Turysci.pl
Holandia zmienia przepisy. Nie będzie kwarantanny

fot. pixabay.com/user32212

Na razie nie będzie obowiązkowej kwarantanny po przylocie do Holandii

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od jutra, po przylocie do Holandii, obowiązywać miała obowiązkowa kwarantanna. Odbywać ją mieli wszyscy podróżujący z krajów o podwyższonym ryzyku zakażenia, w tym z Polski. Wszystko jednak wskazuje na to, że izolacja na razie nie będzie konieczna.

  • Królestwo Niderlandów 2 dni temu zapowiedziało wprowadzenie kwarantanny dla osób podróżujących z krajów o podwyższonym ryzyku zakażenia, w tym z Polski

  • Teraz okazało się, że nakaz kwarantanny zatwierdzić musi holenderski senat, a ten zbiera się dopiero pod koniec maja

  • Oznacza to, że jednak izolacja nie będzie obowiązkowa od jutra

Rząd Holandii dwa dni temu ogłosił zmianę przepisów. Dotyczyła ona zarówno wewnętrznych obostrzeń, jak i zasad przekraczania granicy. Zgodnie z zapowiedziami, na kwarantannę miała iść każda osoba podróżująca z kraju o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dzisiaj okazało się, że plan ten jest na razie niemożliwy do zrealizowania.

Holandia na razie bez kwarantanny

We wtorek izba niższa parlamentu zaakceptowała wniosek o poddawanie kwarantannie wszystkich osób przylatujących do Holandii z krajów o podwyższonym ryzyku epidemicznym. W planie było również wprowadzenie kary za złamanie izolacji w wysokości 435 euro.

Gut-Mostowy o paszportach

Andrzej Gut-Mostowy o zielonych paszportach: uruchomienie możliwe po 20 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Grzywna musi jednak zostać jeszcze zatwierdzona przez senat, a ten - zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dziennik Gazetę Prawną - zbiera się dopiero pod koniec maja. Jak wskazuje portal, oznacza to, że od jutra jednak nie będzie obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny, która dotyczyć miała także Polaków.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami holenderskiego ministra zdrowia, Hugo de Jonge'a, na izolację mieli iść wszyscy podróżni, niezależnie od środka transportu, którym przekraczali granice. Wiadomość o wprowadzeniu tej zmiany tamtejszy rząd zapowiadał już w kwietniu.

Dziennik Gazeta Prawna podkreśla jednak, że decyzja o kwarantannie nie została odwołana. Możliwe, że wprowadzenie nowego przepisu w życie zostanie przełożone do czasu zatwierdzenia go przez senat.

Jakie przepisy obowiązują przy wjeździe do Holandii?

Jak wynika z medialnych komunikatów, jutro nie nastąpią zatem jeszcze żadne zmiany dla osób wyruszających do Holandii. Tamtejszy rząd jednak podtrzymuje apel o unikanie wszelkich podróży, które nie są absolutnie niezbędne. Komunikat ten widnieje również na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Każda osoba podróżująca z Polski, która chce przekroczyć granice Królestwa Niderlandów, zobowiązana jest do przedstawienia wyniku testu na COVID-19. Respektowane są badania typu PCR wykonane nie później niż na 24 godziny przed rozpoczęciem podróży.

Zamiast tego możliwe jest poddanie się dwóm testom: molekularnemu (na 72 godziny przed podróżą) oraz antygenowemu (24 godziny przed wyjazdem). Władze Holandii apelują również o poddanie się po przekroczeniu granicy 10-dniowej kwarantannie, jednak nie ma takiego wymogu.

W całym kraju wprowadzono również lockdown. Jak czytamy na stronie MSZ, na razie zamknięte pozostają teatry, parki rozrywki czy ogrody zoologiczne. Hotele działają, ale bez części restauracyjnej, niedozwolone są też dostawy posiłków do pokoju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >