Turysci.pl
Nagranie z Mierzei Helskiej

Screen/Kataklizmy w Polsce i na świecie/Dominika Borys

Ogromna chmara owadów na Mierzei Helskiej. To jętki lub ochotki

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nagrania, które pojawiły się w sobotę w internecie, ożywiły internautów. Na jednym z nich widać coś, co z wyglądu przypominać może niektórym trąbę powietrzną. W rzeczywistości jednak to ogromna chmara owadów - jękotek lub ochotek. Filmy stworzone zostały przez panią Dominikę Borys oraz Michała Wasilewskiego, a udostępnił je na Facebooku profil Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Niezwykłe nagrania opublikowane zostały dzisiaj i szybko obiegły polskie media. Cieszą się też popularnością wśród internatów, mają tysiące wyświetleń i reakcji. Widzimy na nich potężną chmarę owadów, która kształtem przypomina trąbę powietrzną.

Jak czytamy w wyjaśnieniach na portalu, są to owady zwane jętkami. TVN24 wskazuje z kolei, że mogą to być również ochotki, ponieważ okres wylęgu obu tych gatunków przypada na ten sam czas - wiosnę. Dodatkowo nagrania pokazują je z daleka, trudno więc określić, z którym gatunkiem mamy do czynienia.

Nagrania z Mierzei Helskiej obiegają internet

Film nagrany przez panią Dominikę Borys, opublikowany na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie pokazuje, jak chmara owadów wyglądała z perspektywy kierowcy. Jest to droga na Mierzei Helskiej, prowadząca z Jastarni do Władysławowa.

Problemy z językiem angielskim w PKP

Nagranie z pociągu PKP IC na trasie międzynarodowej. Problem z językiem angielskim

CZYTAJ DALEJ

Trzeba przyznać, że z daleka taki widok mógł wywołać niepokój, a nawet doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej, gdyby kierowca stanął się „przeszkodę" ominąć.

Drugie nagranie udostępnił pan Michał Wasielewski. Tym razem zobaczyć możemy skutki przejechania przez chmarę latających stworzeń samochodem dostawczym. Zgodnie z opisem stworzone zostało na drodze między Chałupami a Kuźnicą.

Oba miejsca znajdują się niedaleko siebie. Mieszkańcy i turyści mogą więc uważnie obserwować niebo, a niewykluczone, że też zobaczą wielką chmurę stworzoną z owadów.

Czym są jętki i ochotki?

Zarówno ochotki, jak i jętki, wylęgają się w okresie wiosennym. Rozwijają się w wodzie, nie dziwi więc ich obecność na Mierzei Helskiej. Są niewielkie, a w okresie wylęgu poruszają się w większych chmarach.

Są jednak niegroźne dla człowieka i nie gryzą. Problemy za to może sprawiać ich liczebność, szczególnie gdy zgromadzą się w jednym miejscu, np. w zasięgu gospodarstw ludzkich.

Ochotki są larwami muchówek. Często używane są przez wędkarzy jako przynęta. Żywe lub mrożone mogą również być pożywieniem dla ryb.

Jętki osiągają długość ciała rzędu 3-40 mm. Dorosłe osobniki żyją bardzo krótko, często tylko jeden dzień. Wyróżnia się ich ponad 2 tys. gatunków, z których na terenie naszego kraju życie ok. 120.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło:Kataklizmy w Polsce i na świecie

Podobne artykuły

Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >
PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

Polska

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

Czytaj więcej >

Polska

W Beskidach taniej niż nad Bałtykiem. „Nie chcemy zniechęcić klientów"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >