Turysci.pl
Grecja uzna polskie certyfikaty szczepień

fot. wikimedia.org/Rakoon/Public Domain Dedication/https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

Grecja uzna polskie certyfikaty szczepień na swoich granicach

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Grecja będzie akceptowała certyfikaty szczepień, które Polacy mogą otrzymać z Centrum e-Zdrowie (CEZ). Wcześniej wokół tego tematu pojawiło się wiele niejasności, ponieważ na granicy domagano się dokumentu potwierdzającego typ przyjętego preparatu, a w rządowym dokumencie go nie było.

  • W mediach pojawiło się wiele niejasności dotyczących przekraczania granicy Grecji z polskim certyfikatem szczepienia

  • Strona Grecka chciała, by turyści okazywali dokument, w którym zawarty by był typ przyjętego preparatu. Polskie zaświadczenie tej informacji nie posiada

  • Jak informuje Ambasada Grecji w Polsce, certyfikaty wystawiane przez Centrum e-Zdrowie będą respektowane na granicach Grecji

Ambasada Grecji w Polsce przekazała oficjalną wiadomość, zgodnie z którą na greckich granicach respektowane będzie zaświadczenie o szczepieniu, wydawane przez Centrum e-Zdrowie (CEZ).

Pierwsze doniesienia o możliwych problemach z przekroczeniem greckiej granicy przez Polaków pojawiły się w mediach już ponad tydzień temu. Chodziło o fakt, że wjazd do Grecji jest możliwy m.in. po przyjęciu szczepienia przeciwko COVID-19. Trzeba udowodnić to certyfikatem, na którym - według zarządzenia greckich władz - powinnna znajdować się nazwa preparatu. W wystawianych w Polsce dokumentach tego elementu jednak brakuje.

paszport szczepionkowy od 1 lipca

Wiceszef MSZ o paszportach szczepionkowych. „Sensem jest łatwiejsze podróżowanie po Europie"

CZYTAJ DALEJ

Grecja zaakceptowała polskie certyfikaty szczepionkowe

Turyści obawiali się, że mimo zaszczepienia i wydrukowania zaświadczenia ze strony Pacjent.gov.pl, mogą nie zostać wpuszczeni do Grecji. Powagę sytuacji podkreślał także wiceprezes Grecosa, Janusz Śmigielski w rozmowie z Wiadomościami Turystycznymi. Jak podkreślał, jego biuro podróży radziło podróżnym mieć nie tylko zaświadczenie o przyjęciu preparatu, ale również dokument z punktu szczepień, bo na nim widniała nazwa leku.

Dyskusja wokół tematu w ostatnich dniach narastała, aż w końcu zdecydowała się do niej odnieść Ambasada Grecji w Polsce. Jak ogłosili urzędnicy, Grecja zgodziła się akceptować na granicach polski dokument w takiej formie, jaką wydrukować można przez Centrum e-Zdrowie (CEZ).

Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że dokument pobrać można ze swojego profilu, do którego zalogować się można na stronie Pacjent.gov.pl.

Na profilu Ambasady Grecji w Polsce na Facebooku opublikowano poglądowy wygląd dokumentu, który obejrzeć można poniżej. Dzięki temu żaden turysta nie będzie miał wątpliwości, czy wjedzie do turystycznego kraju.

Jak informują Wiadomości Turystyczne, wiadomość w tej sprawie została już rozesłana do wszystkich punktów granicznych w Grecji. Spodziewać się można, że turyści z Polski nie będą mieli więcej problemów z wjazdem do tego kraju.

W dalszej części podkreślono również, że kod QR, który wyświetla się w aplikacji mObywatel, nie uprawnia do przekraczania granicy. Zgodnie z informacjami rządowymi, działa on jedynie na terytorium Polski i nie jest elementem projektu tzw. paszportów szczepionkowych.

Zasady wjazdu do Grecji

Grecja otworzyła swoje granice dla turystów z zagranicy, nadal jednak obowiązują tam pewne obostrzenia pandemiczne. Wjechać do tego kraju mogą Polacy, którzy:

  • Przyjęli pełną dawkę szczepienia i okazali odpowiedni certyfikat;

  • Okażą negatywny wynik testu na COVID-19, który wykonać należy nie wcześniej niż na 72 godziny przed podróżą;

  • Przeszli zakażenie koronawirusem.

W tym ostatnim przypadku Ambasada Grecji w Polsce również wystosowała niedawno dokładne instrukcje dla turystów. Zgodnie z wiadomością, na granicy konieczne jest przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia.

Musi ono potwierdzać, że podróżny chorował co najmniej 2 miesiące przed przekraczaniem granicy, ale od wyzdrowienia nie minęło więcej niż 9 miesięcy. Powinny znajdować się na nim też szczegółowe dane osobowe turysty i data przejścia choroby.

Ambasada podkreśla również, że odpowiednie zaświadczenie wydać może państwowa placówka medyczna lub laboratorium z listy certyfikowanych obiektów w Polsce.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Ambasada Grecji w Polsce

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >