Turysci.pl
Andrzej Duda w Turcji rozmawiał o turystyce

ADEM ALTAN/AFP/East News

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Turcji o porozumieniu dotyczącym turystyki

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Ankarze rozmawiał z prezydentem Recepem Tayyıpem Erdoğanem m.in. o kwestiach turystyki między tymi dwoma krajami. Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, pojawiających się w mediach, Turcja rozważa zniesienie obowiązku okazywania negatywnych wyników testów PCR na granicy, który dotyczy obecnie Polaków.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się z Recepem Tayyıpem Erdoğanem. Jednym z tematów rozmów - zgodnie z doniesieniami mediów - miała być turystyka i podróże między Polską a Turcją.

Portal Turystyka.rp.pl, powołując się na nieoficjalne informacje, przekazał, że rzekomo strona turecka rozważa zniesienie nakazu okazywania negatywnych wyników testów PCR dla obywateli Polski. Ma to korzystnie wpłynąć zarówno na turecki sektor turystyczny, jak i stanowić jedną z opcji wakacyjnych wyjazdów Polaków.

Andrzej Duda z wizytą w Turcji. Rozmowa o turystyce

Pierwsze nieoficjalne doniesienia, dotyczące zniesienia obowiązku pokazywania negatywnego wyniku testu przez Polaków na tureckiej granicy, pojawiły się jeszcze na początku marca 2021 roku. Wtedy takie kroki przewidywały biura podróży organizujące wyjazdy z naszego kraju do Turcji oraz eksperci z sektora turystycznego.

Błękitne Flagi na plażach w Polsce

34 polskie plaże otrzymały Błękitną Flagę

CZYTAJ DALEJ

Niestety sytuacja pandemiczna w Turcji była bardzo dynamiczna i w pewnym momencie kraj ten nawet ogłosił lockdown, który nie obejmował tylko wycieczek zorganizowanych. Najwyraźniej jednak już wszystko powoli wraca do normy, bo zgodnie z relacjami mediów, Andrzej Duda miał rozmawiać z tamtejszym odpowiednikiem o współpracy w zakresie podróży o charakterze turystycznym.

Dyskusja miała dotyczyć ustalenia „pewnego rozwiązania", dzięki któremu przemieszczanie między naszymi krajami byłoby łatwiejsze. Paść miała nawet sugestia o zupełnym zniesieniu obowiązku okazywania negatywnych wyników testów na granicach Turcji, nad czym rzekomo rzeczywiście pracują tamtejsze władze.

Oficjalnie wiadomość ta nie została przekazana przez Kancelarię Prezydenta, Turystyka.rp.pl powołuje się jednak na „nieoficjalnie informacje, które do Polski miały dotrzeć wcześniej". Rzekomo Turcja ma już się przygotowywać do wprowadzenia zmian, nie padła jednak konkretna data, kiedy miałyby wejść w życie. Bez wątpienia byłaby to jednak dobra wiadomość dla tysięcy turystów, bo kraj ten określany był jako jeden z kandydatów na wakacyjny hit 2021.

Jakie są zasady wjazdu do Turcji?

Obecnie każda osoba, która chce przekroczyć granicę turecką, zobowiązana jest do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Wykonać go trzeba nie wcześniej niż 72 godziny przed zjawieniem się na granicy Turcji. Bez testu można zostać natomiast niewpuszczonym na pokład samolotu.

Konieczne jest również wypełnienie specjalnego formularza udostępnionego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji - register.health.gov.tr.

Jednocześnie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wciąż apeluje do Polaków o wstrzymanie wszelkich wyjazdów zagranicznych, o ile nie są konieczne. Nie jest to jednak zakaz, a jedynie sugestia związana ze światową pandemią koronawirusa.

W Turcji turyści mogą być przyjmowani wyłącznie w hotelach, które otrzymały specjalny certyfikat rządowy. Jest on nadawany w ramach realizacji programu Safe Tourism, gwarantującego wczasowiczom bezpieczny wypoczynek przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Turystyka.rp.pl

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >