Turysci.pl

fot. pixabay.com/Engin_Akyurt

Turcja łagodzi przepisy graniczne dla 16 krajów. Nie ma wśród nich Polski

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Turcja już od 15 maja częściowo złagodzi restrykcje obowiązujące podróżnych z zagranicy. Oficjalnie poinformowano o zniesieniu nakazu przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do kraju dla turystów z 16 państw. Niestety na liście nie ma Polski.

 • O planie zniesienia obostrzeń poinformowało Ministerstwo Zdrowia Turcji

 • Podróżni z 16 krajów nie będą musieli od 15 maja przedstawiać na granicy Turcji negatywnego testu PCR na COVID-19

 • Na razie nie wiadomo, jakie będą szczegółowe wytyczne dla obywateli wymienianych państw. Jasne jest natomiast to, że testy wciąż będą obowiązkowe dla obywateli Polski

Ministerstwo Zdrowia Turcji poinformowało o złagodzeniu obostrzeń granicznych dla turystów z 16 krajów. Skierowano w tej sprawie list do tamtejszego MSW, a zgodnie z informacjami przekazanymi przez Hurriyet Daily News, decyzja ma wejść w życie 15 maja.

Turcja łagodzi obostrzenia dla podróżnych z 16 krajów

Turcja od dawna stara się robić wszystko, by zachęcić zagranicznych turystów do przyjazdu na wakacje. Niestety panująca tam sytuacja pandemiczna studzi zapał rządzących. Choć początkowo mówiło się, że już od 15 kwietnia Polacy będą mogli przekroczyć granice tego kraju bez testu na COVID-19 , wszystko wskazuje na to, że nie uda się to nawet z miesięcznym opóźnieniem.

Tureckie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że zamierza złagodzić restrykcje dla podróżnych przylatujących z poniższych państw:

 • Wietnamu;

 • Hongkongu;

 • Nowej Zelandii;

 • Japonii,

 • Australii;

 • Tajwanu;

 • Łotwy;

 • Wietnamu;

 • Ukrainy;

 • Tajlandii;

 • Estonii;

 • Singapuru;

 • Luksemburga;

 • Korei Południowej;

 • Izraela;

 • Wielkiej Brytanii.

Turecki rząd nie poinformował jeszcze, jakie dokładnie przepisy graniczne będą obowiązywały turystów z tych krajów. Możliwe jest zastąpienie testu PCR tańszym i szybszym testem antygenowym czy też zezwolenie na wjazd bez okazywania wyników tych osób, które posiadają zaświadczenie o przejściu choroby czy przyjęciu szczepienia.

Niewykluczone również, że wraz z polepszeniem sytuacji pandemicznej w Polsce, dołączymy do grona krajów łagodniej traktowanych przez Turcję. Możliwe, że tamtejszy rząd na bieżąco aktualizował będzie przepisy, jeśli strategia ta nie przyniesie nagłego wzrostu zachorowań.

Jakie są zasady wjazdu do Turcji dla Polaków?

Obecnie Polacy - tak jak wszyscy podróżni - obowiązkowo przedstawić muszą przy wjeździe do Turcji negatywny wynik testu na COVID-19. Wykonać go trzeba na 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Jeśli nie podejdzie się do badania, można nie zostać nawet wpuszczonym na pokład samolotu.

Konieczne jest również wypełnienie specjalnego formularza, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia Turcji. Okazać go można zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Polskie Ministerstwo Zdrowia odradza jednak wszystkie podróże zagraniczne. Jeśli już ktoś zdecyduje się na wakacje w Turcji, zachęcany jest do wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Jak czytamy na stronie rządu, dobrze jest znaleźć pakiet obejmujący koszty leczenia COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Hurriyet Daily News

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Ceny wstępu na molo w Sopocie znów poszły w górę. Za mały spacerek zapłacisz krocie
Czytaj więcej >

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]