Turysci.pl
słońce

fot. Pixabay/ theSOARnet

Zaćmienie Słońca w czwartek. „Jeżeli nie będziemy wiedzieć, to go nie zauważymy"

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W czwartek będziemy mieli okazję zaobserwować zaćmienie Słońca. Niestety, w całkowitej fazie widoczne będzie jedynie z terenów Kanady, Rosji czy Grenlandii. W Polsce będziemy mogli zaobserwować jednak zaćmienie częściowe.

Słońce i Księżyc raz na jakiś czas przecinają sobie drogę, tworząc zaćmienie. Następnym razem takie zdarzenie będzie można zaobserwować już w czwartek. Warto przygotować już sobie specjalne szkiełko.

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne z Polski

Częściowe zaćmienie słońca będzie można zaobserwować również w Polsce. W Warszawie rozpocznie się ono o godzinie 11:55, a maksimum osiągnie o 12:54. Wtedy maksymalna faza będzie wynosiła prawie 0,2. Oznacza to tyle, że 20 procent tarczy zostanie zasłoniętych.

W północno-zachodniej Polsce zaćmienie pojawi się jeszcze wcześniej, bo już o godzinie 11:38. Najpóźniej będzie można zobaczyć je w Bieszczadach - nastąpi to chwilę po 12.00.

Trzeba jednak ustawić sobie przypomnienie o tym zdarzeniu, ponieważ jak ostrzegają astronomowie: „Jeżeli nie będziemy wiedzieć o tym zjawisku, to go nie zauważymy". Zmniejszona jasność natężenia światła nie będzie bowiem odczuwalna.

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie paszportów szczepionkowych

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie paszportów szczepionkowych

CZYTAJ DALEJ

- Zjawisko potrwa prawie dwie godziny i warto przygotować sobie zaciemnioną kliszkę z prześwietlenia, jakieś szkiełko zaciemnione czy specjalny filtr, aby spojrzeć w stronę Słońca - mówi cytowany przez RMF24 astronom dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jeżeli przegapimy tegoroczne częściowe zaćmienie Słońca, na następne trzeba będzie poczekać do 25 października 2022 r. Całkowite zaćmienie będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 r.

Zaćmienie, które będzie można zaobserwować w czwartek na świecie, nazywane jest zaćmieniem obrączkowym. Wynika to z faktu, że zarówno Słońce, jak i Księżyc są w różnych momentach czasu, w różnych odległościach od Ziemi.

Jak tłumaczy astronom, zdarza się czasami, że Słońce jest w swoim apogeum. Wówczas jest ono najdalej, a jego kątowe rozmiary na niebie są najmniejsze.

- W momencie zaćmienia Księżyc nie jest wtedy w stanie zakryć tarczą Słońca i obserwujemy to jako zaćmienie obrączkowe - tłumaczy astronom.

Księżyc w swoim obiegu oddala się od Ziemi, a jego orbita się rozszerza. Według astronomów kiedyś będziemy mieli do czynienia wyłącznie z zaćmieniami obrączkowymi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Kilka milionów turystów nie pojawi się tam na wakacjach. Ogromne straty państw unijnych

Czytaj więcej >

Świat

Popularne atrakcje, które rozczarowują turystów. Wśród nich Mur Chiński i Disneyland

Czytaj więcej >

Świat

Przerażające nagranie tornada w Kansas. Mężczyzna uciekł w ostatniej chwili

Czytaj więcej >

Świat

Kuba. Wybuch w 5-gwiazdkowym hotelu. Wielu zabitych, w tym kobieta w ciąży

Czytaj więcej >

Świat

Myśliwy turysta zabił jednego z największych słoni afrykańskich. Wszystko dla trofeum

Czytaj więcej >

Świat

Przez rok mieszkali z dziećmi pod namiotem. Nie mieli na rachunki

Czytaj więcej >