Turysci.pl
Komisja Europejska chce poluzowania obostrzeń

fot. pixabay.com/fernandozhiminaicela

KE chce otwarcia granic dla zagranicznych turystów jeszcze przed latem

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Komisja Europejska chce otwarcia granic Unii Europejskiej dla turystów spoza Wspólnoty jeszcze przed wakacjami. Taką decyzję każdy kraj związkowy podjąć musi samodzielnie, politycy unijni jednak sugerują, że obostrzenia trzeba zacząć łagodzić, zwłaszcza w przypadku podróży, które „nie są niezbędne".

  • Komisja Europejska zachęca kraje do luzowania obostrzeń granicznych dla turystów spoza UE

  • Politycy sugerują, że otwarcie granic powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami. Ma to poprawić sytuację europejskiej turystyki

  • Wcześniej taki postulat na Twitterze wystosowała Ursula von der Leyen

Komisja Europejska wystosowała komunikat zalecający poluzowanie obostrzeń dla podróżnych przylatujących spoza krajów wspólnoty. Politycy sugerują, że otwarcie granic dla turystów - szczególnie z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych - poprawi sytuację europejskiego sektora turystycznego.

Wskazano, by zezwolić na podróże, które „nie są niezbędne". Obecnie na swobodne przekraczanie granic UE liczyć mogą obywatele jedynie 7 państw na świecie, lecz KE chce przedłużyć tę listę.

Komisja Europejska apeluje o otwarcie granic dla turystów spoza UE

Europejscy politycy sugerują, by zezwolić na wjazd do Unii Europejskiej nie tylko obywatelom z krajów, w których sytuacja epidemiczna jest opanowana. Zasugerowano państwom wspólnoty, by złagodzili przepisy też dla turystów, którzy przyjęli zalecane dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Jednocześnie zwrócono uwagę, by respektować te preparaty, które zostały zatwierdzone na terenie UE, a nawet rozszerzyć tę listę o medykamenty awaryjnie dopuszczone przez WHO. Takie działania miałyby stanowić krok w stronę podejścia do obostrzeń, zakładającego analizę postępu szczepień oraz sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych państwach na świecie.

W komunikacie pojawiła się również propozycja złagodzenia liczby zakażeń, która uprawnia do wpisania kraju na tzw. listę niskiego ryzyka. Plan ten zatwierdzić muszą rządy poszczególnych państw Wspólnoty, gdyby jednak tak się stało, oznaczałoby to swobodne wyjazdy w celach turystycznych m.in. dla mieszkańców Wielkiej Brytanii czy Rosji.

Jednocześnie Komisja Europejska zastrzega, że nawet poluzowanie obostrzeń nie zwalnia polityków z czujności i monitorowania sytuacji epidemicznej na świecie. Podkreślono zagrożenie wynikające np. z pojawiania się nowych mutacji koronawirusa.

Jeśli takie by występowały, konieczne by było uruchomienie „hamulca bezpieczeństwa". Dzięki niemu ograniczono by transmisję nowych odmian choroby na teren UE. Przypomnijmy, że Polska kilka dni temu zaostrzyła przepisy graniczne dla trzech krajów, w których pojawiło się szczególnie wiele przypadków nowych mutacji.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, już 3 dni temu na Twitterze zasugerowała, że kraje Unii powinny przemyśleć luzowanie obostrzeń. Komunikat Komisji wskazuje, że jest to stanowisko całego zgromadzenia. Ostateczna decyzja jednak i tak zależy od rządów, gdyż każde państwo niezależnie decyduje o obostrzeniach obowiązujących podróżnych przy przekraczaniu granicy.

Wschodnia granica Polski jest zewnętrzną barierą UE

Zmiany, które proponuje Komisja Europejska, dotknęłyby również Polskę oraz obywateli naszego kraju, wracających z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że nasza wschodnia granica stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, przez co kontrole na niej są szczególnie istotne.

Obecnie każda osoba, która przylatuje lub przyjeżdża do Polski spoza krajów UE, musi poddać się kwarantannie. Nie zwalnia z niej nawet test wykonany przed przekroczeniem granicy. O wcześniejsze zakończenie izolacji starać się można dopiero po wjechaniu do kraju i zrobieniu tutaj testu.

Jak podaje polski rząd, respektowane są zarówno badania antygenowe, jak i typu PCR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >