Ogromna chmara owadów na Mierzei Helskiej. To jętki lub ochotki
Nagrania, które pojawiły się w sobotę w internecie, ożywiły internautów. Na jednym z nich widać coś, co z wyglądu przypominać może niektórym trąbę powietrzną. W rzeczywistości jednak to ogromna chmara owadów - jękotek lub ochotek. Filmy stworzone zostały przez panią Dominikę Borys oraz Michała Wasilewskiego, a udostępnił je na Facebooku profil Kataklizmy w Polsce i na świecie.
Niezwykłe nagrania opublikowane zostały dzisiaj i szybko obiegły polskie media. Cieszą się też popularnością wśród internatów, mają tysiące wyświetleń i reakcji. Widzimy na nich potężną chmarę owadów, która kształtem przypomina trąbę powietrzną.
Jak czytamy w wyjaśnieniach na portalu, są to owady zwane jętkami. TVN24 wskazuje z kolei, że mogą to być również ochotki, ponieważ okres wylęgu obu tych gatunków przypada na ten sam czas - wiosnę. Dodatkowo nagrania pokazują je z daleka, trudno więc określić, z którym gatunkiem mamy do czynienia.
Nagrania z Mierzei Helskiej obiegają internet
Film nagrany przez panią Dominikę Borys, opublikowany na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie pokazuje, jak chmara owadów wyglądała z perspektywy kierowcy. Jest to droga na Mierzei Helskiej, prowadząca z Jastarni do Władysławowa.
Trzeba przyznać, że z daleka taki widok mógł wywołać niepokój, a nawet doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej, gdyby kierowca stanął się „przeszkodę" ominąć.
https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/videos/256533686220280
Drugie nagranie udostępnił pan Michał Wasielewski. Tym razem zobaczyć możemy skutki przejechania przez chmarę latających stworzeń samochodem dostawczym. Zgodnie z opisem stworzone zostało na drodze między Chałupami a Kuźnicą.
https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/posts/5630544806987157
Oba miejsca znajdują się niedaleko siebie. Mieszkańcy i turyści mogą więc uważnie obserwować niebo, a niewykluczone, że też zobaczą wielką chmurę stworzoną z owadów.
Czym są jętki i ochotki?
Zarówno ochotki, jak i jętki, wylęgają się w okresie wiosennym. Rozwijają się w wodzie, nie dziwi więc ich obecność na Mierzei Helskiej. Są niewielkie, a w okresie wylęgu poruszają się w większych chmarach.
Są jednak niegroźne dla człowieka i nie gryzą. Problemy za to może sprawiać ich liczebność, szczególnie gdy zgromadzą się w jednym miejscu, np. w zasięgu gospodarstw ludzkich.
Ochotki są larwami muchówek. Często używane są przez wędkarzy jako przynęta. Żywe lub mrożone mogą również być pożywieniem dla ryb.
Jętki osiągają długość ciała rzędu 3-40 mm. Dorosłe osobniki żyją bardzo krótko, często tylko jeden dzień. Wyróżnia się ich ponad 2 tys. gatunków, z których na terenie naszego kraju życie ok. 120.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło:Kataklizmy w Polsce i na świecie