Turysci.pl
Minister zdrowia ogłosił zmiany w przepisach granicznych

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Stako/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Polska zaostrza przepisy graniczne dla podróżnych z Brazylii, Indii i RPA

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej o zaostrzeniu przepisów granicznych. Zamiana dotyczy podróżnych z krajów szczególnie narażonych na występowanie nowych mutacji koronawirusa: Brazylii, Indii oraz RPA.

  • Podróżni z trzech państw nie będą zwalniani z kwarantanny nawet wtedy, gdy pokażą negatywny wynik testu na COVID-19

  • Najwcześniej ich izolacja będzie mogła zakończyć się po 7 dniach, po wykonaniu badania

  • Dodatkowymi obostrzeniami objęte mają zostać zarówno osoby przylatujące do Polski bezpośrednio z Brazylii, Indii lub RPA, jak i ci podróżni, którzy mieli loty z przesiadkami

We wtorek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia oraz szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak ogłosili, Polska wprowadzi ostrzejsze przepisy graniczne dla podróżnych przylatujących do naszego kraju z państw szczególnie narażonych na występowanie nowych mutacji koronawirusa.

Szef GIS oświadczył, że monitoring przyjezdnych trwa już od ponad tygodnia. Nieoficjalne informacje na ten temat pojawiły się w mediach już jakiś czas temu, a teraz podano szczegóły.

Minister zdrowia ogłosił zaostrzenie przepisów granicznych

Jak wynika z oświadczenia ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, każda osoba przylatująca do Polski z Brazylii, RPA lub Indii, będzie musiała poddać się kwarantannie. Zwolnić z niej będzie mógł wyłącznie test wykonany na terenie Polski, ale nie wcześniej, niż po 7 dniach spędzonych w izolacji.

Ekspert o sytuacji na Krupówkach

Prof. Andrzej Horban komentuje zabawę turystów na Krupówkach. „Patrząc na te obrazki, robi mi się zimno"

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski stwierdził, że tydzień jest terminem odpowiednim, by ewentualne zakażenie się pojawiło i dało się je wykryć testem antygenowym lub PCR. W dalszej części wystąpienia polityk podkreślił, że z kwarantanny nie będzie zwalniało także okazanie zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, podkreślił również, że nowe, surowsze przepisy obowiązują nie tylko podróżnych, którzy przylatują do Polski z wyżej wymienionych krajów bezpośrednio. Zaznaczył, że takie same zasady dotyczyć będą lotów z przesiadkami, a nad tego typu połączeniami czuwać mają odpowiednie służby.

Jakie są warunki wjazdu do Polski z zagranicy?

Obostrzenia obowiązujące na polskich granicach dzielą się na dwie grupy - dla podróżnych z krajów Strefy Schengen i tych spoza Strefy Schengen.

W pierwszym przypadku osoby przekraczające granicę mogą zostać zwolnione z kwarantanny na podstawie negatywnego testu na COVID-19, który zrobić można przed przyjazdem do Polski (nie później niż 48 godzin przed podróżą).

W przypadku nieposiadania wyniku testu, zrobić go można na terenie Polski. Negatywny wynik badania PCR lub antygenowego natychmiast zwalnia z obowiązkowej izolacji.

Osoby podróżujące spoza Strefy Schengen nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny na podstawie testu, który wykonają poza granicami Polski. Po przyjeździe muszą poddać się badaniu i dopiero - za okazaniem negatywnego wyniku - można opuścić miejsce izolacji. W tym przypadku również zrobić można zarówno testy PCR, jak i antygenowy.

W obu przypadkach z kwarantanny zwalnia zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Warunkiem jest tylko przyjęcie preparatu, który jest dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >