Turysci.pl
Turyści zapominają o materacach

Piotr Molecki/East News (zdjęcie poglądowe)

Plażowicze zapominają o materacach i zabawkach w morzu. Problem jest poważny

22 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści wypoczywający nad morzem niestety często zachowują się nieodpowiedzialnie. Ratownicy apelują, by nie zostawiać w morzu materaców oraz innych, dmuchanych zabawek. Niestety przez nie często służby wzywane są do akcji, choć nie ma takiej potrzeby, a w tym czasie mogą być potrzebni w innych miejscach.

  • Polscy turyści bardzo często zostawiają w wodzie gumowe, dmuchane zabawki do pływania czy materace

  • Ratownicy często są wzywani w ich sprawie, istnieje bowiem obawa, że w ich okolicy może topić się człowiek

  • Tego typu niepotrzebne akcje zajmują czas ratownikom i sprawiają, że mogą nie dotrzeć na czas na prawdziwą interwencję

Nieodpowiedzialne zachowanie turystów sprawia, że ratownicy mają o wiele więcej pracy. Urlopowicze często pozostawiają w wodzie dryfujące materace, dmuchane koła i inne zabawki, które następnie są porywane przez fale. Po czasie wywołują one niepokój u innych wczasowiczów, którzy zgłaszają służbom, że ktoś mógł wpaść do wody, przez co organizowane są niepotrzebne akcje ratunkowe.

Nowe zasady kwarantanny

Wiceminister Zdrowia: Od północy 10-dniowa kwarantanna dla przyjezdnych spoza strefy Schengen

CZYTAJ DALEJ

Turyści masowo zostawiają w morzu materace i dmuchane zabawki

Ratownicy w rozmowie z Onetem przyznali, że pozostawianie dmuchanych zabawek w wodzie jest naprawdę dużym problemem. Zaznaczają, że przez fałszywe akcje służby mogą być zajęte w momencie, gdy ktoś naprawdę będzie walczył o życie.

Portal Remiza.pl na swoim koncie na Twitterze zauważył, że do bezpodstawnych akcji służb dochodzi nawet kilka razy dziennie. Ratownicy radzą natomiast, by nie wchodzić do wody z dmuchanymi zabawkami, gdy wieje wiatr południowy.

Jak wskazują, materac może być wtedy bardzo szybko porwany przez wiatr i fale, po czym sam dryfować może naprawdę daleko od brzegu. Zaznaczają też, że już nieraz ściągali w takich sytuacjach do brzegu dorosłych czy dzieci. O jednej z takich akcji pisaliśmy tutaj.

Eksperci w rozmowie z Onetem radzą też, by w żadnym przypadku nie gonić materaca, który nam ucieknie, bo może dojść do tragedii. Zalecają natomiast poinformować o takim przypadku służby - podać lokalizację i kolor materaca czy zabawki. Dzięki temu akcja służb nie będzie konieczna w przypadku zgłoszenia informacji o dryfującym sprzęcie.

„Akcja ratunkowa" materaca w Grzybowie

Do jednej z akcji „ratowania materaca" doszło w Grzybowie niedaleko Kołobrzegu. W poniedziałek po godzinie 12:30 służby dostały wiadomość o topiącym się człowieku.

Na miejsce ruszyli strażacy z Kołobrzegu oraz Koszalina, powiadomiono także jednostki SAR. Szybko okazało się, że to była jednak gumowa zabawka, pozostawiona w wodzie przez urlopowicza.

Służby przy okazji tej sytuacji zaapelowały do plażowiczów o ostrożność i odpowiedzialny wypoczynek nad wodą. Zaapelowali o niespożywanie alkoholu na plażach, a także uważną opiekę dzieci bawiących się na piasku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet/SE

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >