne, związane z sytuacją pandemiczną. Zależnie od decyzji władz, są to testy na COVID-19, konieczność przejścia kwarantanny czy inne działanie mające powstrzymać rozprzestrzenianie choroby.

Awanturujący się pasażer leciał do Gdańska

Pasażer będący pod wpływem alkoholu w samolocie lecącym z Norwegii do Gdańska

CZYTAJ DALEJ

Zdaniem Komisji Europejskiej sytuacja pandemiczna zaczyna się jednak uspokajać, łagodzone zatem powinny być już też obostrzenia. KE zależy na tym, by osoby, które przyjęły szczepienie przynajmniej 14 dni przed podróżą, mogły swobodnie przekraczać granice państw członkowskich UE. Politycy sugerują, że można by było takich turystów zwolnić z kwarantanny oraz wykonywania testów przed stawieniem się na kontroli granicznej.

Didier Reynders w poniedziałek w Brukseli podkreślił, że państwom członkowskim proponuje się „koordynowanie stopniowego znoszenia ograniczeń w swobodnym przepływie osób". Zaznaczono przy tym również, że wkrótce w życie wejdzie wspólny dla całej Unii Europejskiej cyfrowy certyfikat COVID, czyli tzw. paszport szczepionkowy.

Nowy dokument ma zawierać informacje o przyjęciu szczepienia przez turystę, wynik jego testu na koronawirusa lub status ozdrowieńca. Ma to usprawnić międzynarodowe podróże i stanowić ratunek dla sektorów turystycznych wszystkich państw Europy.

Czy Polska zniesie obostrzenia graniczne?

Jak na razie władze Polski nie wydały żadnych, oficjalnych komunikatów dotyczących ewentualnego zdejmowania obostrzeń obowiązujących przy wjeździe do naszego kraju. Turyści mają nadzieję, że dojdzie do tego przed wakacjami, rząd jednak nie komentuje tej sprawy i nie zdradza swoich planów w tym zakresie.

Każdy podróżny przekraczający granicę Polski, wjeżdżający z krajów Schengen, zobowiązany jest do odbycia kwarantanny. Zwolnić z niej może okazanie negatywnego testu na COVID-19, zrobionego przed podróżą, na lotnisku lub wkroczeniu na terytorium kraju. Respektowane są zarówno badania antygenowe, jak i PCR.

W przypadku osób wracających z krajów non-Schengen, testy robione przed przekroczeniem granicy Polski nie zwalniają z obowiązkowej kwarantanny. Test wykonać należy na terytorium naszego państwa i tylko po otrzymaniu wyniku negatywnego izolacja może zostać przerwana.

Oprócz okazania negatywnego wyniku testu z konieczności poddania się kwarantannie zwalnia certyfikat ozdrowieńca oraz zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dziennik.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >