Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Na liście UE, dotyczącej stopniowego znoszenia obostrzeń, jest już 9 krajów
Patryk Korzec
Patryk Korzec 03.06.2021 21:18

Na liście UE, dotyczącej stopniowego znoszenia obostrzeń, jest już 9 krajów

Unia Europejska chce luzowania przepisów
fot. pixabay.com/JESHOOTS-com/zdjęcie poglądowe

Unia Europejska chce rozszerzyć listę krajów objętych łagodniejszymi restrykcjami granicznymi. Od pewnego czasu unijni politycy otwarcie sugerują, że państwa członkowskie powinny zacząć łagodzić obostrzenia dla turystów z zagranicy, a 3 czerwca wykaz konkretnych państw się powiększył.

 • Unia Europejska wpisała Japonię na listę krajów, z których podróżni powinni przechodzić łagodniejsze kontrole na granicach Wspólnoty

 • Obecnie na liście znajduje się już 9 państw

 • Komisja Europejska od dłuższego czasu zachęca rządy do łagodzenia restrykcji

Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem tzw. paszportów szczepionkowych, które mają umożliwić turystom swobodne podróże w granicach wspólnoty. Jednocześnie jednak unijni politycy chcieliby stopniowo łagodzić zasady wjazdu dla podróżnych z innych krajów.

Powstała specjalna lista państw, które zdaniem UE mogłyby zostać objęte lżejszymi restrykcjami. Mowa jest o stopniowym znoszeniu ograniczeń dotyczących podróżowania dla osób, które przylatują z nich do krajów członkowskich Wspólnoty. Dzisiaj na tę listę wpisana została Japonia, ostateczna decyzja o wprowadzeniu zmian jednak zależy od rządów poszczególnych państw.

UE aktualizuje listę krajów zakwalifikowanych do łagodniejszych obostrzeń

Po aktualizacji wykazu, który potwierdzono 3 czerwca, lista krajów „bezpiecznych" składa się z 9 punktów. Znalazły się na niej:

 • Tajlandia;

 • Singapur;

 • Nowa Zelandia;

 • Rwanda;

 • Australia;

 • Korea Południowa;

 • Japonia;

 • Chiny (wyłącznie pod warunkiem wzajemności).

Na potrzeby ewentualnego łagodzenia obostrzeń w podróżach, inaczej są też interpretowane relacje UE z Andorą, San Marino, Monako oraz Watykanem. Mieszkańcy wymienionych państw powinni być przez kraje członkowskie Wspólnoty traktowani jak mieszkańcy Unii Europejskiej.

Podkreślić należy, że stworzona przez polityków UE lista oraz zalecenia nie mają mocy sprawczej. Oznacza to, że ostateczną decyzję o ewentualnym wprowadzeniu tych sugestii w życie podejmuje niezależnie każde z państw.

KE namawia rządy do znoszenia obostrzeń na granicach

Nie jest to pierwszy raz, gdy organy UE starają się zasugerować krajom członkowskim luzowanie obostrzeń granicznych dla podróżnych spoza Wspólnoty. Pierwsze oficjalne komunikaty w tej sprawie pojawiły się już ponad miesiąc temu.

Wtedy Komisja Europejska chciała otworzyć granice, ale jedynie dla tych podróżnych, którzy przeszli szczepienie lub przybywają z kraju o niskim wskaźniku zachorowań. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Po raz kolejny Komisja Europejska zabrała głos ws. łagodzenia przepisów kilka dni temu, pod koniec maja. Komisarz UE ds. sprawiedliwości podkreślił wtedy, że sytuacja pandemiczna się już uspokaja i to najwyższy czas na stopniowe i ostrożne znoszenie obostrzeń.

Didier Reynders zaznaczył, że na swobodną podróż do krajów UE mogłyby liczyć np. te osoby, które przyjęły szczepienie przeciwko COVID-19 co najmniej 14 dni przed podróżą. Postawę taką tłumaczono również trwającymi przygotowaniami do wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych, które mają zacząć działać w całej Unii Europejskiej już od 1 lipca.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna