Turysci.pl
summer-4501232 1280 (2)

fot. Pixabay/ Niko_Shogol

Tatrzański Park Narodowy rusza z remontami szlaków. Potrwają do 2023 roku

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Niektóre szlaki w Tatrach przez najbliższe dwa lata będą zamykane. Ma to związek z planowanymi remontami. TPN zapowiedział, na których szlakach mogą wystąpić utrudnienia.

Tatrzański Park Narodowy rozpoczyna remonty niektórych szlaków turystycznych, na które uzyskał ponad 3,8 mln zł z funduszy unijnych oraz ponad 4,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

TPN ostrzega przed utrudnieniami na szlakach w związku z remontami

W najbliższych dwóch latach będą występować czasowe utrudnienia na wielu odcinkach szlaków w Tatrach. Chodzi m.in. o trasę na Rysy, na Orlej Perci czy z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

- Niektóre prace związane z unijnym projektem będą kontynuacją remontów z poprzedniego roku. Zaczną się, gdy zrobi się cieplej i zejdzie śnieg - mówi w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim Ewa Holek-Krzysztof z TPN.

Jak przekazała Holek-Krzysztof, chodzi o szlaki: Krzyżne z Doliny Pańszczycy i z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zostały tam do wykonania jeszcze tylko prace porządkowe i poprawki po zimie.

Tatry

TPN ściga turystów za zdjęcia w Tatrach. Wystawiono już pierwsze kary za złamanie przepisów

CZYTAJ DALEJ

W ubiegłym roku zakończyły się prace na Zawracie, a w tym rozpocznie się remont na odcinku Zawrat - Krzyżne, stanowiący fragment Orlej Perci. Podobnie szlak prowadzący z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich, gdzie według TPN nie zostało już wiele do zrobienia.

TPN zapowiada jednocześnie, że jeśli remonty zostaną przeprowadzone sprawnie, będzie można rozpocząć również prace na szlakach prowadzących na Szpiglasową Przełęcz (z obu stron), Kozi Wierch i Skrajny Granat.

Władze TPN oprócz remontów samych nawierzchni planują również wymianę części sztucznych ułatwień, jak łańcuchy, drabinki i kotwy. Miejsca, gdzie taka wymiana jest konieczna zostaną wskazane przez TOPR.

- W tym roku planujemy wykonać remonty szlaków: Kasprowy Wierch - Przełęcz pod Kopą Kondracką, Hala Kondratowa - Kondracka Przełęcz, Czarny Staw - Rysy, a w Dolinie Tomanowej naprawić drewniane mostki - wymienia Holek-Krzysztof.

Oprócz remontów szlaków TPN zapowiedział prace przy różnych parkowych obiektach oraz nową infrastrukturę turystyczną. W tym roku ma rozpocząć remont wozowni w Kuźnicach, budynku gospodarczego na Cyrhli, leśniczówek „Wanta" przy drodze do Morskiego Oka i „Nowa Gajówka" w dolinie Kościeliskiej.

Pieniądze na prace remontowe w 85% pochodzą ze środków unijnych, a pełny koszt projektu to 3 mln 840 tys. złotych. Utrudnienia mogą potrwać do końca 2023 r.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >