Turysci.pl
Tatry

fot. Pixabay/ DzidekLasek

Turyści kładą się w krokusach i wędrują po nocy dla ładnego zdjęcia w Tatrach. „To przecież niedozwolone"

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatry znajdują się na terenie prawnie chronionego rezerwatu, przez co obowiązują tam bardziej restrykcyjne zasady niż w innych parkach. Turyści jednak nie zawsze o tym pamiętają, a czasem nawet celowo łamią regulamin, aby pochwalić się w mediach społecznościowych ładnym zdjęciem z wycieczki.

Tatry zachwycają turystów o każdej porze roku, jednak nie wszyscy zachowują się tam odpowiednio. Czasem zdarza się, że turyści ignorują obowiązujące na szlakach zasady.

Turyści łamią zasady dla ładnych zdjęć w Tatrach

W mediach społecznościowych czasem można natknąć się na zdjęcia ze szczytów, wykonane nocą lub o wschodzie słońca. Chociaż widok z całą pewnością jest imponujący, niewiele osób pamięta, że taka fotografia nie powinna w ogóle powstać.

- Regularnie widuję w sieci zdjęcia wschodu słońca na Rysach, Świnicy czy Kozim Wierchu. Nie ma w nich niczego złego, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że autor fotografii lub widoczna na niej osoba musiała wędrować po Tatrach nocą albo spać na szczycie. To przecież niedozwolone - mówił podróżnik Łukasz Supergan w podcaście Black Hat Ultra.

Przypomnijmy, że w okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ma to związek z ochroną przyrody - wiele zwierząt w Tatrach prowadzi nocny tryb życia, a zakaz zapewnia im konieczną ochronę przed ludźmi zakłócającymi ich spokój.

Tunezja zmienia zasady wjazdu

Tunezja zmienia przepisy graniczne. Zaszczepieni turyści wjadą bez kwarantanny

CZYTAJ DALEJ

Podróżnik zwrócił również uwagę, że publikowanie takich zdjęć jest nieodpowiedzialne na wielu poziomach. - Wystarczy, że taką fotografię wstawi i udostępni jej lokalizację jeden dobry fotograf z dużą liczbą obserwatorów. Zachęceni jego kadrem followersi będą chcieli mieć własne zdjęcie i sami ruszą na nocną wyprawę po Tatrach.

Deptanie krokusów i zbaczanie ze szlaków

Wiosną swoje główki spod ziemi wychylają krokusy, tworząc fioletowy dywan na halach. Widok robi ogromne wrażenie na turystach, jednak niektórzy nie szanują otaczającej ich przyrody i kładą się lub zadeptują rosnące kwiatki.

Tatrzański Park Narodowy co roku musi zwracać uwagę turystom, którzy w celu zrobienia ładnego zdjęcia kładą się lub siadają na kwiatach. Dlatego cyklicznie przeprowadzana jest akcja „Ani kroku(s) dalej!”.

Problem zbaczania ze szlaków jest zresztą dużo szerszy. Jak skomentował w „GW" Jakub Brzosko, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR i filmowiec, ludzie często nie zdają sobie sprawy, że w parku narodowym priorytetem jest ochrona dzikiej przyrody, a nie ludzka rozrywka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: GW, TPN

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >