Turysci.pl
gopr beskidy

fot. Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Czworonożni ratownicy potrzebują pomocy. Trwa zbiórka Grupy Beskidzkiej GOPR

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

GOPR Beskidy udostępnił zbiórkę pieniędzy na remont i wyposażenie placu szkoleniowego dla psów ratowniczych. Odpowiednio wyszkolone czworonogi to nieoceniona pomoc podczas akcji poszukiwawczych w górach.

Beskidy są miejscem, gdzie psi nos bywa niezawodny. Aby jednak czworonogi mogły brać udział w akcjach ratowniczych, muszą być odpowiednio wyszkolone. Fundacja GOPR utworzyła zbiórkę pieniędzy na remont i wyposażenie placu szkoleniowego dla psów ratowniczych Grupy Beskidzkiej.

Czworonożni ratownicy z GOPR Beskidy potrzebują pomocy

Psy ratownicze muszą być zwinne, niezbyt masywne, o świetnej kondycji fizycznej i ogromnej motywacji do pracy. Potrzebują również odpowiedniego wyszkolenia, aby potrafiły pomóc człowiekowi w czasie interwencji.

W warunkach górskich pies może pomóc nie tylko w wypadkach lawinowych, ale również przy osuwiskach, na terenach otwartych, gruzowiskach, w kopalniach, czy podczas poszukiwań osób nieżywych.

- To codzienne ćwiczenia, cotygodniowe kilkugodzinne treningi grupowe, 2-3 weekendowe szkolenia wyjazdowe w miesiącu oraz udział w akcjach poszukiwawczych - tłumaczy GOPR w opisie zbiórki dodając, że cały okres przygotowawczy oraz cały czas czynnej służby trwają łącznie około 10 lat.

Ustka

Wypadek w Ustce. Ośmiomiesięczne dziecko spadło z falochronu

CZYTAJ DALEJ

GOPR wyliczył, że roczny koszt udziału w szkoleniach jednego psa to około 10 000 zł. Część tej kwoty pokrywa GOPR i sponsorzy. Reszta natomiast jest finansowana z prywatnych środków.

Od grudnia 2020 psy ratownicze z Grupy Beskidzkiej GOPR szkolą się w wynajętym pomieszczeniu po starym warsztacie, które nadaje się do generalnego remontu oraz na zewnątrz w Skawinie.

- Potrzebujemy podstawowego remontu pomieszczenia i zakupienia niezbędnego do szkoleń sprzętu, m.in.: dwóch ścianek zapachowych, stołu do pozycji, bieżni, balonów lawinowych i kilku mniejszych przyrządów - czytamy.

Koszt całego przedsięwzięcia to około 25 000 zł, z czego kwotę 10 000 przekazała już Podkomisja Psów Ratowniczych GOPR, ze środków głównego sponsora Maxi Zoo. Wciąż pozostaje jeszcze do zebrania 15 000 złotych.

Jeżeli chodzi o ratowanie życia, liczy się każda złotówka. Do zbiórki można przyłączyć się klikając tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Zrzutka

Podobne artykuły

Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

Polska

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

Czytaj więcej >