Turysci.pl
summer-4501232 1280 (2)

fot. Pixabay/ Niko_Shogol

Tatrzański Park Narodowy rusza z remontami szlaków. Potrwają do 2023 roku

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Niektóre szlaki w Tatrach przez najbliższe dwa lata będą zamykane. Ma to związek z planowanymi remontami. TPN zapowiedział, na których szlakach mogą wystąpić utrudnienia.

Tatrzański Park Narodowy rozpoczyna remonty niektórych szlaków turystycznych, na które uzyskał ponad 3,8 mln zł z funduszy unijnych oraz ponad 4,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

TPN ostrzega przed utrudnieniami na szlakach w związku z remontami

W najbliższych dwóch latach będą występować czasowe utrudnienia na wielu odcinkach szlaków w Tatrach. Chodzi m.in. o trasę na Rysy, na Orlej Perci czy z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

- Niektóre prace związane z unijnym projektem będą kontynuacją remontów z poprzedniego roku. Zaczną się, gdy zrobi się cieplej i zejdzie śnieg - mówi w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim Ewa Holek-Krzysztof z TPN.

Jak przekazała Holek-Krzysztof, chodzi o szlaki: Krzyżne z Doliny Pańszczycy i z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zostały tam do wykonania jeszcze tylko prace porządkowe i poprawki po zimie.

Tatry

TPN ściga turystów za zdjęcia w Tatrach. Wystawiono już pierwsze kary za złamanie przepisów

CZYTAJ DALEJ

W ubiegłym roku zakończyły się prace na Zawracie, a w tym rozpocznie się remont na odcinku Zawrat - Krzyżne, stanowiący fragment Orlej Perci. Podobnie szlak prowadzący z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich, gdzie według TPN nie zostało już wiele do zrobienia.

TPN zapowiada jednocześnie, że jeśli remonty zostaną przeprowadzone sprawnie, będzie można rozpocząć również prace na szlakach prowadzących na Szpiglasową Przełęcz (z obu stron), Kozi Wierch i Skrajny Granat.

Władze TPN oprócz remontów samych nawierzchni planują również wymianę części sztucznych ułatwień, jak łańcuchy, drabinki i kotwy. Miejsca, gdzie taka wymiana jest konieczna zostaną wskazane przez TOPR.

- W tym roku planujemy wykonać remonty szlaków: Kasprowy Wierch - Przełęcz pod Kopą Kondracką, Hala Kondratowa - Kondracka Przełęcz, Czarny Staw - Rysy, a w Dolinie Tomanowej naprawić drewniane mostki - wymienia Holek-Krzysztof.

Oprócz remontów szlaków TPN zapowiedział prace przy różnych parkowych obiektach oraz nową infrastrukturę turystyczną. W tym roku ma rozpocząć remont wozowni w Kuźnicach, budynku gospodarczego na Cyrhli, leśniczówek „Wanta" przy drodze do Morskiego Oka i „Nowa Gajówka" w dolinie Kościeliskiej.

Pieniądze na prace remontowe w 85% pochodzą ze środków unijnych, a pełny koszt projektu to 3 mln 840 tys. złotych. Utrudnienia mogą potrwać do końca 2023 r.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >