Turysci.pl
Słowacja zmienia zasady graniczne

fot. wikimedia.org/Adam midor/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Słowacja zmieni przepisy dla podróżnych

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd Słowacji uchwalił w środę tzw. Semafor podróżny, czyli zbiór przepisów dotyczących osób wyjeżdżających za granicę. Dziennik SME informuje, że mieszkańcy tego kraju od 31 maja będą mogli wyjeżdżać do państw Europy i wracać bez obowiązku kwarantanny. Za 2 dni pojawić się ma informacja, czy zmienią się też przepisy dla turystów z zagranicy, w tym z Polski.

  • Słowacja łagodzi przepisy dotyczące wyjazdów zagranicznych dla obywateli

  • Po powrocie z krajów Unii Europejskiej nie będzie konieczna kwarantanna. Może to wpłynąć na zwiększenie liczby słowackich turystów w Polsce

  • Za 2 dni ma zostać opublikowane stanowisko GIS Słowacji, dotyczące przekraczania granicy polsko-słowackiej

Dzisiaj słowacki rząd uchwalił Cestowny Semafor, czyli specjalne przepisy dotyczące obywateli tego kraju, podróżujących za granicę. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez SME, na które powołuje się Tygodnik Podhalański, Słowacy od 31 maja będą mogli wyjeżdżać do krajów Unii Europejskiej.

Słowacja łagodzi przepisy dla podróżnych

Po powrocie na Słowację, turyści nie będą musieli przechodzić kwarantanny. Szczegóły nowych przepisów nie są na razie znane, wszystko wskazuje jednak na to, że nie będą dotyczyć ich żadne obostrzenia na granicach, wszystko jednak zależy od tego, z jakiego kraju będą wracać.

Podkreślono bowiem, że możliwość swobodnego powrotu na Słowację może zależeń jednak od sytuacji epidemicznej panującej w konkretnym kraju. Pojawiły się również sugestie, że dzięki nowym przepisom więcej podróżnych pojawi się w Polsce.

Tunezja zmienia zasady wjazdu

Tunezja zmienia przepisy graniczne. Zaszczepieni turyści wjadą bez kwarantanny

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że przed pandemią nasz kraj był chętnie odwiedzany przez Słowaków. Pozytywnie w tym względzie działały m.in. przystępne ceny w porównaniu do słowackich kurortów. Trudno jednak zgadywać, czy międzynarodowy ruch graniczny pojawi się od razu - pamiętajmy, że przekraczając granice Polski nadal konieczne jest okazanie testu na COVID-19 lub odbycie kwarantanny.

Co dalej z wjazdem na Słowację?

Pierwsza wiadomość o otworzeniu granic Słowacji dla Polaków pojawiła się w mediach w połowie kwietnia, okazała się jednak przedwczesnym wybuchem radości. 19 kwietnia słowacki rząd zdecydował, że turyści z Polski nadal będą musieli wykonać test przed wjazdem lub przejść kwarantannę.

Teraz po raz kolejny pojawiła się szansa na umożliwienie Polakom swobodnego wjazdu na teren naszych sąsiadów. Twierdzi tak m.in. Jan Bosznowicz, znany propagator słowackiej turystyki w Polsce, na którego powołuje się Tygodnik Podhalański. Jego zdaniem izolacja przy wjeździe nie będzie już potrzebna.

Oficjalnej informacji w tej sprawie jednak wciąż nie przekazał słowacki rząd. Ambasada Polski w Bratysławie powiedziała dla 24tp.pl, że Główny Inspektor Sanitarny Słowacji wciąż nie podjął decyzji ws. przekraczania granicy polsko-słowackiej.

Zgodnie z zapowiedziami, oficjalne stanowisko ma zostać ogłoszone w piątek 28 maja. Głos GIS Słowacji będzie w tej kwestii wiążący i spodziewać się można, że w dużej mierze uzależniony będzie od obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >
Upadły dwie linie lotnicze

Europa

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >